M1 15 OCAK 2012 / 14:36

Geniş kapsamlı BT projeleri ile yola devam

2012’de yeni teknoloji yatırımlarına hazırlanan Halkbank’ın Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Göncü’ye göre CIO’lar çok boyutlu düşünebilmeli.

Finans sektörünün köklü oyuncularından Halkbankası, 2004 yılında gerçekleşen Pamukbank birleşmesinden sonra bugün giderek büyüyen yapısıyla yurt genelinde 772 şube ile hizmet veriyor. Türkiye’de özkaynak karlılığı bakımından öne çıkan bankalardan biri olan Halkbank’ın Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Göncü’ye göre de bankaların karlılık ve başarısının altında artık teknoloji ve teknolojinin doğru bir şekilde kullanımı kilit bir rol üstleniyor. Biz de Halkbank’ın 410 kişilik BT ekibinin başında olan Göncü ile finans sektöründe bir CIO olarak, CIO’ların değişen yüzünü, finans sektöründe CIO’ların gündemini ve Halkbank olarak teknoloji yatırımları ve projelerini konuştuk.
CIO‘nun gündemi kurumu ileriye taşıyacak projeler
Teknolojinin verimlilik artışı sağlaması konusunun kurumca benimsenmesi gereken bir konu olduğunu belirten Göncü,  bugün bu gerçek benimsenmiş olsa da geçmiş yıllarda krizlerde ilk bütçesi sınırlanan noktalardan birinin BT olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: ”Belki de o yıllarda  teknoloji yapıcıları ile yöneticiler arasında sanıyorum iyi bir iletişim yoktu. Burada tek çıkış noktası; kurumun vizyonu stratejisi ve bunun bütün olarak benimsenebilmesiydi. Ben bu konuda şanslı oldum. Halkbank’ta birleşmeden itibaren teknolojinin gidebildiği her olanağı ve uygulamayı yapmakla görevli kılındım. Dolayısıyla ben ve ekibim olarak burada bir lokomotif görevini  üstlendik. Bankadaki değişimi buradan başlatarak verimliliği artırdık ve bankanın başarısına katkı sağlayabildik.”
CIO’ların da bu değişen yapı içinde farklı yetkinlikleri taşıma gerekliliği ile karşılaştığını belirten Göncü, bir bankada farklı birimlerin iş süreçleri konusunda CIO’nun bilgi sahibi olmasının şart olduğunu vurgulayarak “CIO, çok boyutlu düşünebilmek durumunda. ‘Acaba gider yönetimini olumlu yönde etkileyebilecek uygulamalar yapabilir miyim’  gibi konularda düşünerek, çözümleri iş birimlerine yönlendirmekle mükellef.  Diğer yandan gelirleri artırıcı şekilde teknoloji kullanımını nasıl konumlandırabilirim diye de bir sorumluluk alanı var. Yani eski klasik CIO tanımı olan iş birimleri talep etsin ben yapayım çoktan bitti. Uzun yıllardır bu anlayışın bir kurumu bir yere götürmediği anlaşıldı. Geldiğimiz noktada bir CIO’dan beklenen ise şu; sen teknolojinin başına oturdun kaynakları sana tanımlandı. Kurumu ileriye taşıyacak projelerle bizi ileriye taşı. CIO artık A’dan Z’ye bunu düşünmek zorunda. Bunun için de çok boyutlu ve yaratıcı bir düşünce yapısına sahip olmalı. Hatta hayalperest olabilmeli”diye konuştu.
Göncü, verdikleri hizmet ve tanımladıkları servislerin sürekliliği ve performansını taahhüt ettiklerine dikkat çekerek CIO’ların değişen yeni yapısında olması gereken bir başka noktaya da işaret etti: “Bir CIO, teknoloji yatırımının toplam sahip olma maliyetinden sorumlu olmalı o maliyet karşılığında da kuruma ne kazandıracağını hesaplayabilmeli.”

Finans sektörü CIO’ları için iki alan öne çıkıyor
Göncü’ye göre son dönemde finans sektörü CIO’ları açısından temel konuların yanında dünyadaki eğilimler doğrultusunda iki alan var. Bunlardan birinin sosyal medyanın bankacılık açısından daha iyi nasıl kullanılabileceği diğerinin de mobilite olduğunu belirten Göncü, “Finans kurumları da dünyadaki  eğilimleri kendilerine uygulamaya çalışıyorlar. Bizim de Halkbank olarak hem tüm akıllı telefonlarda hem tabletlerde çalışan mobil bankacılık kanalımız var. Biz de sosyal medyanın  iyi taraflarını bankacılığa  uyarlamaya çalışacağız bu sene” diye konuştu. Diğer taraftan varolan yetenekleri ve uygulamalarını da güncel teknolojiye uyarlama konusunda da çalıştıklarını belirten Göncü, “Veri madenciliği, kampanya yönetimi gibi başlıkların teknolojiye yeniden uyarlanması çalışmalarımız söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

2012’de veri merkezi yatırımı gözüküyor
Göncü, 2012’de yapacakları en önemli yatırım başlığının veri merkezi konusu olacağını belirtti. Planlarında en yeni tenolojilerin kullanılacağı, olabilecek en yüksek Tier standardına sahip yeni bir veri merkezi inşa edilmesi olduğunu belirten Göncü, var olan veri merkezlerini de bu yeni inşa edilen merkeze aktarmayı planladıklarını dile getirdi.

Geniş kapsamlı projeler devrede

Halkbank BT grubu olarak kapsamlı projeler üzerinde çalıştıklarını da belirten Göncü, bunlardan birinin gerçekleştirdikleri en kapsamlı kimlik yönetimi projesi diğerinin de BT servis yönetimi projesi olduğunu dile getirdi. Halkbank’ta teknoloji yatırımlarının öncelikli olarak ele alındığını ve toplam sahip olma maliyetinde çok başarılı bir yol izlediklerini de sözlerine ekleyen Göncü, şu anda aktif olan projeleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Çok büyük bir transformasyon yaşıyoruz. Biz bir buçuk sene önce IBM Global Services’tan bir danışmanlık aldık. Danışmanlık  bankadaki temel süreçlerin optimizasyonunu ve merkezi operasyonlaşmayı getiren bir çalışma idi. BT olarak 2011 yılı sonu itibariyle yeniden yapılanmada yolumuzu çizdik. 2012 yılı içinde de bu işin transformasyonunu tamamlamayı düşünüyoruz. Bu çok büyük bir proje.”
ETİKETLER : Sayı:854
YORUMLAR
M. Kani HACIPAŞAOĞLU 19 OCAK 2012 / 19:19 0 0
Bir CIO olarak son derece isabetli bir yaklaşım. Geleceğe yönelik temel öngörüler de yerinde. Bu kapsamda, iletişim ve bilgi sistemlerinin sürekliliği ve bilgi güvenliği gibi hayati öneme haiz konular da var ama sanırım bu konular kurumca şimdiye dek çözüme kavuşturulduğundan söz edilmemiş.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics