M1 07 EKİM 2012 / 13:36

Kanalda dönüşüm zamanı

Son 2,5 yıl içinde büyük bir dönüşüm geçiren EMC Türkiye, toplamda cirosal olarak yüzde 40-50 aralığında bir büyüme oranı yakaladı.

EMC Türkiye, resmi görevine 1 Temmuz 2010 tarihinde başlayan Önder Sönmez ile birlikte ciddi bir ivme yakaladı. Müşterilerine bilgi yaşam döngüsü çerçevesinde en doğru çözümleri sunan şirket, kanal tarafında da yeni bir yapılanmayla büyümesini sürdürüyor.
EMC’nin sadece bir depolama şirketi olmadığını daha çok bilgi yaşam döngüsü çözüm şirketi olduğunu kaydeden EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, “Küreselde birçok şirket satın aldık ve bunları diğer ürünlerle bütünleşmesi tamamlandı. Bizim için çok önemli olan Ankara ekibimiz 2.5 yıl içinde 3 kişiden 20 kişiye yükseldi. Ankara’dan elde ettiğimiz ciro da bu süre zarfında neredeyse beşe katlandı” diye vurguladı.
EMC’yi ayrıştıran önemli özelliklerden birinin de yazılım olduğunu belirten Sönmez şöyle devam etti:
“Destek ve servis tarafı da çok hızlı gelişiyor. Bu alanda 35 kişilik bir ekip çalışıyor. Tüm amacımız müşteriye en iyi ürün ve hizmetleri sunmak. Bugün EMC en çok çalışılmak istenen bir şirket pozisyonuna gelmiş durumda. Burada kendimizi birinci olarak görmememiz ve ikincilik stresini her zaman yaşatması da büyümenin önemli etkilerinden birisi. Ayrıca melez bulut EMC için en önemli alan durumunda. Büyük veri ikinci sırada büyük verinin anlamlandırılması gibi çalışmalar da yapılıyor. Sanallaştırma ise üçüncü sırada yer alıyor”

“Ekip büyüyor ve büyümeye devam edecek”
EMC’nin bir kanal şirketine dönüşmesi, orta segmenti ve kanalı geliştirmeye yönelik ekip kurma çalışmalarını 2010’daki yeni yapılanma ile olduğunu kaydeden EMC Kanal Müdürü Erkin Göktan, “Bu yapılanmadaki ilk hedefimiz satışları artırmak ikincisi de kanalı geliştirmek. Ankara tarafının büyümesi aslında kanala yapılan yatırımların bir sonucu olarak görülebilir. Bu yılın ilk üç çeyreğinde cirosal anlamda geçen yıla oranla yüzde doksan civarında bir artış var ki bu büyüme bir önceki yıl da yüzde 100-150 seviyesindeydi. Ekip büyüyor ve büyüdükçe yeni roller oluşacak. Önümüzdeki dönemde orta segmentteki görece daha büyük şirketlere yönelik etkinliklerimiz olacak” dedi.
Kanalın gelişmesi farklılaşması gerektiğinin de altını çizen Göktan, bu konuda ise şunları söyledi:
“Kanalımızın EMC ile büyüyecek iş ortaklarından oluşması gerekiyor. Kanalın ürünü satmanın yanında servis veren küçük bir sistem bütünleştirici gibi çalışması lazım. Öte yandan kanalın gelişimi için etkinlikler düzenliyor, eğitimler veriyoruz. Anadolu’daki durum oldukça iyi. Özellikle Bursa en hızlı gelişen şehirlerden ve Kayseri için de hızlı gelişim olduğunu söylemek mümkün. Bize göre potansiyeli olan şehirler Gaziantep ve Adana. Portföyümüze  Karadeniz bölgesinden bir şehri de mutlaka eklemeyi planlıyoruz.”

Gelecek yıl içerisinde Türkiye’deki şirketlerin yüzde 62’si büyük bir dönüşüm geçirecek

EMC Forum öncesinde Forum içeriği ve EMC’nin “Türkiye’deki Şirketlerde BT Dönüşümü” üzerine gerçekleştirdiği araştırma sonuçları hakkında bilgi veren EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez; “Türkiye’deki şirketlerin BT dönüşümüne bakış açısını yansıtan, kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırma, şirketlerin bulut ve büyük veri analitik araçlarından tam olarak faydalanmak için işletmelerini dönüştürmekte olduklarını gösteriyor. Teknolojileri tam bir kaldıraç olarak kullanmak isteyen işletmeler, Veri Bilim Adamı ve Bulut Mimarı gibi yeni rolleri benimsemek ve yeni çalışma yöntemlerini olanaklı hale getirmek zorunda kalacaklar” dedi. Kapsamlı sonuçları EMC Forum 2012 ile birlikte paylaşılacak olan araştırma; Türkiye’de şirketlerin yüzde 62’sinin gelecek yıl içerisinde büyük bir dönüşüm geçireceğini öngörüyor. Araştırmanın bulguları, Türkiye’deki şirketler için ticari konulardaki en önde gelen amaçların; yeni çözümler ve ürünlerin geliştirilmesi yüzde 49, gelirlerin artırılması yüzde 46 ve veri yönetiminin ve analiz/analitik çalışmaların geliştirilmesi yüzde 42 olduğunu belirtiyor.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics