Dosya Lojistik Sektörünün Gelişimi ve Bilişim 20 NİSAN 2015 / 10:15

BT, lojistik algısını değiştirdi

Lojistik süreci, bilişim teknolojilerinin etkisiyle,  kapsamını geleneksel zincir ve lojistik algısının çok ilerisine taşımıştır. Özellikle bilişim teknolojilerindeki gelişmeler,  bu teknolojileri kullanan ve geliştiren lojistik hizmet sağlayıcıların da köklü değişiklikler yapmasına neden olmaktadır. Lojistik hizmet sağlayıcılar teknoloji kullanımı ile yeni pazarlara girmekte, ürünlerini ve hizmetlerini sunmakta, süreçlerinin verimliliğini artırmakta, müşteri kazanımında ve müşteri sadakatinin sağlanmasında kendi müşterilerine rekabet avantajı sunabilecek hale gelmiştir.

Lojistik sektörü,  BT’nin etkin kullanımı ile müşteri hizmet seviyelerini artırmanın yanında süreçlerde ve kaynak kullanımında verimliliği sağlayarak maliyetlerini azaltabilir ve karlılığını artırabilir. Ayrıca, teknolojinin gelişmesi ve kullanılması, internet, farklı satış kanalları,  mobilite, küreselleşme;  lojistiğin gelişmesini zorunlu kıldığı gibi lojistik sektöründe kullanılan ve geliştirilen teknolojiler ile birçok yeni strateji geliştirmekte ve firmalar performanslarını artırmanın çok ötesinde rekabette bir adım öne geçmektelerdir.

Günümüzde özellikle internetin iş ve günlük yaşamın kalbi olması,  internet ve mobil satış pazarlama kanalları ile her an dünyanın her yerinden müşterinin ürün ve hizmet talep edebilmesi ve bunu en hızlı zamanda en iyi koşullarda hatasız istediği yerden teslim almak istemesi, lojistik sektörünün BT ‘ye yatırım yapmasını zorunlu kılmıştır.

Yeni modellere ve vizyonlara adapte olamayan lojistik sektörü sadece kendi sektörünü değil tüm diğer sektörleri küresel rekabette negatif yönde etkileyecektir.

Lojistik sektörüne mobil uygulamalara baktığımızda, taşıma yönetim sistemlerinde hem taşınan ürünlerin, hem araçların,  hem de sürücülerin lojistik sağlayıcılar ve müşteriler tarafından uctan uca tüm izlenebilirliğinin kontrolü sağlanmaktadır.  Yine bu süreçlerin verimliliğini etkileyen depo ve tedarik süreçlerinde de mobil cihaz ve uygulamalar kullanılarak hız ve izlenebilirlik artırılmaktadır. Diğer bir tarafta dağıtım  ve teslimat tarafında özellikle son tüketici süreçlerinde teslimatın mobil cihazlar ve uygulamalarla yapılması siparişin tam zamanında , eksiksiz istenilen bir şekilde müşteriye ulaşmasında büyük rol oynamaktadır.  Tam zamanlı veri alış verişi ile müşterilere doğru ve eksiksiz bilgi akışı sağlanmakta ve teslimatın cihazlarla yapılıp digital imza vb süreçlerle pekiştirilerek tüketici gözünde markanın güven ve imajı artırılmaktadır. Ayrıca yine mobil harita, navigasyon uyguamaları araçların dağıtım, teslimat ve taşıma süreçlerinde uygun rotalarla , uygun yollardan kısa sürede adrese gitmelerine yardımcı olmaktadır. Bu belli noktalarda hem yakıt hem de zaman tasarufu yaparak hem müşteriyi hem firmayı mutlu etmektedir.

LA Software Group Genel Müdür Yardımcısı Çağdaş Yıldız

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics