Dosya Kurumsal İş Uygulamaları 09 MART 2015 / 08:52

Mobile uyumlu değil, mobilite için yaratılmış çözümler

Günümüzde kurumsal uygulamalar artık sezgisel olarak kullanılabilen ve görsel olarak daha yalın ve bütün sistemler ile daha entegre bir hale dönüşüyor. Çalışanlar kişisel hayatlarında, sosyal medyada kullandıkları uygulamaların rahatlığını kurumsal uygulamalardan da bekliyor. Mobilite için tasarlanmış ve bulut teknolojilerinin esnekliği ile desteklenen yeni nesil kurumsal çözümlerin yakın gelecekte, giyilebilir teknolojiler ile de birleşerek iş akışlarının verimliliğini ve çalışanların memnuniyetini artıran bir yapıya dönüşeceği ve böylece iş süreçlerinin çok daha esnek, verimli ve yalın hale geleceğini öngörüyoruz.

Yaygın hızlı mobil internet altyapısı, artan akıllı mobil cihaz kabiliyetleri ve gittikçe artan çalışan mobilitesi ile verilere mobilden erişim, günümüzde şirketler için öncelikli teknolojiler. “Mobile uyumlu” değil “mobilite için” tasarlanmış uygulamalarla çalışanlar, verimliliklerini ofis masasına bağlı kalmadan da sürdürebiliyorlar. Sadece arayüzlerin görselliği değil, kurumsal anlamda bu uygulamaların verimli kullanılabilmesi için entegrasyon, mobil cihaz yönetimi ve güvenlik çözümleri önem kazanıyor.

Farkındalık artıyor

He ne kadar ülkemizde kurumsal iş uygulamalarında mobil kullanımı istenilen seviyeye ulaşmamış olsa da, şirketler iş uygulamalarının mobilite ve bulut bilişim ile desteklendiğinde nasıl bir verimlilik sağlayabilecekleri konusunda gittikçe artan bir farkındalığa sahip. Bulut bilişim altyapıları ile desteklenen ve mobil çözümler ile daha verimli iş süreçleri sağlayan kurumsal uygulamalar önümüzdeki dönemde şirketlerin iş yapış şekillerinde de önemli değişikliklere yol açacaktır.

Bulut bilişime gelecek olursak, bu teknolojinin avantajlarından yararlanarak modellenen yeni iş çözümleriyle kurumsal iş uygulamaları artık çok daha kolay erişilebilir, ölçeklenebilir ve esnek hale dönüşüyor. Örneğin kullanıcılar istedikleri yer ve zamanda uygulamalara mobil cihazlardan erişimi kolaylıkla sağlayabiliyorlar. Öte yandan çoklu ortamdan erişilebilir entegre sistemlerin güvenliği şirketler için büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda bulut tabanlı sistemlerin diğer şirket sistemleri ile entegrasyonu verimli kullanılabilmeleri adına da kritik öneme sahip.

KoçSistem ArGe ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu
ETİKETLER : 1012