M1 12 AĞUSTOS 2011 / 11:25

Kredi kartı pazarı yüzde 22 büyüyecek

Türkiye’de yüzde 7’ye yakın olan e-ticaretin toplam kartlı alışveriş cirosu içindeki payı 2015’te yüzde 20’lere ulaşacak.

Kartlı ödeme sistemleri pazarı Türkiye’nin öncü ve yenilikçi olduğu bir pazar. Özellikle son yıllarda sağlıklı büyümesiyle dünyada da gittikçe öne çıkan sektörde, sözkonusu büyümenin önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörülüyor.  Yapı Kredi, World markasıyla bu pazarda 20. yılını yaşıyor. Kredi kartı pazarına dair gelecek öngörülerini paylaşan Yapı Kredi Perakende Bankacılık tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, bu yıl kredi kartı pazar cirosunda yaklaşık yüzde 22 büyüme beklediklerini söyledi.
Bunun  bankacılık otoritesinin öngördüğü kredi büyümesi oranıyla da uyumlu olduğunu anlatan Somer, şu bilgileri verdi: “2010 sonu verilerine göre Türkiye’de 47 milyon kredi kartı bulunuyor. 2003’te 19.9 milyonluk seviye dikkate alındığında, 7 yılda yaklaşık 2.5 katlık artışın yaşanmış durumda. Türkiye’de 2010 ysonunda 235 milyar liraya ulaşan kullanım cirosunda ise 7 yıl içinde 6 katlık artış söz konusu. Kredi kartlarının özel tüketim harcama larından aldığı pay 2010 itibariyle yüzde 30’a yükseldi. Bu oran birçok Avrupa ülkesinde yüzde 15’ler seviyesinde.”

e-ticaretin payı yüzde 20’lere varacak
Son üç dört yıla bakıldığında Türkiye’de kartlı ödeme sistemlerinin sağlıklı şekilde büyümeye devam ettiğini vurgulayan Somer, pazarda bazı alanların ise daha hızlı büyüdüğünün altını çizdi. Somer, bunlardan birinin e-ticaret olduğunu söylerken, günümüzde yüzde 7’ye yakın olan e-ticaretin toplam kartlı alışveriş cirosu içindeki payının 2015’te yüzde 20’lere ulaşmasını öngördüklerini ifade etti. Somer, “Ticari kart kullanımındaki hızlı büyüme de dikkat çekici. Banka ve ön ödemeli kartlar ile temassız ve NFC (yakın alan iletişimi) ödeme sistemlerinin alışverişte kullanım oranlarında da ciddi büyüme eğilimi var. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’de tüketiciler ödeme sistemlerinde yeni ürün ve hizmetlerle tanışmaya devam edecek. NFC’nin şimdilik payı düşük ama faydanın algılanması ve uyum süreci var. Sektörümüzün deneyimi başka ülkelerce de örnek alınıyor. Örneğin İngiltere, Bosna Hersek ve Hırvatistan’da kredi kartıyla taksit modeli başlıyor ve Türkiye deneyimi inceleniyor” dedi.

nazan_somer12 milyona yaklaşan kullanıcı sayısı

Kendi markaları World’ün lisans bankalarıyla birlikte 12 milyona yakın kullanıcısı bulunduğunu anlatan Somer, kredi kartı pazarındaki temel büyüklük ve liderlik parametresinin kredi kartı alacak bakiyesi ve tekil müşteri adedi olması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Somer, Yapı Kredi’nin 2011’in ilk 6 aylık kredi kartı alacak bakiyesi kriterine göre yüzde 18,2 ile sektörde birinci sırada yer aldığını ifade ederken, Bankalararası Kart Merkezi’ne raporlanan denetlenmemiş verilere göre de bu yılın ilk yarısında Yapı Kredi’nin kredi kartı kullanım cirosunda yüzde 18,7 ile ikinci sırada bulunduğunu ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:834

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics