M1 11 ARALIK 2009 / 16:28

Kriz oyunun kuralını değiştirdi, OKI pazarda konumunu güçlendirdi

Mali yılının üçüncü çeyreğinde olan OKI, 2009 yılını bölgesel pazarda konumunu sağlamlaştırarak tamamlamayı hedefliyor. İçinde bulunduğumuz yılın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Türkiye’de yıldan yıla satışta adet bazında yüzde 10, gelir bazında ise yüzde 5 büyüme kaydeden OKI, büyüme eğilimini sürdürmeyi hedefliyor.
Küresel kriz ortamının pazara etkilerine değinen OKI EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Terry Laidlaw, bu durumun oyunun kuralını değiştirdiğini kaydetti. Yıllar bazında büyüyen pazarda genel olarak bir çekilme yaşandığını belirten Laidlaw, bunun tüm pazar için temel bir sorun olduğunu vurgulayarak IDC rakamlarına göre 2008 ikinci çeyreği ile 2009 ikinci çeyreğini karşılaştırdı. Sorumlu olduğu bölgedeki Rusya Ukrayna gibi ülkelerdeki rakamların gerilediğini belirten Laidlaw, Macaristan, Ukrayna ve Litvanya gibi ülkelerin bu süreçte ciddi zorluklar geçirdiğini ifade etti. Türkiye pazarında da çeyrekler bazında bir parça gerileme yaşandığını belirten Laidlaw, ancak bunun Rusya, Ukrayna gibi diğer bölge ülkelerindeki kadar kötü olmadığını söyledi. Laidlaw, OKI’nin pazarda yaşanan gerilemeye tepkisini şöyle aktardı: “OKI olarak en büyük beş satıcı arasında yer alıyoruz. Bazı sektörlerde bir numaralı konumdayız. Bazı ülkelerde ise 2. ve 3. sıradayız. Biz önemli bir oyuncuyuz. OKI CEO’su ve Başkanı Tetsuhei Kawamura, Avrupa’da içinde bulunduğumuz zorlu durumda, daha aktif duruma gelmek için ciddi atılımlar yaptı. Net sonuç; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde genel olarak bütün sektörlerde gerileyen pazarda biz ya hacim ya da pazar payı olarak büyüdük.”
Avrupa’da A4 renkli yazıcıları pazarına dikkat çeken Laidlaw, “Bu kulvarda satış adetleri 398 binden üniteden 341 bine düştü. Fakat OKI’nin bu kulvardaki ürünleri 18 binden 20 bine yükseldi. Bu küçük bir oran ama büyümedir. Bunun sonucu olarak pazar payımız yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseldi” dedi.
Markanın rakipleriyle farklılıklarına değinen Laidlaw, bunların başında dağıtıcılarıyla iletişim şekillerinin geldiğini ifade etti. Laidlaw; “Dağıtıcılarımızla başarılı iş ilişkisi kurmak şirketimizin geleneklerinde yer alıyor. Bu iletişimi kanalımızla kurduğumuz gibi bazı büyük bazlı müşterilerimizle de kuruyoruz. Zor zamanlarda sadakat öne çıkıyor. Müşterileriniz sizin iyi iletişim içinde olduğunuzu hatırlıyor. Bence bu çok şeye değer. Ekonominin değişen olduğu bir kriz döneminde fiyatların sabitlenmesi zor bir şeydir. Başkanımız stokları satışa çevirme konusunda çok pragmatik bir çözüm ortaya koydu. Konuya ülkeler ve pazarlar bazında yaklaştık. Pazarların zayıf yönlerini belirleyerek buna göre hareket ettik. Örneğin Rusya pazarında A3 renkli yazıcılarda konumuzu birinci sıraya taşıdık” şeklinde konuştu.

KOBİ’ler hedef
OKI yeni dönemde bölgesel ve küresel bazda KOBİ’lere odaklanıyor. KOBİ’lerin BT ekipmanları satışı anlamında pazarın baskın yanını oluşturmaya başladığını ifade eden Laidlaw, diğer yandan baskı maliyetlerinin düşürülmesi konusuna da eğildiklerinin altını çizdi ve “Donanım fiyatları kadar sayfa başı baskı maliyetinde de rekabet söz konusu” dedi.

Nokta vuruşluda lider
IDC’nin Türkiye pazarına yönelik rakamlarını aktaran OKI Türkiye Genel Müdürü Lusi Adut, şunları söyledi: “Yılın üçüncü çeyrek sonuçlarına göre tek fonksiyonlu yazıcı pazarında gelir bakımından ikinci sıradayız. Pazar payımız yüzde 15’in üzerinde. Birim bazlı bakıldığında dördüncü pozisyondayız. Nokta vuruşlu pazarında yüzde 50 ile lider pozisyondayız. Son iki yıldır lazer yazıcılara odaklanıyoruz. Sonuçlara baktığımız zaman A3 renklide yüzde 31 pazar payı ile lider konumdayız. Bütün renkli iş sınıfı A4 yazıcılara baktığımız zaman yüzde 44 pazar payıyla yine ilk sıradayız.”
ETİKETLER : Sayı:749

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics