M1 01 TEMMUZ 2011 / 16:37

Türkiye mobil pazarlamada öncü ülkeler arasında

Mobil pazarlama ve reklam dünyasını bir araya getiren etkinlikte Türkiye’deki gelişime dikkat çekildi.

Mobile Marketing Association ‘Mobil Pazarlama Birliği’ (MMA) Türkiye tarafından ilk kez düzenlenen MMA İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri 2011, mobil pazarlama ve reklam dünyasının önemli isimlerini sektörle buluşturdu. Mobil operatörler tarafında Turkcell, Vodafone ve Avea’yı da bir araya getiren ve gün boyu süren etkinlik, düzenlenen paneller ve mobil pazarlama sektörüne ilişkin birçok çalışmaya imza atmış uluslararası isimlerin sunumlarıyla çok sesli bir paylaşım ortamına dönüştü.
MMA Türkiye Eşbaşkanı Özgür Kölükfakı konuşmasında mobil pazarın özellikle Türkiye’de çok hızlı bir büyüme kaydettiğine, dünyadaki yüzde 14’lük akıllı telefon oranının Türkiye’de 16 olduğuna dikkat çekti. Kölükfakı, Türkiye’de mobil pazarlama pazarının şu anda 150 milyon TL olarak ölçüldüğünü, 2015 yılında bu rakamın 450 milyon TL’ye çıkacağını vurguladı.

Türkiye öncü kuvvet
Kölükfakı konuşmasına ilginç rakamlarla devam etti. Ülkemizde 66 milyon abone sayısına karşılık 136 milyon cep telefonu bulunduğunu kaydeden Kölükfakı, “Mobil pazarlama ve reklamcılık alanında Türkiye’de geliştirilen uygulamalar diğer ülkelere yayılıyor” dedi. Kölükfakı’ya göre mobil pazarlama alanı, doğru yerde ve zamanda doğru tüketiciyi yakalamak için en stratejik alan.
MMA İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri 2011’in konukları arasında yazar ve danışman kimliğiyle yer alan Tomi Ahonen de vardı. Ahonen sunumunda ağırlıklı olarak, taşınabilirliğin önemini istatistiksel verilere dayanarak anlattı ve mobil pazarlamanın geleceğini beraberinde gelen teknolojik yenilikleri aktardı.

Tomi_Ahonen“Müşteriyi anlamak mobil pazarlamanın temel prensibi”

Mobil pazarlama alanındaki 12. kitabını yayımlamaya hazırlanan ve etkinliğe yazar, danışman ve motivasyonel konuşmacı kimliğiyle katılan Tomi Ahonen, MMA İstanbul Mobil Pazarlama Sohbetleri 2011’i uzman katılımcıların sunumları ve sektörel katılım açısından çok etkileyici bulduğunu söyledi.
Birçok ülke kıyaslandığında Türkiye’nin mobil pazarlama ve reklam alanında dünyadaki en gelişmiş ülkelerden biri olduğunun rahatlıkla söylenebileceğini vurgulayan Ahonen, “Japonya ilk sırada, Türkiye ise İsveç, Singapur, Avusturya ve Hindistan ile beraber ikinci grupta yer alıyor. Mısır ve hatta Almanya’nın bile çok önünde” dedi.
Mobil pazarlamanın, genişbant gibi tüm teknolojik gelişmelere rağmen hala en basit ve en yaygın teknoloji olan kısa mesaja (SMS) dayandığını vurgulayan Ahonen, dünyadaki genç nüfusun her gün 100 mesaj gönderdiğini söyledi. Dünya çapında 4,2 milyar kullanıcısı olan SMS’i, 2,4 milyar kullanıcı ile MMS’in (Multimedia Message Service) takip ettiğini vurgulayan Ahonen, internetin ise 2 milyar kullanıcı ile sınırlı olduğunun altını çizdi.
Ahonen mobil pazarlamada gücü elde etmenin yolunun müşteriyle iletişim kurmaktan değil, müşteriyi anlayabilmekten geçtiğini belirtti. Ahonen, “Soru sadece ‘müşteri hangi içeceği sever?’ olmamalı; ‘şekersiz mi sever, cam bardakta mı sever, içine buz atar mı?’ gibi sorularla detaylandırılmalı. Böylece müşteriyi iyi tanıyarak onun seveceği ve ihtiyaç duyacağı şeyleri rahatlıkla sunabilirsiniz. İşte mobil pazarlamanın başlangıç noktası bu” dedi.
ETİKETLER : Sayı:828

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics