M1 20 MAYIS 2012 / 13:51

Yayıncılıkta ‘uydu’ farkı

Uydu operatörü SES, Türkiye pazarında yerini aldı. Şirket, Avrupa basınından isimleri Lüksemburg’daki merkezinde biraraya getirdi ve uydu yayıncılığının Avrupa’daki büyümesini detayları ile ele aldı.

Uydu operatörü SES, Türkiye pazarında yerini aldı. Konuyla ilgili İstanbul’da düzenlenen etkinlikten önce şirket, Avrupa basınından isimleri Lüksemburg’daki merkezinde biraraya getirdi ve uydu yayıncılığının Avrupa’daki büyümesini detayları ile ele aldı. Her iki toplantıda da Türkiye’nin genç nüfusu, yüksek teknolojili cihaz taleplerinin yüksekliği, HD yayın potansiyelinin ve mobil cihazlarla kaliteli izleme talebinin gücü üstünde durulurken, Türkiye’de TÜRKSAT’ın bu alandaki hakimiyetine karşılık, SES’in Türkiye’de hedefleri olduğuna dikkat çekildi.
Ahmet Erenİstanbul’da 15 Mayıs’ta düzenlenen ve İstanbul’da Maya Akar Center’da SES Türkiye İrtibat Ofisi’nin açılışının da açıklandığı toplantıda konuşan SES Batı Avrupa ve Türkiye Bölge Müdürü Ahmet Eren, TÜRKSAT’ı tamamlayıcı bir yapı olduklarını belirterek, “Rekabet alanında büyük bir savaş olmayacak. Tamamlayıcı bir yapı ile iki taraf için de verimlilik artacak, herkes kapasitesini daha verimli kullanacak” yorumunu yaptı. Türkiye’nin genç nüfusu, TV izleme oranında dünya sıralamasındaki ikinciliği, hane başına nüfusun azalması ile TV izleme oranının artması, 2014 yılına kadar analog yayınlardan sayısal yayınlara geçilmesi beklentisinin yarattığı büyük potansiyele İstanbul’daki toplantıda dikkat çeken Eren, Türkiye’de sayısal platformların IPTV platformlarıyla birlikte arttığına vurgu yaptı. Türkiye ve bölgeye daha fazla kapasite sağlamak için 2013 yılının üçüncü çeyreğinde ASTRA 5B’nin fırlatılacağı her iki toplantıda vurgulandı. ASTRA uydularının sayısallaşmaya etkilerine de dikkat çekildi. Eren, Türkiye için yeni SES uydusu ASTRA 5B’nin önemini şöyle anlattı:
“Yeni dillerde yeni kanallar ortaya çıktıkça uydunun önemi ortaya çıkıyor. Türkiye bölgede bu anlamda en büyük pazar. Bu uydu, Türk yayınlarının bölgeye yayılımını daha da hızlandıracak. Tek çanak antenle iki uydudan sinyal alma olanağını Türkiye’de devam ettireceğiz. Çanak anten kirliliği de ortadan kalkacak.”
Norbert HolzleLüksemburg’da, Lüksemburg Dükü’nün şirkete hediye ettiği kalesinde bulunan şirket merkezinde 9 Nisan’da düzenlenen toplantıda ilk sunumu SES Avrupa Ticari Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Norbert Hölzle yaptı. Lüksemburg’dan çıkan önemli bir uluslararası şirket olduklarının altını çizen Hölzle, “Herşeyimiz bu kalede. Şehre yayılan 4 fiber kablomuz var ve buradaki bant genişliği Avrupa’da başka kimsede yok” dedi. SES’in dünyanın önde gelen uydu operatörü olduğunu, Avrupa’da medyaya da odaklandıklarını belirten Hölzle, küresel bazda 258 milyondan fazla eve ulaştıkları bilgisini verdi. Yine küresel bazda 6 bin 200 TV ve radyo kanalını yayımladıklarını söyleyen Hölzle, şöyle devam etti: “Avrupa, Kuzey  ve Güney Amerika’da büyüyoruz bu alanda, ama Afrika ve Hindistan’ın potansiyeli de inanılmaz. Bin 200’den fazla HD kanalı taşıyoruz ve önde gelen HD platformuyuz. 2012 ve 2014 yılları arasında 7 uydu fırlatacağız ve 2011 yılı sonuna kıyasla 2014 yılında toplam kapasite artışımız yüzde 20’ye yaklaşacak. Bu, sadece Avrupa için tahminimiz ve yerel şirketler, yerel yayıncılar için de bu, çok önemli.”

“HD’nin tanımını yaptık”

İstanbul’da düzenlenen toplantının açılış konuşmasını SES Başkan Yardımcısı ve Orta Avrupa ve Türkiye Bölge Ofis Direktörü Norbert Willems yaptı. 50 uydu ile dünya nüfusunun yüzde 99’unun kapsama alanında olduğunu söyleyen Willems, farklı pazarlarda önde gelen şirketlerin kendi müşterileri olduğunu belirtti. Dünyanın lider uydu operatörü olduklarının altını çizen Willems, şu detayları paylaştı:
“Filo yatırım programımız devam ediyor. 2012-2014 yılları arasında 7 uydu daha devreye sokacağız. Bu uydulardan ASTRA 5B de 2013 yılında fırlatılacak ve Türkiye’yi hedefleyecek, komşu ülkeleri de kapsayacak. Avrupa’ya HD’yi SES getirdi. Bundan 10 yıl önce HD’yi kimse bilmezdi. 2004 yılında bir grup uzman HD TV standardı belirlemek için biraraya geldi. Ben de o ekipteydim ve Avrupa’dan birçok uzmanı merkezimize çağırdık, onların yorumlarını aldık. Ama yayıncılar o zamana kadar hiç HD’yi düşünmemişti. TV üreticileri de o dönemde düz ekran üretimine ağırlık vermişti ve HD’ye geçmeyi düşünmüyorlardı. Bugün ise Avrupa HD Forum toplantıları ile sınırları netleştiriyoruz ve bugün HD’nin ne olduğunu herkes biliyor. ASTRA’daki HD kanal sayısındaki artış da bunu gösteriyor.”
ETİKETLER : Sayı:872