Dosya Lojistik Sektörünün Gelişimi ve Bilişim 20 NİSAN 2015 / 10:15

e-Ticarette başarılı olmanın sırrı

Tüm perakendede olduğu gibi e-ticarette de mükemmel bir tedarik zinciri yönetimi başarılı olmanın sırrı. Birçok girişim bu alana yatırım yapmadığı ve doğru planlamadığı için istediği iş sonuçlarına ulaşamamakta. Zamanında doğru ürünün, doğru bir şekilde paketlenerek tüketicisine ulaşması bir hijyen faktör. Burada hatayı müşteri affetmiyor. Bilişim teknolojileri bu noktada hatayı azaltarak, süreçleri hızlandırarak müşteri memnuniyetini artırarak devreye giriyor ve hayati derecede önem taşıyan bir rol üstleniyor.

E-ticaret ile birlikte e-lojistikte önümüzdeki dönemde büyümeye devam edecek. Çok büyük e-lojistik sipariş fabrikalarını görüyor olacağız. Dağıtım alanında aynı gün teslimat, teslimat istasyonları, gece dağıtım gibi farklı uygulamalarla tüketicinin hızlı ve kolay aldığı mallara ulaşması sağlanacak. Mağazalarla e-ticaret barışacak ve bütünleşik bir şekilde müşterilere hizmet ediyor olacak. Perakendecilerin yapacakları alt yapı yatırımları ile çoklu kanal  (omni channel) uygulamalarını görmeye başlayacağız.

Türkiye’de depo yönetim ve taşıma yönetim sistemleri yeterince bilinmiyor ve etkin bir şekilde kullanılmıyor. Oysa bunlar olmadan verimli olmak lojistikte mümkün değil. Bu konuyu anlayan, gerekli yatırımı yapan, zaman içinde iyileştirenler çok az. Yazılım sağlayıcıları açısından da, kullanan firmalar açısından da dar bir pazar. Talep ve arz olması gerekenin altında. Bununla birlikte dünya kalitesinde yazılım üreten yerli firmalar da var. Ürünlerini talep eden pazarı yurtdışında bulmaya çalışmaktalar.

Yakın bir zamanda daha da ileri giderek lojistik bilgi sistemlerini lojistik otomasyonları ile entegre ederek verimli ve servis seviyesi yüksek çözümler sağlamalıyız. Bu konuda ölçek azlığı ve ilk yatırım maliyetleri gelişimin önündeki engeller olarak durmakta.

Arvato SCM Genel Müdürü Umur Özkal
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics