M1 29 NİSAN 2012 / 14:11

Fizy, kullanıcılarına yaklaşıyor

Fizy Shop ile gelir modeli çeşitlendirilirken, Facebook uygulaması ile sosyal medya deneyimi geliştiriliyor.

2010 yılının sonlarına doğru MÜYAP ile yaşanan sorunlar nedeniyle kapatılmak zorunda kalan, Turkcell’in yüzde 70 ortaklığı ile yeniden hayat bulan müzik arama motoru Fizy, yeni uygulamalarını kullanıcıların beğenisine sunuyor.
Şubat 2012’den itibaren farklı bir görünüme kavuşan Fizy, önceden olduğundan çok daha hızlı ve güvenli bir hizmet verebilmesi için altyapıda değişikliğe gitti. Fizy’nin geçirdiği altyapı değişimini irdelediğimizde şu anda Facebook ve Friend Feed’in de gerçek zamanlı güncellemeleri için kullandığı sunuculara varıldı. Yeni Fizy’de daha hızlı ve kontrolün yüksek olması için altyapıda Python üzerinde çalışan Tornado’ya geçildi. Veritabanı da MySQL’den Mongo’ya aktarıldı. Yaklaşık 3 ayda geçiş sürecini tamamlayan Fizy, en fazla ülkemizde kullanılan eski sürüm tarayıcılar nedeniyle zorlukla karşılaştı.
Bu değişimi ardından sosyal medya ve taşınabilir cihazlarda da aktif olmayı hedefleyen şirketle ilgili son gelişmeleri Fizy Genel Müdürü Levent Erim ile konuştuk.

Ücretli servis devreye giriyor
Kullanıcılara artık ücretli servis de vermeye başlayacaklarının bilgisini veren Erim, “Yeni ücretli servis ile kullanıcılar Fizy’de reklam görmeden müzik dinleyebiliyor. Ayda 3 liraya açılacak servis ile taşınabilir cihazlar üzerinde de çalma listesi oluşturulabiliyor. Ayrıca sitenin mood bölümü de taşınabilir cihazlarda ücretli kullanıcılara sunuluyor” dedi.
Turkcell ile yapılan anlaşma sonrasında yine kendi ayakları üzerinde durmaya çalıştıklarını dile getiren Erim, sayısı yıllık 22 milyonun üzerine çıkan ziyaretçilerine güvendiklerini aktardı. Erim’in verdiği bilgilerden Turkcell’in ortaklıkla birlikte şirket yönetimine doğrudan müdahale etmediği görülüyor. Zira Fizy uygulamasının Turkcell’in kendi telefonları yerine Sony Experia serisi ile birlikte gelmesi de bunu gösteriyor.
Fizy’nin Android uygulaması bulunuyor ancak telifle ilgili katı tutumu nedeniyle Apple App Store’a girmek için görüşmeleri sürdürüyor. Telif haklarıyla ilgili küresel çapta anlaşmalar yaptıktan sonra kullanıcıların daha kaliteli müzik dinleyebildiklerini ifade eden Erim, artık kullanıcıların daha doğru aramalarla şarkılara ulaştığını hatırlattı.

Facebook uygulaması geliyor
Fizy’de müzik dinlemek oldukça kolay ve keyifli ancak siteden bir müzik paylaşırken oldukça zorluk yaşanıyor. Bu konuyu açtığımız Fizy Genel Müdürü, “Facebook’ta gömülü bir oynatıcı olunamıyor. Sadece Youtube’a açık olan platforma girmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ancak kısa vadede yürürlüğe sokacağımız uygulama ile Facebook içinde dinleme fırsatı sunacağız” cevabını verdi.
Mayıs ayı ortalarında Fizy Shop’u açacaklarını duyuran Erim, bu mağazada müzik ürünlerinin satışını yapacaklarını aktardı.
Bunların yanında Fizy’de Nisan ayı başında canlı konserler yayınlandı. Böylece dünyanın her yerine tek bir adresten bağlantı vererek ulaşmayı başaran Fizy, önümüzdeki dönemde de benzer girişimlerde bulunacak. Erim, bu tür organizasyonları genişleterek, ülkemize gelen dünyaca ünlü sanatçıların diğer illerimizdeki müzikseverler ile buluşmasını da sağlamak istediklerini sözlerine ekledi.

“İnternet girişimcileri inandıkları fikrin peşinden devam etmeli”
Dünya çapında artık internet girişimcileri önemli paralar kazanıyor. Zira Instagram’ın bir milyar dolara Facebook’a satılmasıyla, sadece 2 yıl içerisinde bir girişimin ne denli önemli bir meblağ ettiği görülüyor. Bu doğrultuda ülkemizdeki önemli internet girişimlerinden biri olan Fizy’ye girişimcilere önerilerini sorduk.
Hizmet sektöründe herkesi memnun etmenin zor olduğunu hatırlatan Levent Erim, yatırım çekmek konusunda bir sorun yaşamadıklarını dile getirdi. Buna rağmen, tam dünya medyasında yer almaya başladıkları sırada ülkemizde erişimlerinin engellediğini vurgulayan Erim, “Girişimciler yaptıklarına inanıyor ve beğeniyorlarsa kulaklarını tıkayarak yola devam etmeli. Kullanıcılar da ülkemizdeki yenilikleri desteklemeli” dedi.
ETİKETLER : Sayı:869

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics