M1 31 OCAK 2010 / 18:00

Yerel ofisle yaygınlaşma planı

İstanbul ofisini hayata geçiren SolidWorks, Türkiye pazarında daha geniş bir kullanıcı grubuna ulaşmayı hedefliyor.

SolidWorks, Türkiye 3D CAD yazılımlar pazarındaki payını yeni ofisi ve Türkçeleştirilen sürümüyle artırmayı hedefliyor.
3D CAD yazılımları pazarında hatırı sayılır bir marka olarak nitelendiren SolidWorks, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği basın toplantısıyla Türkiye ofisini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Şirketin Türkiye operasyonunu SolidWorks Türkiye Ofisi Ülke Operasyonlarından Sorumlu Satış Yöneticisi unvanıyla Murat Tüzüm yönetmeye başladı. SolidWorks Türkiye Ofisi, şirketin Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölge Yöneticisi Marco Gazzetto’ya bağlı olarak çalışmalarını sürdürecek. SolidWorks, 2010 yılında Türkiye pazarında büyüme oranını artırmayı hedefliyor.
Türkiye ofisini hayata geçirme konusunun son birkaç yıldır masada olan bir proje olduğunu belirten SolidWorks Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölge Yöneticisi Marco Gazzetto, süreç hakkında şu bilgileri verdi: “2009 başı itibariyle ofisi açma yolunda resmi adımlar atılmaya başlandı. Ancak 2008’den itibaren ekonominin yavaşlaması nedeniyle projeyi durdurduk. Projeyle ilgili son kararı vermek içinse 2009’da ilk yarı sonuçlarını bekledik. Dolayısıyla proje 2008’de başladı ancak aynı yıl sonuçlanamadı. Türkiye’de elde edilen iyi sonuçlar nedeniyle yeniden adımlarımızı hızlandırdık.”
SolidWorks açısından Türkiye’nin 2008’e oranla gelişme gösteren sayılı ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Gazzetto, “SolidWorks’ün 2009’da işini büyüttüğü ülkelerin sayısı azdı” dedi.
İstanbul ofisi markanın bölgede hayata geçirdiği sayılı ofisler arasında yer alıyor. Çoğunlukla satış çözüm ortakları üzerinden kullanıcılara ulaştıklarını kaydeden Gazzetto, “İstanbul ofisimiz bu bölgede ilk. Sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Balkanlar, Karadeniz etrafında konumlanan eski Sovyetler Birliği, Ortadoğu ülkeleri arasında, bu ilk ofis” dedi.
İki haneli büyüme rakamı
SolidWorks’ün Türkiye pazar payının dünya ortalamasının üzerinde olduğuna işaret eden Murat Tüzüm, ofis yapılanmasıyla bu konuda daha somut adımlar atılacağına işaret etti. Markanın Türkiye’de akademik ve ticari olmak üzere toplam 15 bin lisanslı kullanıcısı var. Türkiye pazarında 2010 yılında iki haneli büyüme oranını yakalamayı hedeflediklerini belirten Tüzüm, “Solidworks yazılımının yanı sıra diğer üç ürün grubumuzu da yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu ürünler birbiriyle bağlantılı. Güçlü bir veritabanımız var. Şimdi bu veritabanında o ürünlerle derinleşmeyi hedefliyoruz. Diğer yandan da yeni pazarlara yöneliyoruz” dedi.
TOBB’a bağlı yaklaşık 74 bin şirket bulunuyor. SolidWorks bu şirketlerin 30 binini öncelikli hedef olarak belirlemiş durumda. Tüzüm, yerel pazardaki yaygınlıklarını hızla artırmayı hedeflediklerini söyledi ve ekledi: “Mevcut müşterilerimizde de yeni ürünlerimizi yaygınlaştıracağız.”

yerel_ofisleTürkçe sürüm piyasada, yeni çözümler yolda

SolidWorks’ün 2010 Türkçe sürümü piyasaya sunuldu. Lisanslı müşterilerinin ister İngilizce ister Türkçe sürümü kullanabildiğini belirten Tüzüm, yeni sürümün hedef kitlesi hakkında şu bilgileri verdi: “Halihazırda İngilizce sürümü kullanan kişiler için Türkçe sürüm çok gerekli olmayabilir. Ancak Türkçe sürüm, yazılımı henüz öğrenmeye başlamış kişilerin öğrenme sürecine çok büyük katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu, uzun vadeli bir yatırım.”
SolidWorks’ün Solidworks, EPDM, Simulation ve 3Dvia olmak üzere dört ürün grubu bulunuyor. Ürün grubunu yeni birleşmelerle genişletmeyi hedeflediklerini belirten Gazzetto, bu konuda çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Gazzetto, “SolidWorks Ar-Ge ekibiyle de yeni çözümler için çalışmalarını sürdürüyor. ABD, İngiltere, Hindistan ve Romanya gibi farklı noktalarda Ar-Ge birimlerimiz mevcut” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:756

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics