M1 14 EKİM 2012 / 14:49

“Hedef yurtdışı satın alma”

Geçtiğimiz Eylül başında Lidya Grup’ta danışman unvanıyla göreve gelen Rıza Başoğlu, büyüme stratejilerinden biri olarak yurtdışından şirket alımını belirledi.

Doküman çözümleri alanında faaliyet gösteren Lidya Grup 10. yılını geride bırakırken istikrarlı büyümesini sürdürme hedefiyle Rıza Başoğlu’nu Grup Danışmanı olarak bünyesine dahil etti. Xerox’un Türkiye dağıtıcısı olan Lidya Grup, geçtiğimiz aylarda önce tablet PC üreticisi Archos ile anlaşma yapmış, ardından Epson’ın Türkiye dağıtıcısı olmuştu.
Büyüme stratejisi paralelinde çoklu marka yapısına geçtiklerini belirten Lidya Grup Şirketleri Grup Danışmanı Rıza Başoğlu, “2001 yılında İstanbul’da kurulan Lidya Grup, Türkiye geneline hizmet veren 4 farklı şirketi, 5 bölge ofisi ve 100’e yakın uzman personeli ile dün olduğu gibi bugün de doküman çözümlerinde birçok başarılı projeye imza atıyor. Sektöre baktığımızda dağıtım tarafında sıkıntılar olduğunu görüyoruz. 2013 sonlarına doğru bütün uluslararası şirketler bizim de seçtiğimiz çoklu marka düzenine geçecek. Bu yapılanma süreci orta ölçekli şirketleri olumsuz etkileyecek ve bu da beraberinde pazarda bir sadeleşme getirecek” dedi.

Maliyetler yükseliyor
Sektörde maliyetlerin yükseldiğinin altını çizen Rıza Başoğlu, “Birim maliyetleri düşürmek için satış hacmine odaklanmak gerekiyor. Bunun yolu da rakip markaların müşterilerini kazanmaktan geçiyor. Dağıtıcılar sermayeyi temsil ettikleri için doğal olarak başarıyı düşünüyor. Geldiğimiz noktada dağıtıcıların küresel düşünen ancak yerel hareket eden yapılar olması gerekiyor. Lidya olarak bizim esnekliğimiz farklı dinamikleri çok iyi etüt ediyor ve bölgeye özel çözümler sunmaya çalışmamızdan kaynaklanıyor. Lidya da farklı ürün gruplarında Xerox, Epson ve Arcos gibi markalar için farklı kanalları elinde tutabilen bir yapı” şeklinde görüş belirtti.
Sayısal teknoloji ve mobilitenin önümüzdeki dönemde harmanlanmış bir yapı yaratacağını belirten Rıza Başoğlu, bu konu hakkında şunları söyledi:
“Gelişim mobilite yönünde olacak. Yani bu alanda sürdürülebilir ürün ve teknolojileri geliştirenler de ön plana çıkacak. Toplam dört alanda şirketler güçlenmeli ki bunlar verimlilik, kalite, eğitim ve ilişki etkinliği. Bu dört ayağı güçlü kılan şirketler ya da organizasyonlar başarılı olur. Öte yandan biz de yurtdışından bir şirket için görüşmeler yapıyoruz. Tüm şartlar olgunlaştığında ve bu şartlar bizim lehimize olduğunda da bu satın almanın gerçekleşeceğini söyleyebilirim. Zira Avrupa dış pazarların küçülmesiyle kendi iç pazarlarını keşfetti. Almanya’da ekonominin tekrar canlanması büyük bir oranda bu iç pazarın keşfine bağlı. Bunun dışında alternatif yatırımlarımız da var. Sektörümüzün dışında turizm tarafına da yatırım yapılması gündemde. Zira bu tarafta önemli ve çok hızlı gelişen bir ortam.”

“Dokuyla birlikte olmadığınız sürece doğru çözümler üretemezsiniz”
Türkiye’de çok parlak fikirlerin hayata geçirilemediğinin altını çizen Rıza Başoğlu, “Bunun tek sebebi fikir sahibiyle yatırım sahibinin aynı olmaması ve aynı dili konuşmaması. İşte danışmanlara bu gibi durumlarda iş düşüyor ve tam zamanlı bu işlere kafa yorulduğunda başarı da geliyor. Bölgesel yapılanmalar da önümüzdeki dönemde çok önemli olacak. Bu alanlarda çok iyi araştırma yapmak gerekiyor yoksa sonu hüsran olur” dedi.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics