M1 23 MAYIS 2010 / 18:00

Kullanımı kolay servisler başarıyı yakalıyor

Avea, katma değerli servis gelirlerini artırmak için agresif bir strateji sergileyecek.

Telekom dünyasındaki eğilim yansımaya doğru gidiyor. Bu eğilim aslında Türkiye’de de başlamış durumda. Bu eğilime yakın kuruluşlar arasında yer alan Avea, sunacağı yeni servisler ve atacağı adımlar ile 2010 yılında daha agresif bir tavır sergileyecek.

GSM endüstrisinin kabuk değiştirdiğini, ergenlik döneminin bittiğini ve şimdi artık olgunluk dönemini yaşadığını kaydeden Avea Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan, şunları kaydetti:
“Bu dönemde artık operatörlerin büyümesi, katma değerli servisler sayesinde olacak.

Cep telefonları ödeme aracı, akıllı bilet, giriş ve güvenlik kartı gibi işlevleri de üstlenecek. Daha bilinçli kullanıma sahip bir abone kitlesi oluşuyor. Bu kitlenin büyümesine paralel olarak servislerin kullanım oranları da artacak. Diğer bir yandan da akıllı cihazların satışı her geçen gün yükselen bir ivmeyle artıyor. Dolayısıyla bu cihazlar ve 3G ile birlikte katma değerli servislerin kullanımı daha fazla artacak. Karmaşık olmayan, kullanımı kolay uygulamalar başarıyı yakalıyor. Bizim uygulama geliştirme kıstaslarımız da bu yönde olacak. İletişim geliştikçe her sektörün dinamiği değişiyor, özellikle sağlık, eğitim, finans gibi alanların gelişiminde de bu hizmetlerin bir rolü olacak.”

Kurumsal alandaki rekabetin şu dönemde daha fazla öne çıktığını ve özellikle kamu kurumları ile yaptıkları işbirliklerinin arttığını kaydeden Hakan Kaplan, şunları kaydetti:
“Kamu bizim hassas olduğumuz bir alan. Birçok kurum ile özel anlaşmalarımız bulunuyor. Bu alana yönelik olarak yılın ikinci yarısında önemli çalışmalarımız olacak. Ayrıca gençler de bizim önem verdiğimiz bir kitle ve bu kitleye yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor. Avea, ortalama
242 dakika ile müşterilerini en fazla operatör konumunda bulunuyor. Tüketiciler hala 3G konusunda çok fazla bilinçli değil. Türkiye’de bugün 7 milyonun üzerinde 3G abonesi var ama bundan etkin olarak yararlananların sayısı 400 bin civarında.”

Kullanıcılar faturalı hatlara yöneliyor
Faturalı hatlara yönelik geçişin arttığını kaydeden Hakan Kaplan, sadık müşterilere yönelik yeni hizmetler sunacaklarını ve bu noktada CRM’in daha fazla önem kazanmaya başladığını kaydetti. Numara taşıma konusunda da Avea’nın önemli bir yol katettiğini belirten Kaplan, gelen ve giden müşterileri arasındaki farkın 880 bin olduğunu ve net 880 bin yeni abone kazandıklarını söyledi.
Avea’nın 100 binin üzerinde 3G modem kullanıcısının olduğu bilgisini veren Hakan Kaplan, “Bu konuda da agresif hedeflerimiz mevcut. Ayrıca gelir paylaşım ortaklığı yaptığımız kulüplerimiz ile elde ettiğimiz abone sayımız 500 bin civarında. Bu konuda Anadolu kulüpleri ile de görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca, eğitim kurumları, belediyeler gibi kurumlarla da bu işbirliği modelini geliştireceğiz” dedi
ETİKETLER : Avea Hakan Kaplan Sayı:772

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics