M1 26 EYLÜL 2010 / 18:00

Spark’tan yerinde kalibrasyon hizmeti

Gezici kalibrasyon aracı, Spark Ölçüm Teknolojileri tarafından yedinci kez Türkiye’ye getirildi.


Agilent Technologies’in yüksek kalite standartlı kalibrasyon hizmeti veren Gezici Kalibrasyon Aracı, Yerinde Kalibrasyon Hizmeti (Volume On-site Calibration (VOSCAL) vermek üzere Agilent Technologies’in Türkiye distribütörü Spark Ölçüm Teknolojileri tarafından, yedinci kez Türkiye’ye getirildi.
Avrupa’da çok yaygın bir uygulama olan gezici sahada kalibrasyon laboratuvarı, Aselsan’ın Macunköy tesislerinde 03 Ağustos-28 Ağustos 2010 tarihleri arasında kuruldu. Agilent Almanya ile birlikte organize edilen bu hizmet kapsamında, Aselsan’ın cihaz parkındaki test ölçüm cihazlarının özelliklerine uygun kalibrasyon donanımıyla Türkiye’ye giriş yapan araç, Agilent Technologies ve Spark Ölçüm Teknolojileri’nin uzman personeli ile 50GHz’e kadar olan cihazların kalibrasyonu yapıldı. İki adet tam donanımlı gezici laboratuvarda birden gerçekleşen hizmet sonunda cihazlar, bir gün içinde kalibre edilip kullanıcıya geri teslim edildi.
Aselsan’da hizmet verilen süre boyunca yaklaşık 180 cihaz kalibre edildi. İkişer haftalık periyodlarda gelen dört Agilent Technologies kalibrasyon uzmanı ve bir Spark kalibrasyon uzmanı Aselsan Macunköy tesislerinde kurulan laboratuvarda tam zamanlı çalıştı. VOSCAL kapsamında yerinde kalibrasyon hizmeti verilen cihaz model çeşitleri her yıl artmakta ve gezici kalibrasyon laboratuvarının kapasitesi her yıl büyümektedir.
Spark, 2010 yılı sonuda kadar, VOSCAL kabiliyetinin önemli bir kısmına, şirket bünyesindeki laboratuvarda sahip olmayı ve 3 yıl gibi bir süre sonunda, onarım hizmeti de dahil olmak üzere, tüm kabiliyetlerle bu hizmeti kendi bünyesinde vermeyi planladığını açıkladı.
Konu ile ilgili Aselsan REHIS Mikrodalga ve Hibrit Modül Üretim Müdürü, M.Can Aksoy, “2004 yılından beri aldığımız bu hizmetten ve kalitesinden memnunuz. Bu hizmetin en önemli avantajı, pahalı ve kıymetli olan yüksek frekanslı cihazlarımızı yurtdışına göndermeden şirket içinde, verdiğimiz sıralamaya göre zamanında yapılıp tarafımıza teslim edilmesidir. Yurtdışında kalibrasyon hizmeti ortalama olarak, cihazın gidiş geliş süreleri, gümrük mevzuatları, tekrar ihracat işlemleri, bazı durumlarda cihazların gittiği ülkelerin hükümetlerinin cihazın tekrar Türkiye’ye gönderilmesi esnasında uyguladığı zaman kaybettirici uygulamar vb. nedenlerden dolayı 203 ayda yapılabilirken, Aselsan’da aynı hizmet tekil cihaz bazında 102 gün, tüm cihazlar için topluca 1 ayda tamamlanmaktadır” dedi.
Spark yetkilileri gezici kalibrasyon hizmeti ile sağlanan faydayı ise şu şekilde özetledi: “Cihazlar sadece kalibrasyon süresi kadar sistem dışında kaldıklarından, cihazların serviste kaldığı süre oldukça azaldı. Kalibrasyon hizmeti Aselsan’ın üretim çalışma programına göre planlandı. Cihazların kalibrasyonu Agilent’ın yurtdışı laboratuvarlarında verilen hizmetle birebir aynı kalitede ve aynı prosedürler izlenerek verildi. Yolda hasar görme riski ortadan kalktı.”
ETİKETLER : Sayı:789

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics