M1 31 EKİM 2010 / 18:00

Eğitime bir destek daha

Mardin Artuklu Üniversitesi, Genpa’nın desteğiyle İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne kavuşuyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Genpa’nın desteğiyle İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne kavuşuyor.
Genpa ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, Mardin’e yaptırdığı birçok eğitim yuvasına bir de fakülte ekliyor. Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakülteleri ile uluslararası alanda bir Sosyal Bilimler Üniversitesi olma yolunda ilerleyen Mardin Artuklu Üniversitesi, 10 milyon dolara yaklaşan bir yatırım ile Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kavuşacak. Fakültenin temeli, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 2010 – 2011 Akademik Yılı Açılışı ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı törenle geçtiğimiz hafta atıldı.
Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, iki yıl sonra açılacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin temel atma töreni, üniversitenin 2010 – 2011 akademik yılı açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla gerçekleşti. TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı ile ödüllendirilen başarılı iş adamı ve sivil diplomat Dr. Zeynel Abidin Erdem’in katkıları ile faaliyete geçecek. Dr. Zeynel Abidin Erdem İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yaklaşık 800 öğrencinin eğitim-öğretim yuvası olacak. Töreni katılımı ile onurlandıran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Dr. Zeynel Abidin Erdem, Mardin’in geleneksel işlemesi olan telkari tabak hediye etti.
Fakülte için 10 milyon dolara yaklaşan yatırım
Genpa Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, kendi adını taşıyan fakülte ile ilgili olarak; “Genpa ve Erdem Holding olarak Mardin’e şu ana kadar birçok eğitim kuruluşu, aşevi, taziye evi olarak kullanılan, yapımı veya onarımı tarafımızdan yapılmış onlarca bina kazandırdık. İnşaat ve telekomünikasyon alanında çeşitli yatırımlar gerçekleştirdik. Fakat hiçbirinde adımızı kullanmadık. Bu fakülte kısmetse ‘adımızı taşıyan ilk yatırımımız’ olacak. Siyasal Bilimler Fakültesi’ni kazandığım 1963 yılında şu an üniversitenin bulunduğu yerde babam ile giderken, kendisi bana ‘Bir gün burada üniversite açılır, çocuklarımız da burada okur’ demişti. Bugün bizim çocuklarımız olamasa da torunlarımızın okuduğu bir eğitim yuvası var artık Mardin’de. Daha da fazlasını gerçekleştirmek için ilk planda 10 milyon dolara yaklaşan bir yatırım öngörüyoruz. Okulun gerçek anlamda bir markaya dönüşmesi için üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız” dedi.

17 derslik, 8 amfi ve 800 öğrenci
Fakültenin projesi ile ilgili olarak bilgi veren Dr. Zeynel Abidin Erdem: “Üniversitenin kuruluş safhasının tamamında bizzat bulundum. İzin alma, derneği kurma hatta devlet kademelerinde evrak taşımaya kadar pek çok süreci takip ettim. 10 senedir yürütülen çalışmamız dahilinde başta hükümetimiz, basın mensupları ve Mardin’e gönül veren herkes bu projemize sahip çıktı. Hükümetimizin, büyük bir jest yaparak 4 bin dönümlük araziyi bu projeye tahsis etmesi ile biz de kolları sıvadık. Bugün burada temellerini attığımız İktisadi ve İdari Bilimler fakültemiz 42 kişilik 14 büyük,  25 kişilik 3 küçük derslik, 100 kişilik 8 amfi ile bu arazi içerisindeki yerini alacak ve yaklaşık 800 öğrencinin geleceğine ışık tutacak. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin üst kademelerinden gördüğümüz destekler bize yeni projeler için ilham veriyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:794