M1 30 EKİM 2011 / 11:32

İlk adım teknolojiye yatırım

Domino’s Pizza, şubelerde teknoloji altyapısı yatırımı kapsamında teknoloji ile yürüyen yeni hizmet modelleri geliştirdi.

Dört yılda 120 tane şube açan ve 2015 yılında 500 şube hedefi ile yola devam eden Domino’s Pizza, yoğunlaştırdığı teknoloji yatırımları ve hizmet modelleri ile bu hedefi destekliyor. www.dominos.com.tr adresi üzerinden anlık sipariş takibi hizmeti, iPhone ve sosyal medya uygulamalarını da hayata geçiren şirket, teknolojiyle desteklenen bir vizyon çiziyor. Geldikleri noktada öncelikli olarak şubelerin teknoloji altyapısını adresleyen adımlar attıklarını belirten Domino’s Pizza Bilgi İşlem Müdürü Utku Temiz, şube başına yapılan 20 bin dolarlık yatırımla donanım ve yazılımı değiştirdiklerini ve farklı teknolojilerle şekillenen  hizmet modellerini hayata geçirecek altyapıyı hazırladıklarını belirtti. Domino’s’un 31 ilde olduğunu ve çok hızlı bir büyüme süreci içinde olduğunu belirten Temiz, “Büyüme ile birlikte biz de başka sipariş kaynaklarını kullanmamız gerektiğini ve değişen dünyaya uyum  sağlamamız gerektiğini fark ettik. Şimdi kurduğumuz teknoloji altyapısıyla geçen sene çevrimiçi sipariş uygulamasını başlattık. iPhone uygulamamız da bu sene Mayıs ayında sosyal medya Facebook yapımızla aynı zamanlarda devreye girdi. Şu anda Facebook’ta 50 binin üzerinde takipçimiz var. Müşterilerin tüm yorumları ile birlikte facebook sayfasını ajansla birlikte biz yönetiyoruz. iPhone uygulaması ile iPhone sahipleri de  sitedeki tüm opsiyonlardan faydalanıyor. Uygulama yirmi bin civarı bir yüklenme sayısına ulaştı” diye konuştu.
Kurdukları teknoloji altyapısı üzerine konumlandırdıkları en son uygulamanın da mobil uygulamalar olduğunu ifade eden Temiz, tüm akıllı cep telefonlarından sipariş verilebildiğini  önümüzdeki sene de android işletim sistemi konusunda çalışacaklarını dile getirdi.

Anlık sipariş takibi ve siparişe en uygun kampanya önerisi sunuyoruz
Farklı noktalardan gelen müşterileri farklı değerlendirdiklerini belirten Temiz, çevrimiçinde aşağı yukarı 150 binin üzerinde müşterileri olduğunu  belirterek şöyle konuştu: “Bu müşterilerin bizim sitemizden alışveriş yapması için  başka bir hiçbir yerde olmayan iki temel özellik var. Bunlardan bir tanesi “pizza tracker”. Pizza tracker ile müşteri verdiği siparişlerin ne durumda olduğunu takip edebiliyor. Pizzanın yapıldığı bölümde, fırında olduğunu, yolda olduğunu takip edebiliyor. Anlık olarak şubeleri  takip edebiliyoruz bu yolla. Bir diğer özellik ise promosyonlu çalışan bizim gibi yapılar için  müşterilere önemli avantajlar sunan bir yapı. Sürekli kampanyalarımız değişiyor. Müşteri bu kampanyaları takip etmekte zorlanabiliyor.  Müşteri sitemizden sipariş verdiğinde seçmiş olduğu ürünlere göre belki birden çok kupon eşleşebiliyor. Genelde kupon seçiliyor ve o kuponun altında ürünler seçiliyor. Biz de ürünleri seçtiğiniz anda en uygun fiyatı sistem hesaplıyor. Sizin için en uygun olanı kampanyayı buluyor ve öneriyor. Yani sistemle sadece yiyeceğiniz ürünleri seçip en uygun fiyata ulaşabiliyorsunuz. Bunun  müşteri için çok büyük avantajı var.”
Bundan sonraki aşamada müşteri ile şubeyi anlık geri bildirimler için iletişime geçirmek gibi bir planları da olduğunu belirten Temiz, “Pizza size geldikten sonra pizzayı beğendiniz beğenmediniz, geç geldi veya çok beğendiniz şubeye bir mesaj yollamak istiyorsunuz. Anlık olarak bunu da uygulamaya koymayı düşünüyoruz. Size gelen pizzayı getirecek kuryeyi de gösteren bir sistem üstünde de çalışıyoruz” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics