M1 07 HAZİRAN 2010 / 09:47

Tüketici ürünlerinde canlanma

Tüketici pazarında hızla büyüyen şirketlerden Dell, 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 183’lük büyüme yakaladı.


TuketiciTüketici pazarında ülkemizde hızlı büyüyen şirketlerden bir tanesi de Dell. IDC rakamlarına göre Dell, 2010 yılının ilk çeyreğinde gösterdiği yüzde 183,3’lük büyüme ile bu alanda en hızlı büyüyen ikinci şirket oldu. Şirket bu oranla geçen yıl yüzde 3 olan pazar payını da yüzde 5,3’e çıkartmayı başardı.


Bu büyüme oranlarını yaklaşık bir buçuk yıl önce hazırladıkları bir iş planı çerçevesinde hayata geçirdiklerini belirten Dell Türkiye Tüketiciden Sorumlu Ülke Lideri Gülfem Çakmakçı, "Dell Türkiye olarak yeni ve büyük bir yapılanma döneminden geçtik. Yaklaşık bir buçuk yıl önce de Dell küreselde şirketi üç ana stratejik birime ayırdı ve bu üç birim tamamen ayrı şirket gibi yönetilmeye başlandı. Bunlar; kurumsal, iletişim çözümleri ve tüketici-KOBİ olarak belirlendi. Doğal olarak bu tüm ülkelere yansıdı ve Türkiye’de de aynı yapılanmaya gidildi. Tüketiciye doğrudan gidilen perakende tarafı, sıfırdan yirmiye kadar olan KOBİ’ler, telekomünikasyonun tüketiciye giden tarafı da benim sorumluluğumda" dedi.


Dell’in geçmişinden gelen farklı yönetim anlayışlarından sonra bu yeni anlayışı uygulamaya başlayarak işe koyulduklarının altını çizen Çakmakçı, "Öncelikle dağıtıcı ağımızı yeniden yapılandırarak yeni iş ortakları edindik. Hemen ardından Inspiron ailemizin yanına yenilerini ekleyerek Türkiye’ye getirmeye başladık. Hızla kendi satış kanalımızı oluşturduk ve perakende zincirlerini bakan arkadaşlarımızı da kadromuza dâhil ettik. Sonuç itibariyle bütün bunları destekleyecek bir servis altyapısını ihtiyacımız vardı. Bu yatırım da iki buçuk yıl önce başlatılarak günümüzde kurduğumuz yapıyı destekler hale geldi" şeklinde görüş belirtti. 

 


Servis hızla öne çıkıyor
Türkiye’de yaşanan rekabet içinde markaların servis gücüyle öne çıkmaya çalıştıklarını ifade eden Gülfem Çakmakçı, "Biz de Dell olarak servis altyapımızla fark yarattığımızı düşünüyoruz. Türkiye’de büyük illerde bir gün küçük illerde ise üç gün içerisinde hizmet veriyoruz. Bunun için farklı kurumsal paketlerimiz de var. Burada başarılı olmamızın en büyük nedeni ise kendimize ait çağrı merkezimiz üzerinden hizmet vermemiz. Bu çağrı merkezimizde telefonla teşhis yaptıktan sonra, ister ofisinizde, ister evinizde ister restoranda-otelde gelip destek veriyoruz. Başarımızın temelinde de aslında bu yerinde hizmet yatıyor diyebilirim" şeklinde konuştu.


Pazarın üzerinde büyüme


Türkiye’de pazarın yılın ilk çeyreğinde yüzde 50 civarında büyüdüğünü kaydeden Gülfem Çakmakçı, konu hakkında şunları söyledi:"Biz Dell Türkiye olarak bu dönemde yüzde 183,3’lük bir büyüme oranı yakaladık. Bu rakam pazar büyümesinin üç katından bile fazla. Ayrıca tüketici tarafını gösteren bu rakamlar yine tüketicinin bize ne kadar güvendiğinin ciddi bir göstergesi. Bu rakamlar sonucunda bu alanda en hızlı büyüyen ikinci şirket olduk ve geçen yıl yüzde 3 olan pazar payımızı da yüzde 5,3’e çıkarttık. Başta da söylediğim üzere bir buçuk yıl önce kurduğumuz stratejimizin meyvelerini topluyoruz artık."

ETİKETLER : Sayı:774

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics