İnternet m-ticaret 11 ŞUBAT 2014 / 12:38

GittiGidiyor, yüzde 69 büyüdü

eBay'in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com, 5 binden fazla kategoride, 10 milyonu aşkın üyesi, 5 milyondan fazla ürün ile 2012 yılında yüzde 46 büyürken, 2013’ü yüzde 69 oranında bir büyüme ile kapattı. Üye sayısını geçen seneye göre yüzde 23 artıran GittiGidiyor yeni üye sayısını da yüzde 63 oranında artırdı.

GittiGidiyor, 2013 Aralık ayında 15 milyonu aşkın ziyaretçi ile 34 milyon ziyaret aldı. Kârlı büyümeye devam eden GittiGidiyor, eBay Avrupa organizasyonu içinde, hem işlem hacmi hem de net gelir sıralamasında 5’inci sırada yer almayı başardı. GittiGidiyor Genel Müdürü Gülfem Toygar, “Önümüzdeki senelerde de bu ivmeyle büyüyeceğimize inanıyorum” dedi.

Taksit sınırına karşı avantajlar

2013 yılı e-ticaret hacminin yaklaşık 35 milyar TL civarında olduğunu söyleyen Gülfem Toygar, e-ticaretin toplam perakende içinde yaklaşık yüzde 2’lik bir paya sahip olduğunu belirtti. Toygar, olgun pazarlardaki yüzde 10’luk paylara göre geride kalındığını ama büyüme oranı olarak Avrupa pazarlarına kıyasla daha önde olduğumuzu ve Türkiye’nin birkaç sene içinde çift haneli rakamlara ulaşacağına inandığını sözlerine ekledi. Toygar taksit sınırlandırmasıyla ilgili olarak da, “E-ticaret üzerinde olumsuz bir etki yaratacağı düşünülse de, bu gibi dönemlerde e-ticaretin daha fazla avantaj sunabilmesiyle önemini artıracağına inanıyorum” yorumunu yaptı.

Mobilde büyüme hız kazanıyor

Mobil alanda sektörün gelişmesine öncülük eden GittiGidiyor’un uygulamalarının indirilme sayısı da 1,5 milyona ulaşmış durumda. iPad, iPhone, Android telefon, Android tablet uygulamaları ve mobil site üzerinden hizmet veren GittiGidiyor, kullanıcılarına her an her yerden güvenli alışveriş deneyimini yaşatıyor.

Öte yandan; GittiGidiyor’u satın alarak Türkiye’deki e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş eBay inc. de büyüme rakamlarını açıkladı: 2013 yılını %14’lük bir büyüme ile kapatan şirket toplam 16 milyar dolarlık bir net gelir elde etti. eBay Inc 2013 yılında milyonlarca alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek 212 milyar dolarlık ticaret hacmi yarattı. eBay inc. 128 milyondan fazla aktif üyesi ve 500 milyondan fazla ürün ile 2015 yılında 21,5 milyar dolar net gelir hedefliyor.
ETİKETLER : eBay gittigidiyor.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics