M1 23 NİSAN 2011 / 00:14

Analitik planlamadan operasyonun merkezine iniyor

Analitik uygulamaların önemi daha da artarken, analitik planlamadan operasyonun merkezine doğru iniyor.

SAS Business Analytics Series Turkey 2011 etkinliği için geçtiğimiz hafta içinde Türkiye’ye gelen SAS EMEA Müşteri Zekâsı Yetkinlik Merkezi Strateji Lideri Kadir Dindar, yurtdışındaki başarılı Türk yöneticilerden biri. SAS’ta EMEA Bölgesi’nden sorumlu ve sektörde 15 yılı aşkın deneyime sahip olan Dindar ile analitiğin artan önemi, eğilimler ve Türkiye pazarı üstüne konuştuk.
Analitik önem kazandığına, şimdiye kadar daha çok finans ve telekom sektörlerinin ağırlıkla yatırım yaptığı bu konuya birçok endüstri dalının da artık öncelik verdiğini söyleyen Dindar, internetin daha geniş kapsamlı hale gelip verinin öneminin artmasıyla şirketlerin daha analitik ağırlıklı çalışmak istediklerini ifade etti. “Eskiden sadece bir araç olarak kullanılırken, şimdi ise müşteriler bir araçtan öte komple uçtan uca bir çözüm talep ediyorlar” diyen Dindar, şunları söyledi: “Analitik bir rekabet avantajı yaratıyor, şirketler bunun farkında. Sosyal medya pazarı şekillendiren önemli bir eğilim. Bu platformdan edinilen bilgiler mevcut kanallara ve stratejilere uygun şekilde eklemlenebilirse büyük avantaj oluyor. Bulut bilişim de çok önemli bir konu. Özellikle SaaS gibi olanaklar, birçok farklı yatırımın önünü açıyor. Almanya’da yeni bir bina kurduk, müşterilerimiz için bulut bilişim bazlı, çözüm barındırmayı yapabileceğimiz bir bina açtık. Ayrıca gerçek zamanlı ve lokasyon bazlı analitik önem kazanacaktır diye öngörüyoruz”

Türkiye’de analitik girişimleri şimdilik düşük seviyede ama…
Dindar, Türkiye için hedeflerin SAS içinde büyük olduğunu dile getirdi. Türkiye pazarının da çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Dindar, analitik girişimlerin ise halen düşük seviyede olduğunu da sözlerine ekledi. Dindar, “Örneğin Danimarka 10 milyon nüfusu olan bir ülke. Önemli cirolar elde ediliyor. Türkiye’nin nüfusuna göre cirosu bu ülkelerden az bile olsa, potansiyeli daha büyük. Genel analitik girişimleri şimdilik düşük ama Türkiye’de potansiyel çok az ülkede var” şeklinde konuştu.

Etkinlikte analitikle gelen pozitif değişimler konuşuldu

SAS tarafından düzenlenen SAS Business Analytics Series Turkey 2011 etkinliğinde, kurumların performansı için iş analitiğinin önemi konuşuldu. Genel oturumda SAS Türkiye Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Analitik planlamadan operasyonun merkezine iniyor. Analitik uygulamaların önemi daha da artıyor. Kurum içerisinde analitik kültürün oluşması gerekliliği gittikçe daha çok hissediliyor. Artık karar verme süreçleri daha da kısalıyor ve analizler gerçek zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Müşterinin gösterdiği tepkiden hareket ederek anında cevap vermenin de mümkün olduğu bir ortam gerekli. Analitik artık planlama, operasyon ve kontrol aşamalarının hepsinde bulunuyor.”
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics