M1 27 KASIM 2011 / 13:31

HP ilk adımda girişimcinin yanında

Küresel boyuttaki HP Life programına ilk kez katılan Türkiye, bir yılda 120 girişimciye destek verecek.
HP, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yer alan HP Life programı kapsamına Türkiye’yi de dahil etti. Türkiye’deki STK’lar arasından seçilen BUTGEM (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı), 2012 yılında 120 genç girişimciyi eğitecek. HP Life programı kapsamında BUTGEM’e yapılan 60 bin dolarlık yatırımla, STK’daki eğitimciler, HP altyapısı kullanılarak yatırımcıların ilk adımlarını atmalarına destek olacak.
Program kapsamında EMEA bölgesindeki STK’ları eğiten merkez konumunda olan HP Türkiye, 16-18 Kasım tarihlerindeki ‘train the trainers’ ve 21-25 Kasım tarihlerindeki ‘master trainers’ eğitimlerini tamamladı ve katılımcılara sertifikalarını verdi.
Küresel Sosyal İnovasyon Grubu’nun yürüttüğü HP Life programıyla ilgili konuşan HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, HP’nin para kazanmanın dışında sosyal bir fayda yaratmayı da hedefleyen bir şirket olduğunu belirterek, şirketin bu anlamda projelerinde yenilikçiliği artırarak bu etkiyi yaratmaya çalıştığını ifade etti ve yaratıcı sonuçların ortaya çıkmasının beklendiğini işaret etti.
“HP için sosyal sorumluluk projelerinin ekseninde kadınlar ve girişimciler bulunuyor. Onların gelişmesi HP için çok önemli” diyen Urçar şöyle devam etti: “Ülkedeki girişimci sayısını artırabildiğiniz, girişimci kültürünü geliştirebildiğiniz ve onların iş ve teknolojiyi birleştirebilme becerisini artırdığınız sürece bu kalıcı bir etki yaratıyor.”

4 yılda 17 bin iş kuruldu
Programın Türkiye’de girişimci bir ruha ve yenilikçi fikirlere sahip kişilerin, ilk adımlarını atabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi birikimini ve cesareti verebilmeyi amaçladığını vurgulayan Urçar, dünyada 2007 yılından beri uygulamada olan programın 800 bin kişiyi eğiterek 17 bin yeni işin kurulmasına aracılık ettiğini söyledi ve HP için bu sürecin raporlanarak programın etkisinin saptanmasının da önemli bir adım olduğunu söyledi. Urçar, 48 ayrı ülkede uygulanan programa Türkiye’nin ve özellikle de Türkçe eğitim dilinin eklenmiş olmasının önemine dikkat çekti.
HP Life’ın Türkiye’deki her tip girişimci için çok iyi bir fırsat olduğunu belirten HP Kurumsal Hizmetler Servis Sunum Yöneticisi Yeşim Yağcı Silahtar ise “HP Life, henüz ne yapacağına dair karar verme aşamasında olanlardan varolan işini geliştirmeye çalışanlara kadar çok geniş bir alanı kapsıyor. Rusya ve Nijerya’daki eğitim merkezi sayısı iyi bir örnek ve Türkiye’de de bu başarıyı yakalamayı hedefliyoruz” dedi ve ekledi: “Önümüzdeki yıllarda da eğitim merkezine dönüşecek STK’ların sayısını ve eğitim görecek girişimci sayısını artırmak istiyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics