M1 26 KASIM 2012 / 15:34

e-Devlet ve veri merkezleri kilit noktada

Büyük bir hızla yaygınlaşan e-devlet projelerine uyum gösteren kurumlar da önümüzdeki dönemde daha başarılı projelere imza atarak büyüme oranlarını artıracak. E-devlet ve veri merkezi çözümleri tarafında belli servis seviyelerini sağlayabilen şirketlerin öne çıkacağını belirten Dell Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Tunç Erkan, “Türkiye, yabancı yatırımın yoğun geldiği ülkelerden bir tanesi ve önümüzdeki dönemde de bu eğilim artarak devam edecek. Yabancı yatırımcının ülkemize geldiğinde sıfırdan sistem kurmak yerine hazır veri merkezlerinden hizmet alması da kaçınılmaz ve bence de doğru olanı. Biz de Dell olarak bu eğilime göre hazırlanıyoruz” dedi.
Veri depolama tarafında ciddi yatırımlar yaptıklarının altını çizen Erkan, “Paris’te yapılan etkinlikte depolama alanındaki ürünlerimiz ve uçtan uca çözümlerimiz sahne aldı. Bizim tarafımızda çok hızlı bir ürün duyuru süreci var. Converged IT denilen ve mevcut teknolojilerin iç içe geçtiği BT altyapılarına olan yönelim de artıyor. Burada karşımıza sanallaşma çıkıyor ve gelecekte sanallaşmayan makinelerin ne olacağı da belli değil. CIO’lar bunlara yönelik herhangi bir çözüm geliştiremiyor. Bu da çözülmesi gereken sorunların başında yer alıyor” şeklinde görüş belirtti.
Büyüyen veri merkezlerinin de sıkıntı yarattığını ifade eden Tunç Erkan, bu konuda şunları söyledi:
“Şirketlerdeki BT bölümleri büyüyen veri merkezi ihtiyaçlarına ve altyapıdaki sıkıntılara hızlı bir yanıt veremiyor. Sistem yöneticilerinin biraraya gelip bu sıkıntılara ortak çözüm üretmesi gerekiyor. Biz de Converged IT kavramı çerçevesinde bu sıkıntıları görüp çözümü için mevcut sistemleri biraraya getirip yeni form faktörler ortaya çıkartıyoruz. Yakın zamanda çıkarttığımız veri merkezlerine yönelik ‘blade data center’ ürünümüz de bunun bir parçası aslında. Bu ürün, bir kişinin sistemin tamamını yönetmesini sağlıyor.”

Yeni markalar alınıyor
Depolama ve yedekleme tarafında yeni satın almalar yapıldığını da ifade eden Erkan, “Quest ve Gale satın almalarıyla ürünlerimizi de güçlendiriyoruz. Aslında kendi markamız dışında da ürün ve markaları destekliyoruz ki müşterilermiz marka bağımsız sistemlerini kendi kendilerine kurabilsinler. ABD’de duyurduğumuz Dell Active System çözümümüz de ilke olarak kendi ürünlerimizle başladığımız ama arkasında diğer markaları da destekleyeceğimiz bir sistem. Tek ısrarımız var tüm bunların blade sistemler üzerinde olması” şeklinde konuştu.

Performans denince PowerEdge M420

PowerEdge M420’yi Dell’in bugüne kadarki en yüksek performanslı, en yenilikçi sunucusu olarak tanımlayan Erkan, “Intel Xeon E5 işlemcilere sahip Dell PowerEdge 12. nesil sunucular, önceki nesil Dell sunuculara göre yüzde 61’e varan bir performans artışı gösterdi.  İlk çeyrek yükseklikte blade sunucumuz olan PowerEdge M420’de, işlemci başına sekiz adede kadar çekirdekle, yeni nesil Intel Xeon işlemci E5-2400 ürün ailesiyle desteklenen 2 soketli M420, Dell M1000e blade muhafazasıyla dağıtıldığında olağanüstü yüksek performanslı bir yoğunluk sunuyor. Bu sayede özellikle sunucu odalarında kaplanan sunucu alanını yarı yarıya azaltıyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics