M1 19 ARALIK 2010 / 18:00

Elektromak, 40. yılı devirmeye hazırlanıyor

36 yıldır Toshiba ile iş ortaklığını sürdüren Elektromak’ta 2011 büyüme hedefi yüzde 10.

Elektromak, sektörde 40. yılına doğru yol alıyor. İkinci neslin yönettiği şirket, tam 36 yıldır da Toshiba ile iş ortaklığını sürdürüyor. İstikrarın her yanına nüfuz ettiği şirket, 2011’de yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyor.

E lektromak, 1972 yılında Selim Pinhas tarafından İstanbul’da kurulmuş. Kuruluşunun ilk yıllarında çeşitli evsaf ve markalarda kırtasiye malzemeleri ile büro makineleri ithalatı yapan şirket, 1974 yılında Toshiba ile dağıtıcılık sözleşmesi imzalamış. Zaman içinde ürünlerin sayısı ve kapsamı artmış. Bu yıl itibariyle ise 36 yıla ulaşmış durumda Toshiba-Elektromak birlikteliği. Bu 36 rakamı Elektromak’a dünya çapında en kıdemli dağıtıcılarından biri olma özelliğini getiriyor. Belki de en kıdemlisi. 2003 yılında vefat eden Selim Pinhas’tan sonra şirkette yönetimde şimdi ikinci nesil var. Bu neslin temsilcisi Elektromak Genel Müdür Yardımcısı Doğan Pinhas ile pazarı ve şirketlerini konuştuk.
En son eklenen bayi Hakkari’den
Pinhas, aynı zamanda sektördeki en eski bayi organizasyonlarından birine de sahip olduklarını söylüyor. “Şirketimiz sektörel bazda bayilik sistemini temel alan ilk kuruluştu. Bu anlayışın doğal sonucu olarak bugün Elektromak organizasyonu içinde yer alan pek çok bayimiz ile sürdürülen iş ortaklığı yirmi beş yıllık bir özgeçmişe sahip” diyen Pinhas şu şekilde konuştu:
“Aynı anlayışın yansıması olarak bugün Elektromak bünyesinde kilit noktalarda görev yapan 16 kişilik kadronun da şirket içindeki kıdemleri 4-40 yıl arasında değişmekte. Bayi kanalında özellikle son beş senede Güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi bir satış artışı görüyoruz. Bu bölgede bizim de pazar payımız arttı. En son eklenen bayimiz Hakkari oldu. Şu anda Edirne’den Hakkari’ye uzanan bir bayi ağına sahibiz. 40 tane bayimiz var. Yarısı en azından 20 yıldır çalıştığımız bayiler. Bayi ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.”

2010 iyi bir yıldı, 2011’de hedef yüzde 10 büyüme
Pinhas, özellikle 1999’dan bu yana şirketlerinin büyük bir ivme kazandığını söylüyor. 2002-2005 yılları arasında krizde de büyüyen bir şirket olduklarını anımsatan Pinhas, kendilerini küçük ama hızlı bir balık olarak tanımlıyor. 40. yılları yaklaşırken yeni hedefler ve vizyonlarla yollarına devam ettiklerini kaydeden Pinhas,
“2010 pazarın büyüdüğü bir yıl oldu. Yüzde 25’lik bir öngörü vardı, bu gerçekleşti. Pazar, 30 bin makine satışı seviyelerine geldi. Bu yılı iyi bir yıl olarak değerlendiriyoruz. 2011 için ise yüzde 10’luk büyüme hedefliyoruz şirket olarak. Toshiba’nın çizdiği rota çerçevesinde pazara yenilikler sunacağız. ISO 10002 belgesini almak istiyoruz. Makine sattıktan sonraki süreç de
çok önemli. Teknik servis kalitemizi artırmak istiyoruz. Toshiba’nın e-studio serisinin yenilenen bir grubu var.
Buna ek olarak renkli ürünlerimiz de pazarda iyi bir yer edindi. Renkli ürün grubumuzda son 5 yıldaki satışı bu yıl  yakaladık. Pazarda renklinin payı yüzde 10-12’ye dayandı, bu oran artacaktır. 2011’de renklilerin yükselişi sürecek. Türkiye pazarı Avrupa pazarına göre şu anda 2-3 yıl geride gibi gözüküyor. Ama gelişimimiz hızlı, potansiyelimiz de büyük” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics