M2 19 ARALIK 2009 / 00:37

İnternet kullanımı artarken güvenliğe yapılan harcama az

AVG Gelişen Pazarlar Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gareth Williams, Türkiye’de internet kullanımının sansasyonel artışına rağmen güvenliğine ayrılan bütçenin azlığına ve bunun doğurabileceği potansiyel risklere dikkat çekiyor.
AVG Technologies, 167 ülkede 80 milyondan fazla tüketiciyi ve küçük işletmeyi her geçen gün artan web tehditlerine, virüslere, sahte postalara, siber dolandırıcılıklara ve bilgisayar korsanlarına karşı koruyan bir güvenlik çözümleri şirketi. Merkezi Amsterdam’da bulunan AVG’nin dağıtımı yapan yaklaşık dünyada 6 bin satıcı, ortak ve dağıtıcı bulunuyor. Şirketin gelişen pazarları kapsayan Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Türkiye, Rusya, Güney Afrika, Hindistan, Ortadoğu, Ortadoğu Avrupa ve Afrika’nın geri kalan kısmına yönelik Gelişen Pazarlar Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Gareth Williams geçtiğimiz hafta İstanbul’daydı.
Williams, Türkiye’ye gelen birçok üst düzey şirket yöneticisi gibi Türkiye’nin potansiyeline dikkat çekiyor ve AVG’nin önem verdiği gelişen pazarlar arasında Türkiye’nin başı çektiğini söylüyor. Ama Williams’ın dikkat çektiği bir nokta da var. Bunu Williams’ın ağzından dinleyelim: “Gelişen pazarların ortak noktası, tüm ülkelerde internet kullanımının çığ gibi büyümesi ayrıca BT kullanımının artması. Türkiye’de de durum aynı. Sadece sosyal paylaşım sitelerinin gelişimine bakmak bile anlamak için yeterli bunu. İnternet penetrasyonunda sansasyonel artış var. Ama internet güvenliğine yapılan harcama oranları hala gelişmiş ülkelere göre az. Bizim ölçümümüze göre, bir kullanıcı güvenliğe ortalama 0.8 dolar harcıyor. Bu rakam İngiltere’de 7.7 dolar, ABD’de 10 dolar. Türkiye’ye benzeyen Rusya’da 1.7 dolar, İsrail’de 4.5 dolar. Türkiye’deki rakam hem potansiyel risklere, hem de AVG’nin niye Türkiye’ye odaklandığına işaret ediyor. Güvenlik açıklarından büyük paralar kaybedilebiliyor ama bunun önüne büyük olmayan yatırım ve bütçelerle geçmek mümkün. Kapsamlı internet güvenliği ürünümüzün fiyatı 58 lira sadece. Bu kaybedilecek parayla karşılaştırılabilir mi?”
Odaktaki 5 ülkeden biri Türkiye Williams, Türkiye’de 2 dağıtıcısı olduğunu söyledi. Türkiye için en önemli hedeflerinin kanal yapısını güçlendirmek, iş ortaklarıyla beraber büyümek olduğunu açıklayan Williams, AVG’nin Türkçe ürünler sunmasının, kullanıcı dostu ürünlerini pazarda avantaj olarak görüyor. Hedeflerinin Türkiye’de varlıklarını güçlendirmek olduğunu anlatan Williams, “Türkiye, BAE, Rusya, G.Afrika ve Hindistan. İşte en çok gelişim göstereceğimiz 5 ülke. Fiziksel varlığımızı artıracağız. Bu ülkelerde ekiplerimizi de büyüteceğiz” dedi.

once_bedava“Önce bedava ürünümüzü indirip bir kullanın diyoruz”
Basit korumadan yüksek düzeydeki korumalara kadar birçok dalda ürünlerinin olduklarına değinen Williams, tüketicilere şöyle seslendiklerini anlatıyor: “Önce sitemize girin, sitemizde indirebileceğiniz bedava ürünümüzü yükleyin, kullanın. Ürünlerimizin etkisini, kolay kullanımını görün. Eğer memnun kalırsanız, ihtiyaçlarınızı belirleyip yüksek düzeydeki ürünlerimize geçin. Yani kendimize güveniyoruz, bu yüzden ürünümüzü de ücretsiz sunmakta bizim açımızdan bir sorun olmuyor.” Williams, kurumlar için de kapsamlı çözümler sunduklarını anlatırken, uç nokta güvenliğinin önümüzdeki dönem kurumlar için her zamankinden önemli olacağını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:750

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics