M1 07 MAYIS 2011 / 02:14

Turkcell, bu yıl daha hızlı büyüyecek

Gelirlerdeki ufak çaplı düşüşe rağmen, mobil internet gelirleri yükselen Turkcell’de, uluslararası operasyonların katkısı da artıyor.

Turkcell, uluslararası operasyonlarındaki son durum ve birinci çeyrek sonuçlarının değerlendirmesini geçtiğimiz hafta grup şirketlerinden life:)’ın Kiev’deki genel merkezinde yaptı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Turkcell’in üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Ciliv, uluslararası operasyonlar, Turkcell’in birinci çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. Uluslararası operasyonları ile Turkcell’in 9 ülkede 61 milyon müşteriye ulaştığını belirten Ciliv, 5 ülkede pazar lideri olduklarını belirterek Ukrayna operasyonu life:)’ın yenilikçi bir operatör olarak hızlı büyüyen operasyonlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası operasyonların katkısı yüzde 13’e çıktı
Birinci çeyrekte ciroya katkısı yüzde 10’dan yüzde 13’e çıkan Turkcell grubu, uluslararası operasyonları Turkcell’in Fintur çatısı altında toplanan ve pazar birincisi olduğu Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan operasyonları, pazar ikincisi olduğu Moldova operasyonunu, life:)
markası ile yer aldığı Ukrayna ve Belarus operasyonları ile KKTCell ve Nisan ayında faaliyetine başlayan Almanya
Turkcell Europe operasyonundan oluşuyor. Turkcell’in yüzde 41-45 oranında hissesine
sahip olduğu Fintur,
4 ülkede toplam abone sayısında 16,5 milyona ulaşmış durumda.
KKTC’de  yüzde 69 pazar payına ulaşan şirketin hedefleri arasında yeni başlayan Almanya operasyonunda da ilk aşamada 4 milyona yaklaşan Türk vatandaşına ulaşmak var.
life:) Ukrayna’da karlılık yüzde 224 arttı
Ukrayna’da life:) markasıyla 2005 yılının Ocak ayından beri faaliyetlerini sürdüren Turkcell, 45.4 milyon nüfusa sahip Ukrayna’da Kyistar ve MTS’den sonra yüzde 13’lük pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. Turkcell’in doğrudan operasyonları içinde yer alan life:)’ın en hızlı büyüyen operasyonlarından biri olduğunu belirten Ciliv, 1150 çalışan, 34 bin 600 satış noktası ile 8,7 milyon aboneye hizmet veren şirketin, vergi öncesi kar marjı (AVFÖK)’ünün 2011’in ilk çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 224 yükseldiğine dikkat çekti.

Konuşma süreleri arttı, gelirleri azaldı, internet kullanımı arttı
Turkcell’in 2011 ilk çeyrek sonuçlarına göre abone başı aylık konuşma süreleri 2010 ilk çeyreğine göre yıllık bazda yüzde 26 artarak 153 dakikadan 193 dakikaya çıktı. Buna karşılık aylık ortalama gelir, 19.4 TL’den 18.4 TL’ye düştü. Turkcell’in ilk çeyrek itibariyle net karı da, yüzde 21 azalarak 330 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin, 2010’un ilk çeyreğinde 2 milyar 249 milyon TL olan geliri, 2011 ilk çeyrekte 2 milyar 118 milyon TL’ye indi. Ciliv, ortaya çıkan bu sonuçlarda düşen arabağlantı ücretleri ve yüzde 38’e varan azami fiyat düzenlemelerinin etkili olduğunu belirtti. Turkcell’in mobil internet gelirlerindeki yükseliş eğilimi ise 2011’in ilk çeyreğinde de devam etti, internet gelirleri ise geçen seneye göre yüzde 64 oranında arttı.
Turkcell’in gerçekleşen genel kurulu ve ortaklar arasındaki sorunlara ilişkin de açıklamalarda bulunan Ciliv, “Onaylı finansal sonuçların genel kurulda onaylanmaması temettü dağıtımı konusunda bizi sıkıntıya soktu. Yapıcı bir şekilde hem 3 hissedarın hem de diğer paydaşların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çözüm bulunmalı. Yönetim kurulunda bağımsız üyelerin sayısının artırılması gündemde. Halka açık kısmı da temsil eden üyelerin de yönetim kuruluna katılması sorunun çözümüne katkıda bulunabilir. Ortak planda anlaşarak yola devam edilecektir” diye konuştu.

Ukrayna’da yeni bir operasyon

Global Bilgi’nin yurtdışı operasyonlarını da Ukrayna’da Kiev ve Dnippropetrovsk noktalarındaki çağrı merkezleri ve Belarus life:) operasyonuna hizmet veren Belarus Global Bilgi oluşturuyor.
Ukrayna’da 2008 yılında kurulan Global Bilgi LLC, başta life:) olmak üzere perakende, bankacılık, turizm gibi özel sektörden pek çok farklı şirkete hizmet veriyor. Verilen çağrı merkezi hizmetleri kapsamında iç aramalarda şikayet yönetimi, IVR yönetimi, arka ofis hizmetleri, dış arama çağrı merkezi hizmetleri kapsamında da telesatış hizmetleri yer alıyor. Ukrayna’daki iki noktada toplam 350 koltuk kapasitesi ve 500 çalışanı yer alırken Mayıs ayında Ukrayna’nın Sumy şehrinde açılması planlanan yeni noktayla birlikte koltuk kapasitesinin 550’ye çalışan sayısının ise 750’ye yükseleceği belirtiliyor.

Ciliv: “Bu yıl daha hızlı büyüyeceğiz. Yüzde 5’lik büyüme öngörüyoruz”

Birinci çeyrek sonunda, 33.1 milyon abone sayısı ve 2,7 milyon ön ödemeli kullanıcıya ulaştıklarını ifade eden Ciliv, 2010’da 9,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşen gelirlerini 2011’de 9,3 milyar TL ile 9,6 milyar TL arasında gerçekleştirmeyi öngördüklerini ve bunun da yüzde 5’lik bir büyümeyi işaret ettiğini belirtti. Telekom pazarının sağlıklı büyümesine ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Ciliv, bunun için de fiyat odaklı rekabetin yıkıcı olmaması gereğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Rekabet dinamiklerini dikkate alarak pazarın büyümesine öncülük edeceğiz. Pazarda henüz akıllı telefon kullanımı yüzde 10 seviyelerinde. Türkiye’de yüzde 90’lık büyük bir pazar var.  Bunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.”
ETİKETLER : Sayı:820

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics