M1 16 EKİM 2011 / 17:15

OpenWorld’de teknoloji rüzgarı

ABD’nin San Fransisko şehrinde 15 yıldır gerçekleştirilen Oracle OpenWorld etkinliğinin 2011 ayağı Türk şirketlerin de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

ABD’nin San Fransisko şehrinde 15 yıldır gerçekleştirilen Oracle OpenWorld etkinliğinin 2011 ayağı Türk şirketlerin de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.
Teknoloji dünyasının en hızlı büyüyen şirketlerinden bir tanesi olan Oracle’ın San Fransisko’daki gövde gösterisi, hem yazılım hem de donanım tarafında yeni teknolojilerin sahne almasını sağladı. 2-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğin bu yılki mottosu Enginereed for Innovation- Yenilikçilik için Mühendislik olarak belirlenmişti. Sun Microsystems’in satın alınmasıyla, yazılımdaki gücünü donanım alanına da yansıtan Oracle, OpenWorld etkinliğini 15 yıldır San Fransisko’da gerçekleştiriyor.
Oracle OpenWorld 2011’in açılış konuşması alışıldığı üzere Oracle CEO’su Larry Ellison tarafından yapıldı. Her zaman olduğu gibi iddialı bir sunum yapan Ellison, Oracle’ın sürekli büyüyen ve gelişen yapısıyla geleceğe damga vurmaya hazırlandığını belirtti. İddialı söylemlerine bir yenisini ekleyen Ellison, yeni üretilen T4 işlemcilerinin IBM ürünlerinden daha hızlı olduğunu iddia ederek rakiplerine gönderme yapmayı da ihmal etmedi.
Ellison, sunumunda Türkiye’de geliştirilen Turkcell Exadata projesini son yılın başarı hikâyeleri arasında sayarken bu projenin en hızlı uygulaması yapılan çalışmalardan biri olduğunu da kaydetti. Türkiye bu etkinlikte farklı şirket ve kurumlardan yaklaşık 200 kişilik bir delegasyonla temsil edildi.

Türkiye’den geniş katılım
Türkiye, Oracle OpenWorld 2011’de Oracle iş ortakları ve müşterilerinden oluşan yaklaşık iki yüz kişilik bir grupla San Fransisko’daydı. Etkinliğin her yıl daha fazla katılıma sahne olduğunu belirten Oracle Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı Gürhan Kalelioğlu, “Moscone Center’da düzenlenen Oracle OpenWorld, 117 ülkeden konuğu ağırlarken, 100 milyon dolarlık bir ekonomi yarattı. Bu yıl etkinliğimiz Java Day için de gelenlerle birlikte 45 bin civarında kişinin katılımıyla gerçekleşti. Konferans katılımcıları etkinlik boyunca 2 binden fazla oturumu, 475 iş ortağı standı, 400 Oracle ürün demonstrasyonunu, Oracle Appreciation Event’in de dahil olduğu çeşitli iş bağlantısı kurma aktivitelerini takip etme şansı buldu. Son olarak geçtiğimiz yılın rakamlarına baktığımızda etkinliğin hızlı bir şekilde büyüdüğünü görebiliriz. Biz de Türk ekibi olarak Rusya’dan bile daha kalabalık bir delegasyonla buradayız” dedi.
Etkinlikte gerçekleştirilen toplantılara bakıldığında bu yıl ana mesajların geçmiş senelere oranla daha dengeli olduğunu kaydeden Kalelioğlu, “Mesajlar ilk günlerde daha çok Exa sunucu sistemi tarafına kaymış durumdaydı. Tabii geçmiş yıllarda Oracle’ın bu tarafa yeterince vurgu yapıp yapmayacağı büyük merak konusuydu. Sonuçta mesajların bu tarafa kayması çok da yadırganmamalı. Bu seneki etkinlikte iş geliştiricileri ve uzmanları ve de katılımcılar kurumsal altyapıyı optimize etmek için son teknolojileri, gelişen teknoloji eğilimlerini bizzat endüstri liderlerinden duyma ve de onlarla fikir alışverişi yapıp tartışma olanağı elde ettiler” şeklinde görüş belirtti.

İşinizde dönüşüm yaratın

Öte yandan iş ve teknoloji dünyasının en iyileri, bu yıl 1 Kasım 2011 tarihinde “Oracle Day İstanbul” etkinliğinde bir araya gelecek. İstanbul Swissotel’de gerçekleşecek etkinlikte, teknoloji, iş uygulamaları, orta katman çözümleri, iş zekâsı, “Oracle on Oracle” stratejisini yansıtan sistem ve yazılımın bir arada optimize edildiği “yalınlığın gücünü gösteren” çözümleri paylaşılacak. Ayrıca Oracle Day İstanbul’da iş dünyasında inovasyonu yöneten Oracle ve iş ortakları tarafından gerçekleştirilen başarı öyküleri de katılımcılarla paylaşılacak.
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics