M1 18 NİSAN 2010 / 18:00

Ergo gözünü zirveye dikti

Dünya çapında değişim programı başlatan Ergo, Türkiye’de teknoloji yatırımlarına odaklanacak.

Ergo Türkiye Sigorta Grubu, bugün 800’den fazla çalışanı, bin 600 acente ve brokerıyla sigorta, emeklilik ve hayat alanında bireysel, kurumsal ürün ve hizmetler sunuyor. Sahip olduğu 3.9 milyar avro özkaynak ile Avrupa’nın önde gelen sigorta grupları arasında yer alan Almanyalı Ergo Insurance Group’un bünyesindeki Ergo Türkiye, tüm ülkeler arasında Ergo Insurance Group’un gelecek yıllardaki büyümesine en büyük katkıyı yapması beklenen ülke olarak öne çıkıyor ve Ergo Insurance Group’un uluslararası alandaki ilk 3 şirketinden biri olarak konumlandırılıyor. Ergo Türkiye Özel Projeler Bölümü Koordinatörü Haluk Erdoğan ile şirketlerinin önümüzdeki dönemdeki stratejisini ve bu stratejide teknoloji yatırımlarının yerini konuştuk.
Ergo Türkiye Sigorta Grubu’nun ana hedefinin Türkiye sigorta ve emeklilik pazarında daima ilk 5’te yer almak olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye pazarında pazar paylarının şu an yüzde 5 oranında olduğunu açıkladı. Erdoğan, şemsiyesi altında bulundukları Alman sigorta devi Ergo’nun da bir değişim programı başlattığını, bu değişimin Türkiye’yi de kapsayacağını kaydederken, Türkiye’de Ergo İsviçre isminde İsviçre’nin gideceğini ve ismin artık Ergo Türkiye olacağını ifade etti.  Erdoğan, “Grup için bazı ülkeler öncelikli. Türkiye de bunlardan biri, Türkiye’de güçlü olmayı çok önemsiyorlar. Türkiye’nin bulunduğu bölgede fırsatlar ilerledikçe, bölgemizde merkez görevi de göreceğiz” dedi.
İş birimleriyle ortak çalışma
Ergo’nun yüzünü yenilediğine, teknoloji yatırımlarının da bu yolda çok önemli bir kaldıraç olduğuna değinen Erdoğan, süreçlerin hızlı olmasının sigorta işinde çok önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, “Müşterilerin bilgilerine sahip olma ve bunları etkin kullanma açısından veriambarı projemiz bulunuyor. Hasar bölümünde teknolojik olarak neler yapılabileceği konusunda Ergo yurtdışından yine önemli bir destek var. Ödeme gün sayısını yarı yarıya indirmek istiyoruz. Herşeyi kendim yapıyorum demek bizim sektörde olmamalı. 27 kişinin çalıştığı Ergo Bilişim diye bir şirketimiz var ama onlar daha çok işin yazılım tarafında. Diğer yan kısımları ise dışardan dışkaynak kullanımı ile gerçekleştirelim diye düşünüyoruz. Dışkaynak kullanımında Türkiye çok iyi bir noktada değil. Hizmeti alan ne istediğini tam bilemiyor. Karşı taraf da performansı çok iyi gösteremiyor. Tanımlar iyi yapılırsa iki taraf da kazanır, biz de buna dikkat ediyoruz, ne istediğimizi iyi biliyoruz. Dışkaynak kullanım yönetimi diye bir kavramın sigorta sektöründe oturması gerekiyor. Ağlar, veri merkezi, çağrı merkezi gibi konularda dışkaynak hizmeti alabiliriz” dedi.

Köklü değişim

Ergo Bilişim’in Genel Müdürlüğü’ne Aksigorta genel müdür yardımcılarından Ender Bıyıklıoğlu’nu getirdiklerini, onun da ilk yaptığının iş birimleriyle ortak bir BT toplantısı yapmak olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İş birimleriyle beraber kararlar alınmasını çok önemsiyoruz. İş birimleri teknoloji projelerinde bir şirket içinde bir iş ortağı gibi olmalıdır, yani işi paylaşanlardan biri olmalıdır.  Bizde de her BT projesinin üstünde bir iş projesi var, yani bir iş biriminin hedeflediği bir konu var.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics