İnternet m-ticaret 27 MART 2014 / 14:08

Ödeme bilgileri cebe geliyor

Ingenico, 456 gr ağırlığında hafif, küçük ve ergonomik seyyar yazarkasa cihazı iWE280’i geliştirdi. Pavo ve Ingenico Ar-Ge ekiplerince geliştirilen ve üretimi Ingenico tarafından yapılan cihaz, verileri mobil telefonlara iletiyor. İtalya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Rusya, ve Güney Afrika olmak üzere Ingenico’nun ofisi olan tüm ülkelerde de satışa çıktı. 

Bilgiler cep telefonuna gelecek

Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal “İşyerlerine sadece KDV fişi basan ve vergi takibi getiren ürün satmayı hedeflemedik. Yeni yazarkasa tebliği vesilesi ile yepyeni bir tasarım yaptık ve işyerlerine ek kazanç yaratacak onların hayatını kolaylaştıracak bir platform kurmayı hedefledik. Yeni uygulamamız i-ciro ile işyeri sahipleri ciro bilgilerini cep telefonlarından öğrenebiliyor. Akıllı telefon ve web sitesi üzerinden anında işyeri sahipleri günlük, haftalık ve aylık olarak ciro ve nakit akış bilgileri öğrenebiliyor. Uygulama ile işyerleri nakit ve kart ile gerçekleştirdiği toplam geliri anında cep telefonlarından izleyebilecek.”

"Dünyaya örnek olacak"

2013 yılında Dünya genelinde Ingenico ve Landi markaları ile toplam 7 milyon adet POS cihazı satan Ingenico'nun CEO'su Philipe Lazare, Türk hükümetinin kayıt dışılığı azaltmak için yaptığı değişimin olumlu olduğunu kaydetti. Fransa’da KDV konusunun işyerinin aylık olarak beyanı ile belirlendiğini kaydeden Lazare “Türkiye’de yapılan bir takım yasal süreçler sonrasında Türk mühendislerimizin Fransa merkez ile birlikte ortaya çıkardığı ürünü tüm dünyaya pazarlayacağız” dedi.

Ingenico’nun 2013 toplam cirosunun 1.4 milyar euro, karlılık oranının yüzde 21 olduğunu belirten Lazare sözlerine söyle devam etti: “Karlılığımız sayesinde toplam ciromuzun yüzde 8’ini Ar - Ge’ye harcıyoruz. Ar - Ge yatırımları sayesinde dünya pazarında 32 Ar-GE merkezi ve yüzde 20 oranında çalışanımızla kalitesi yüksek ürünler çıkarabiliyoruz. IWE280 YazarkasaPOS’da buna en güzel örnek.”
2007 yılında 1998 yılından beri dağıtıcıları olarak çalışan Türk firması Planet’i satın alarak Türkiye pazarına doğrudan girdiklerini belirten Lazare, yazarkasa POS uygulaması ile Türkiye’de yeni bir dünya açıldığına değindi. Daha önce tehdit olarak algılanan yeni ürünün fırsatlar yaratıcığına inandıklarını söyleyen Lazare;
“Ingenico’nun yazarkasa POS cihazı tüm dünyada satışa çıktı. Bu ürünü Türkiye’den gelen talep nedeniyle ürettik ve cihazın AR – Ge’sini ise Türk mühendisler gerçekleştirdi. Benzer yapıda olan ve vergi toplamak isteyen hükümetler için yazarkasaPOS’lar çok iyi bir seçenek olacak. Ayrıca İtalya, Fransa ve İngiltere’de de ürünün tanıtımını yaptık” diye konuştu.

2016’da Türkiye ilk 5’te olacak
Ingenico EMEA Bölgesi Başkanı Yardımcısı Jacgues Behr, 2016 yılında cihazların yenilenmesi ile Türkiye’de sıçrama beklendiğini belirtti. Behr, “Ingenico’nun toplam satışlarında Almanya, Brezilya ve Çin ilk üç sırada. Türkiye ise ilk 10 içerisinde. 2016’da Türkiye ilk 5 içerisine girer” dedi.

Özellikleri

  • Çipli, manyetik kartlı, cep telefonu ile NFC veya banka/ulaşım kartları gibi temassız ödeme özelliği 

  • 456 gr 

  • Ardışık 250 kredi kartı işlemi

  • 30 satır/sn yazıcı  

  • 2 saatte tamamlanan  şarj ile 3 günden uzun süre standby

  •  İkinci SIM

  • Opsiyonel entegre barkod okuyucusu 

  • Dokunmatik, renkli ve -10 ile 45 derece sıcaklık ve 1-2 m'den düşmelere dayanıklı ekran