M1 04 KASIM 2012 / 16:08

Yeni yatırımlarla yükselen değer

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren İktisat Bankası, teknoloji yatırımlarıyla rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

KKTC’de yüzde 9 piyasa payı ile önde gelen bankası Kıbrıs İktisat Bankası, iş ortaklarıyla hayata geçirdiği BT yatırımları sayesinde büyüme hızını katlamayı planlıyor. 2012 yılında BT yatırımlarına iki adet yeni sistem odası oluşturarak başladıklarını kaydeden Kıbrıs İktisat Bankası Bilgi Teknolojileri Müdürü Yasin Çiftçi, “Daha sonrasında sanallaştırma projesi ve blade projelerini hayata geçirdik. Eski sistem odamız istediğimiz standartlarda değildi, genel müdürlük binamızın da tadilata girmesi ile yeni bir sistem odası oluşturmaya karar verdik
Yeni sistem odası yapımı ile birlikte felaket önleme merkezimizdeki sistem odamızın da yerini değiştirerek yeni bir sistem odası oluşturduk” dedi.

Her adımda HP rehberliği
Kıbrıs İktisat Bankası Bilgi Teknolojileri Müdürü Yasin Çiftçi, hayata geçen üç farklı proje hakkında şunları kaydetti:
“Özellikle bankanın süratle büyüyen hacmi nedeniyle eski sistem odamız zamanında kapsamlı düşünülmüş olduğu halde yetmez oldu. O dönemde genel müdürlük binasının tadilatı söz konusu olunca yeni sistem odası ihtiyacı da öne çıktı. Bu operasyondan sonra sistem odasında artan işlem hacmi nedeniyle sanallaştırma ihtiyacı duyduklarını, yönetimi zor bir sistem odası durumuna gelen eski yapıda sanallaştırma projesi gündeme geldi. Bu konuda VMware ile birlikte çalıştık. Hem yedekleme hem sunucu anlamında HP’yi tercih ettik. HP’nin burada desteğinin 7/24 olması ise tercihimizde ana etken oldu. Sanallaştırma projesini hayata geçirdikten sonra ağ güvenliği anlamında ve ayrıca şubelerde ve Genel Müdürlük’te IP tabanlı kamera, Access Point kullanmaya başlamamızla birlikte anahtar alımımız gündeme geldi. Burada da yine HP ile yol aldık.”

“Sanallaştırma bankacılıkta önemli”
Yine bu yıl içinde sanallaştırma projesini de hayata geçirdiklerinin altını çizen Yasin Çiftçi, “Sanallaştırma projesini yapma nedenimiz ise tamamen ihtiyaçlardan kaynaklandı, sistem odamızdaki 45 adet fiziksel sunucuyu yönetmek gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Bunun yanında fiziksel sunucularda çıkan sorunlara müdahale, yedeklilik gibi konular bizi bayağı zorlamaya başladı. İşin maliyet kısmında ise artan soğutma masrafları, KGK, kapasite artırım masrafları ve elektrik giderleri masraflarını da düşündüğümüzde sanallaştırma bizim için kaçınılmaz oldu. Sanallaştırmaya ilk olarak Dl 380 sunucularla başladık, toplamda 5 adet Dl 380 sunucu kullandık, gelişen ihtiyaçlar nedeniyle sunucu sayımız artmaya başladıkça blade projesini gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.
2013 yılında yeni projelerin devam edeceğini belirten Yasin Çiftçi, bu konuda şunları söyledi:
“Alternatif dağıtım kanalları görsel ve özellikleri ile ilgili ciddi değişiklikler planlıyoruz. Öncelikle sağlam ve stabil çalışan bir BT altyapısı personelde bir güven duygusu oluşturuyor. Sistemsel kaynaklı sorunlardan dolayı personelin zaman kaybı en aza inmiş oluyor. Müşteriler açısından bakıldığında ise müşterilerin BT altyapısının kalitesini hissettiği noktalar alternatif dağıtım kanalları yani internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı. Müşterilerimiz bu kanallar üzerinden güvenle ve hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebildiklerinde BT yatırımları bankaya olan güveni de artırmış oluyor.”

Adada yatırımın öncüsü
Kıbrıs İktisat Bankası’nın KKTC’de BT yatırımlarına en çok önem veren bankalardan biri olduğunu belirten Çiftçi, “O nedenle toplam yatırımlar içerisinde BT yatırımı önemli bir yere sahip. Şirketimizde CIO, BT yatırımlarında yönetimsel ve yatırım bazından büyük bir role sahip, şirket içerisindeki birimlerle sürekli iyi diyaloglar  halinde, BT ile ilgili karar politikalarında da önemli bir role sahip” dedi.
ETİKETLER : Sayı:894
YORUMLAR
Gürsoy 04 HAZİRAN 2014 / 16:11 0 0
Vay yasin müdürüm sen teknolojinin duayenisin sen var yaa.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics