Dosya Lojistik Sektörünün Gelişimi ve Bilişim 20 NİSAN 2015 / 10:15

M2M lojistik sektöründe fark yaratacak

Bilgi teknolojileri, günümüze hemen her iş kolunda olduğu gibi lojistik sektöründe de büyük fark yarattı. Bu teknolojiler arasında, lojistik sektörü açısından en büyük avantajları sağlayanın makineler arası iletişim (M2M) olduğunu söyleyebiliriz. M2M çözümleri, saha yönetimi, yakıt optimizasyonu ve operasyonel verimlilik gibi büyük faydalar sağladığından sektörde oldukça yaygın şekilde kullanılıyor.

M2M teknolojisi ile sunduğumuz akıllı araç çözümleri sayesinde, saha yönetimi ve yakıt optimizasyonu ile kurumsal müşterilerimizin operasyonel verimliliklerini artırıyoruz. Bu teknolojiyle, araçlarının nerede olduğu haritada görülebiliyor, ne amaçla ve ne zaman kullanıldığı ve yakıt tüketimi bilgileri detaylarıyla kayıt altına alınabiliyor. Akıllı Araç sistemleri, özel raporlama ve yönlendirmeyle verimlilik artışı, yakıt ve yıpranma maliyetlerinin azaltılmasını sağlarken, araç ve sürücü performanslarında da belirgin artış sağlayarak maliyet tasarrufu getiriyor.

Akıllı araç başlığı altında lojistik firmalarına sunduğumuz çözümler sadece yakıt tüketiminin azaltılmasıyla sınırlı değil. Örneğin Filo Periyodik Bakım ve Servis Takip Sistemi, araç filolarının merkezden yönetilmesini, periyodik bakım ve kontrollerinin zamanında yapılmasına, kullanımlarının düzenli izlenmesine imkân sağlayan bir sistem. Konteyner Takip Sistemi ise, araç haricinde konteynerlerin takip edilmesini sağlıyor. Konteynerlerin yeri ve durumları ile ilgili temel bilgileri uzaktan almaya olanak tanıyor. Yerel ve uluslararası taşımacılık yapan firmalara yönelik bir çözüm. Bir diğer çözümümüz ise Yük ve Depo Sıcaklık/Nem Kontrol Sistemi. Bu da, sıcaklık hassasiyeti olan ürünlerin (tavuk, dondurma vb.) dağıtımı ve sevkiyatını kontrol etmek veya araçlarında sıcaklığı uzaktan kontrol ihtiyacı duyan firmalara yönelik bir çözüm. Transit Geçiş Kontrol Sistemi’nin işlevi ise gümrük noktasından giriş yapan ve transit olarak devam etmesi gereken araçların uzaktan takip edilmesi. Bu sistem sayesinde transit geçmesi gereken araçların durdukları yerler ve güzergâhları kontrol altında tutuluyor.

Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics