Dosya Kurumsal İş Uygulamaları 09 MART 2015 / 08:52

Kurumsal iş uygulamaları karar destek sistemlerini güçlendiriyor

Yeni nesil kurumsal uygulamalar, daha esnek ve fonksiyonel yapılarıyla kurumların her geçen gün artan bilgi işlem yükünü hafifletmekte, muhtemel riskleri en aza indirerek iş sürekliliğini sağlarken kaynakların daha verimli kullanılmasını ve yönetilmesini sağlıyor. Kurumsal uygulamaların sunduğu gelişmiş analiz ve raporlama yetenekleri, günümüzün zorlu pazar koşullarında kurumların en doğru kararları en hızlı şekilde almalarına yardımcı olduğu gibi kurumların rekabet gücü de yükseliyor.

Kurumsal uygulamalarda entegrasyon giderek daha büyük önem kazanıyor. Örneğin ERP çözümleri, kurumların tüm fonksiyonları ile her geçen gün daha fazla entegre olmaktadır. Daha önce farklı ve birbirleri ile ilgisiz görülen uygulamalar birbirleri ile iç içe geçmektedir. Teknolojinin olanak tanıdığı bu trend sayesinde kurumlar BT yatırımlarının karşılığını daha fazla almaktadır. Kurumsal yazılımların entegre olmasıyla şirketler ürün geliştirmeden müşteri ilişkilerine her aşamayı daha iyi kontrol etmektedir.

Kurumlar bulutla maliyet ölçümü yapabiliyor

Bulut teknolojileri maliyetten erişim kolaylığına, yedekleme rahatlığından mobil entegrasyonun sağlandığı çeşitli avantajlar nedeniyle kurumsal bilişim dünyasındaki birçok çözümde gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hibrit bulut çözümleri, kurumlara bu alanda ihtiyaç duydukları esnekliği sağlamaktadır. Kurumsal uygulamalarda bulut, BT endüstrisi için bir ortak platform haline gelmiş durumda.

Başta CRM olmak üzere, ITIL süreç yönetim ürünleri, proje yönetim ürünleri, otomasyon, görüntüleme ürünleri, ödeme, tahsilat, satın alma, satış, İK ve personel yönetimi, destek ve raporlama sistemleri bulut yapısında tüm dünyada yaygın olarak kullanılan iş uygulamaları arasında gelmektedir. Öte yandan, son yıllarda ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) gibi temel süreçleri ilgilendiren uygulamalar da yoğun olarak bulut üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Daha fazla hız, daha düşük maliyet, daha yüksek servis kalitesi ile yatırımın daha iyi korunması avantajları sağlayan bulut teknolojileri kurumlar tarafından artık çok daha kolay bir şekilde benimsenmektedir. Bulut teknolojilerinin kullanıldığı hibrit çözümler, kurumları bulutu en iyi şekilde kullanmaları için cesaretlendirmektedir. “Kullanıcı başına ve kullandığın kadar öde” modeli, kurumlar ve kurumsal servis sağlayıcılar için uygun bir kullanım ve ödeme modeli olarak giderek daha fazla benimsenmektedir.  Bu kurumlara maliyetleri öngörme ve ölçekleme olanağı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra kurumsal uygulamaların mobil fonksiyonlarla güç kazanması, iş süreçlerinin sorunsuz bir şekilde işlemesi için büyük önem taşıyor. Yeni nesil kurumsal uygulamalar artık mobil olarak da kolayca erişilebilir ve kullanılabilir hale gelmiştir. Bu sayede şirket çalışanları ihtiyaç duydukları her zaman ve her yerde akıllı telefonları ve tabletleri ile şirketin farklı veri kaynaklarındaki bilgilere kolay ve hızlı erişim sağlayabilmektedir.

İnnova Genel Sektör ve Finans İş Geliştirme Grup Yöneticisi Sezgin Aslan
ETİKETLER : 1012