İnternet m-ticaret 05 ŞUBAT 2016 / 13:19

14 Şubat, kabusunuz olmasın!

360 Security, 14 Şubat'a sayılı günler kala cepte alışveriş konusunda kullanıcıları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen mobil alışverişin önceki yıllara göre yüzde 125 arttığını belirten 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, büyük ustalıkla gizlenen mobil ödeme kaynaklı virüslerde yüzde 238 artış olduğunu, kullanıcıların mağdur olmamak için güvenlik uygulaması kullanmalarının bir gereklilik halini aldığını vurguladı.

Huang Yan, son 5 yılda e-ticaret hacminin önemli bir bölümünün önemli günlerde yapılan alışverişlerde gerçekleştiğine dikkat çekti ve şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bu gibi özel günlerde kullanıcılar, kısa sürede internet üzerinden binlerce hediye alternatifine ulaşabiliyor. Ekranları büyüyen ve donanım olarak güçlenen akıllı telefonların bu alışverişlerdeki oranı da her geçen gün artıyor. Küresel ödeme eğilimleri raporuna göre, akıllı telefonlarda finansal işlemler ve mobil alışveriş yüzde 125 arttı. Buradaki risk ise güvenlik. Kullanıcılar tüm kişisel ve kredi kartı bilgilerini akıllı telefonlarında gizliyor. Büyük ustalıkla gizlenen mobil ödeme kaynaklı virüslerde geçen yıl yüzde 238 artış yaşandı. Kullanıcılar mobil alışveriş mağduru olmamak için akıllı telefonlarına mutlaka güvenlik uygulaması kurmalı.”
 
‘Bana bir şey olmaz’ demeyin
Akıllı telefonlarda zafiyet yaratmak için hacker’ların farklı yöntemler denediklerini belirten Huang Yan, kullanıcıları özellikle indirim kampanya SMS’leri ve e-postalardaki linkler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. 2015’te, bir önceki yıla göre mobil virüs saldırılarının yüzde 27.4 arttığını belirten Huang Yan; “Geçen yıl akıllı telefon kullanıcılarına 520 milyon virüs saldırısı yapıldığını tespit ettik. Kişisel bilgileri saniyeler içinde çalan virüs ve uygulamalarda da önemli bir artış yaşandı. 45 bin kötü amaçlı yazılım kullanıcıların telefonlarında kayıtlı olan bilgilerini; finansal verilerini hedef alıyor. Böylesi bir güvenlik tehdidinin yer aldığı ortamda güvenlik önlemi almamak, ‘Bana bir şey olmaz’ demek büyük lüks” dedi.
360 Security, tek bir uygulama ile akıllı telefon kullanıcılarına birçok özelliği ücretsiz olarak sunuyor. Akıllı bulut teknolojisi ile dünyada 300 milyon kullanıcıyı 24 saat tam zamanlı koruma sunan uygulama, “Akıllı dosya temizleme” özelliği ile telefonlardaki gereksiz büyük dosyaları temizleyebiliyor. Arama engelleme, arayanı filtreleme, mesaj engelleme ve arayanı göster özellikleriyle de kullanıcıların beğenisini kazanan 360 Security, “Akıllı uygulama koruyucu” özelliği ile önemli bilgileri şifreliyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics