M1 04 ARALIK 2011 / 13:48

Toplum değişiyor ve dönüşüyor

EMEA bölgesinin en köklü teknoloji şirketlerinden Ericsson, Beyrut’ta Ericsson Ortadoğu Medya Zirvesi 2011 etkinliğini düzenledi.

[member]
This text will be only displayed to registered users.
[/member]

Anders LindbladEMEA bölgesinin en köklü teknoloji şirketlerinden Ericsson, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Ericsson Ortadoğu Medya Zirvesi 2011 adlı bir etkinlik düzenledi.

Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki telekomünikasyon endüstrisinin önde gelen oyuncularını bir araya getiren Ericsson Ortadoğu Medya Zirvesi 2011, geçtiğimiz hafta Beyrut’ta gerçekleştirildi. Bölgedeki telekomünikasyon endüstrisinde gelişen eğilimlere dikkat çekilen zirvede, Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Anders Lindblad’ın yanı sıra STC Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Grup Genel Müdürü Ghassan Hasbani, du Genel Müdürü Osman Sultan, Alfa Genel Müdürü Marwan Hayek, ArabNet Başkan Yardımcısı Omar Christidis ve Arab Advisors Group Kurucusu Jawad Abbassi’nin de aralarında yer aldığı önemli endüstri liderleri konuşmalar gerçekleştirdi.
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Anders Lindblad, sayısal toplum insanları, iş hayatını ve toplumu yetkilendiriyor, inovasyon, esneklik ve işbirliği hedefe ulaşmada en önemli anahtarlar olacak ve Ortadoğu’da ICT endüstrisinin evrimini gerçekleştirmek için hareket zamanı başlıklarında görüşlerini paylaştı. Gün içinde yapılan toplantı ve paralel oturumlarda ise bölgedeki tüketici eğilimlerinden pazar büyüklerine kadar birçok konu ve görüş katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye bölgede lider
Etkinlik sonunda görüşme fırsatı bulduğumuz Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Anders Lindblad, Ericsson’ın bölgedeki en köklü şirketlerden bir tanesi olduğunu kaydetti. Faaliyet gösterdikleri ülkelerde çeşitli kurum ve kuruluşlarla çalıştıklarının altını çizen Lindblad, “Üniversiteler, düzenleyici kurumlar, kamu kuruluşları ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerle birlikte çalışıyoruz. Bunlara yazılım sektöründeki satıcıları dahi ekleyip zenginleştirmemiz mümkün. Öte yandan bu etkinliğimizde Networked Society yani interneti hayatın bir parçası olan toplumun ihtiyaçları ve onların bu ihtiyaçları karşısında bizim ürettiğimiz çözümleri paylaşıyoruz” dedi.
EMEA bölgesinin gelişim gösteren bir yapıda olduğunu belirten Lindblad, “Bölgede ekonomik anlamda çok hızlı bir gelişim göremesek de internet ve özellikle genişbant gelişimi inanılmaz bir hızla sürüyor. Sistem bütünleştirmeden çokluortama altyapıdan ağ sistemlerine kadar da bu bölgede çok etkili bir yapımız var. Tüm alanlarda olmasa da belli alanlarda zaten liderliğimizi sürdürüyoruz. Gelecekte de bunu sürdürmek hemen en büyük hedefimiz” şeklinde konuştu.
Her yıl Ar-Ge için dört milyar dolar harcadıklarını ifade eden Lindblad, “Küresel yapımız çerçevesinde bu rakamı sadece Ar-Ge için ayırıyoruz. Bu da yeni teknolojileri geliştirmede ve uygulamada bizi bir adım öne taşıyan gücümüz. Teknoloji artık hayatın önemli bir parçası, hızla gelişmeye devam diyor ama artık internet ve ağ zamanı. Sosyal ağların da gelişmesiyle önümüzdeki dönemde teknoloji bu yönde daha hızlı bir gelişim sürecine girecek. Mobil yaşamla birlikte toplumsal olaylarda da değişimler yaşanacak.
Burada yaptığımız etkinlikte de ön plana çıktığı üzere inovasyon her zaman önemli bir rol oynayacak” dedi.
Türkiye’nin bölgede çok güçlü bir yapı olduğunu da kaydeden Lindblad, “Bizim için Türkiye önemli bir açıdan Avrupalı fakat bir açıdan da Ortadoğulu. Türkiye’nin bu bölgedeki gücü de tartışılamaz. Örneğin Türkiye-İran ilişkilerinden yola çıkarak İran’ı da Türkiye üzerinden yönetmeye başladık. Tunç Yorulmaz, Yeşim Alkış gibi arkadaşlarımız da yine bölge için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bölgenin önemi açısından bu yapının devam edeceğini söyleyebilirim.”
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics