M1 13 HAZİRAN 2010 / 18:00

Yazılım gelişimin anahtarı

Bilişim sektöründeki araştırmalarıyla tanınan Dr. Fuat Alican, Türkiye’de yazılım sektörünü değerlendirdi.

Bilişim sektöründeki araştırmalarıyla tanınan Dr. Fuat Alican’ın “herkes için bilişim” düşüncesiyle kaleme aldığı kitabı Yol’un tanıtım toplantısı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Bu toplantıda bir araya geldiğimiz Alican, Türkiye’deki yazılım sektörünü değerlendirdi.
Yazılım teknolojilerinin ülkelerin üretkenliğinin artmasında çok önemli faktörlerden bir tanesi olduğunu vurgulayan
Alican, “Sektörün ülkeye iki yönlü bir katkısı var. İstihdam, işgücü, ihracat, döviz gibi alanlara yazılım sektörünün ülkeye başlı başlına katkısı var. Her şeyden önce yazılım sektörü yetkin iş gücü yaratıyor. Yazılımcı olmayan kuruluşlar dahi bu yetişmiş insanlardan yararlanabiliyor. Yazılım teknolojileri bir de dolaylı diyebileceğimiz yoldan ekonominin diğer sektörlerinin üretken olmasını sağlıyor.”
Sektörün gelişimi için ekonomik ve politik istikrar şart.
Son yıllarda Türkiye’de yazılım sektöründe önemli çalışmaların yapıldığını kaydeden Alican, bu çalışmaların eş güdümlü olması gerekliliğini vurguladı. Alican sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı paydaşların birlikte çalışması lazım. Kim bu farklı paydaşlar? Bilişimi üretenler, bilişimi kullananlar, üretim kurumları, akademisyenler, basın ve benzeri kurumlar. Bunların eş güdümlü olarak çalışması gerekiyor ki planlı ve programlı bir şekilde sektörle ilgili yenilikler yapılsın. Bilinç son yıllarda bu yönde arttı.1990’larda kişisel çabalarla gelişen şirketler vardı. 2000’li yıllarda bu çalışmalar biraz daha organize oldu. Yazılım sektörünün Türkiye’de stratejik sektör ilan
edilmeli ve bunun akabinde bir eylem planı hazırlanmalı.”
Türkiye’nin dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip olduğunu belirten Alican, “Ülkemizde yazılımın çok farklı alanlarda gelişebileceğini düşünüyorum. Bu söylediğim organize çalışmaları sürdürmek için politik ve ekonomik istikrar konusunda dikkatli olmamız lazım. Özellikle eğitim tarafına daha çok eğilmemiz lazım” dedi.

Bilişim hiç bu kadar okunaklı olmamıştı

Orta Amerika Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. Fuat Alican’ın bilişim ve insanı merkez aldığı öykü kitabı Yol’un tanıtım toplantısı 8 Haziran tarihinde yapıldı.
Bilişimin hayatın bir parçası olduğu ve bilişimi neden öğrenmemiz gerektiğini anlatan kitap bize bunu bir öykü üzerinden anlatıyor. Bilişimde olup bitenlerin her şeyden önce insanı etkilediğini vurgulayan kitapta bilişimde alışılagelmiş teknik kaynaklardan uzak bir dil kullanılmış. Bilişimin sosyal ve insani yönünü ele alan Yol, yolu bilişimle kesişen herkes için yazılmış.
Fuat Alican kitapla ilgili değerlendirmesinde, “Bir yıl içinde tamamladığım kitabımın laboratuvarına ulaşmak için Netsis ve Murat Ihlamur’a başvurdum. Genelde kitaplar geneli dikkate alarak özeli tanımlar. Ben bu kitapta tam tersini yaptım ve pek çoğumuzun kendinden bir şeyler bulabileceği bir hikayeyle genel durumu tasvir ettim. Değişime uymak kadar buna katkıda bulunmak ve bilinçlenmek herkes için önemli. Yol bu bilinci keyifli biçimde sunuyor” dedi.
ETİKETLER : Fuat Alican Sayı:775