M1 15 NİSAN 2011 / 20:57

Oracle’da geçiş işlemi tamam

Sun Microsystems satın almasının ardından Oracle yeni stratejisini açıklayan etkinliklere başladı.

Sun Microsystems satın almasıyla sektöre hareketle günler yaşatan Oracle, donanım-yazılım stratejisini açıklayan etkinliklere başladı.
Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir etkinlik düzenleyen Oracle Türkiye müşterileri ve katılımcılarla donanım-yazılım stratejilerini paylaştı. Oracle Sun Sparc sunucu stratejileri ve bu sunucular üzerindeki uygulamaların anlatıldığı etkinlik, stratejilerin tartışıldığı bir yuvarlak masa toplantısıyla sona erdi.
Toplantıdan sonra sohbet etme fırsatı bulduğumuz Oracle Türkiye Donanım Satış Ülke Direktörü Serdar Sayar, Oracle’ın donanım-yazılım stratejinin üç önemli ayağı olduğunu söyledi. Sayar, bu konu hakkında şu bilgileri verdi:
“Bizim için önemli adımlardan ilki bütünleşik yapının getirdiği avantajlar. İkincisi teknolojik yenilikler ve sonuncusu da toplam sahip olma maliyeti tarafından baktığımızdaki düşük maliyetler. Bu son etkinliğimizde de aslında Oracle-Sun birleşmesiyle beraber geldiğimiz noktada müşterilere neler sunabileceğimizi paylaştık. Özellikle bütünleşik yapının kolay ve tek noktadan müdahale gibi önemli kazanımları var. Bunları da etkinliğimizde katılımcılarla paylaştık.”

Teknolojik yenilikler hızla geliyor
Geçen Eylül ayında gerçekleşen Oracle Open World’den bu yana çok önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirten Sayar, “Birleşme dolayısıyla sessiz kaldığımız bir dönem oldu. Bu dönemde çok iyi teknolojiler gelişmesine rağmen mutfağımızda bunu çok fazla da paylaşamadık. Ancak Open World ile birlikte kabuğumuzu kırmaya ve yeni gelişmelerimizi paylaşmaya başladık diyebilirim. Bunun dışında yeni ürün gamımızla ilgili duyurularımız da oldu. Geçtiğimiz Aralık ayında Sparc Plus işlemcilerimizi tanıttık ki bu özelikle bulut bilişim tarafında önemli performans artışları getiren bir ürün. Tüm bunlarla da birlikte geldiğimiz noktada da beş yıllık bir yol haritası açıklayabilecek noktaya ulaşmış olduk” dedi.
Yeni ürünlerle düşen maliyetlerin yanında artan bir performans grafiği yakaladıklarının altını çizen Serdar Sayar, “Oracle donanım olarak yaptığımız testlerde dört kadar artan bir performans yakaladığımız uygulamalar oldu. Tipine göre bu artışların on kata kadar çıktığını da gördük” dedi.

Yeni etkinlik Mayıs’ta

Bulut bilişim konusunun popülaritesini sürekli artırmaya devam ettiğini belirten Serdar Sayar bu konuda ise şunları söyledi:
“Bulut bilişim temeline baktığımızda sanallaştırma teknolojilerini görüyoruz. Buradan hareketle de sanallaştırma mimari yatırımlarının arttığını söyleyebiliriz. 12 Mayıs’ta yine İstanbul’da gerçekleştirmeyi planladığımız etkinliğimizde de bulut mimarilerinin detaylarında neler yaptığımızı ve bulut altyapılarını nasıl oluşturabileceğini kurumlara gösterebileceğimiz bir etkinlik olmasını planlıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics