M3 02 NİSAN 2012 / 13:21

Finans ve teknolojinin tangosu

Yılın ilk BThaber Platform etkinliği 27 Mart tarihinde Cevahir Kongre Merkezi’nde ‘Finans ve Bankacılık’ başlığı altında düzenlendi. Finans sektöründen 200’ün üzerinde ziyaretçinin katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, bilgi teknolojilerindeki değişimin farklı alanlardaki birçok kurumu yakından ilgilendirmesinin yanında, finans sektörünün değişimi ilk benimseyen ve uygulayan sektör olduğuna dikkat çekti. Sektörle ilgili olarak yakın zamanda yaşanacak gelişmelerden söz eden Taşdemir, ihtiyaçlara anında cevap veren ürünlere daha çok çalışılacağını ve özelleştirilmiş ürünlere birçok farklı kanaldan erişim sağlanacağını dile getirdi.
Taşdemir’in ardından söz alan Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş ise finans sektörünün gelişmekte olan pazarlardaki potansiyelin farkında olması gerektiğini hatırlatarak, Accenture’nin raporundan bir örnek verdi: “2020’li yıllarda gelişmekte olan ülkelerin yarattığı ticaret hacminin, dünya genelindeki hacmin yüzde 40’ı olması bekleniyor.” Finans uygulamalarında müşteri beklentilerinin önemli olduğuna değinen Ulutaş, “İnsanlar yaşam döngüsüyle uyumlu ve doğru zamanda yanlarında olan kurumlar istiyor, ortaya çıkan tecrübeye güveniyor” dedi.

“Müşterinin yarattığı veri çok değerli”
Açılış konuşmalarının ardından, BThaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı ve BThaber Gazetesi Editörü Handan Aybars’ın moderatörlüğünde düzenlenen ‘Finans Alanındaki Gelişmeler ve Teknolojinin Buna Verdiği Yanıtlar’ adlı panelde, sektörün önemli isimleri finans dünyasını şekillendiren yeni teknoloji çözümlerini değerlendirdi. Özellikle iş zekâsı alanında yeni teknolojilere ihtiyaç duyulduğunu söyleyen BI Technology Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım, veriyi sıkıştırma konusundaki teknolojilerin ve bellek içi uygulamaların gündemde olduğunu belirtti.
Votech CR2 Bölge Yöneticisi Javier Hermida, ‘Gelirleri Artırmak ve Maliyetleri Düşürmek İçin Servis Kanallarında Yeni Uygulamalar’ başlığındaki sunumuyla, şirket olarak alternatif kanallar odaklı yaptıkları çalışmaları anlattı. Bankacılık sektöründe self servis bankacılığın inovasyon maliyetini azalttığı gibi, müşteri memnuniyetini de artırdığına işaret eden Hermida, şunları söyledi:
“Self servis bankacılıkta kilit konu kişiselleştirme yapılması. Örneğin Google’ın uyguladığı çapraz pazarlama fark yaratan bir çalışma ve bankalar da bunu yapmalı. Bankaların self servis kanallarını satamamasının bir sebebi de yasal zorunluluklar. Bir taraftan da bankalar, kanalların birbiri ile konuşması için çalışmalar yaptı. Sektörde inovasyonların hedefi; yeni gelir kaynakları elde etmek, yeni müşteri kazanırken, varolanı da tutmak.”
VeriPark Satış ve Pazarlama Müdürü Armağan Gürkan da, günün ikinci yarısındaki ‘Başarı Öyküsü’ bölümündeki sunumuyla finans sektörüne yönelik çalışmalarını anlatırken, bunların gerek finans kuruluşları gerekse müşterileri için sağladığı faydaları anlattı.

2012 yılında mobil güvenlik konuşulacak
Finans sektöründe ön plana çıkan mobil güvenlik konusunun bu yıl ağırlık kazanacağını dile getiren Biznet Genel Müdür Yardımcısı Onur Arıkan, ihtiyaç oranında yetkilendirme konusunun önemine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bir kişinin hangi sisteme ne kadar erişebileceğinin belirlenmesiyle güvenlik daha etkin sağlanacak. Kişiye özel yetkilendirme şart. Müşteri tarafında güvenlik içinse sanal kart gibi limitli uygulamalara ağırlık verilmeli.”
Yaratıcı bankacılık konusuna değinen Mirsis Proje Yöneticisi Melike Engür, ihtiyaçları gidermek üzere geliştirilen çözümler sayesinde müşterinin yönettiği bir bankacılık sektörünün oluştuğunu belirtti. Mobil bankacılık konusunda dünyadaki birçok gelişmiş ülkeden daha ileri bir durumda olduğumuzu belirten Engür, kartsız ödeme sistemlerinin hızla yaygınlaşacağı bir döneme girdiğimizi vurguladı. GGSoft Yazılım Direktörü Gürcan Yücel ise felaket kurtarma konusunda finans sektöründeki verinin büyüklüğünün büyük sorun teşkil ettiğini dile getirerek, bankaların yedekleme ve çoğaltma işlemlerini kolaylaştırmak için verinin içinden seçim yapmak zorunda olduğunu, bunun böyle devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bankaların öncelikleri, CIO’ya yol gösteriyor
BThaber Platform: Finans ve Bankacılık toplantısında günün ikinci yarısında, Türkiye’nin önde gelen bankalarının CIO’ları, İnterpromedya Yayıncılık Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi ve BThaber Gazetesi Editörü Yeşim Çinioğlu Cerit’in yönetiminde ‘Finans Kuruluşlarının Gelişiminde Bilişim Teknolojilerinin ve CIO’nun Rolü’ başlıklı panelde biraraya geldi. Bankalarının vizyonu ile ilgili soruya yanıt veren Anadolubank CIO’su Tunç Bergsan, yüksek kârlılık ve müşteri memnuniyetinde BT’nin gündeme geldiğini ve 5 yıllık stratejilerle yol aldıklarını belirtirken, ING Bank CIO’su Hüseyin Sivri de, “Global ING Bank felsefesi ile ilerliyoruz, bu konuda sürekli araştırmalar yapıyoruz ve böylece referans mimari ortaya çıkıyor. Bankanın iş hedeflerini BT’nin de desteklemesi gerekiyor” dedi. Türkiye Finans Bankası CIO’su Fahri Öbek, banka stratejisi ışığında BT stratejilerini belirlediklerini ve yapılanmayı sağladıklarını söylerken, yeni projeleri de buna göre planladıklarını vurguladı. Büyüme ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapının ve iş sürekliliğinin önemine dikkat çeken Öbek, “Skorlama yaparak talepleri önceliklendiriyor, bankaya faydası olacak projeleri öne alıyoruz” dedi. Yapı Kredi Bankası CIO’su Cahit Erdoğan ise teknoloji üzerinde hizmet sunduklarını belirterek, bu yönleriyle BT departmanlarını bir ‘üretim bandı’ olarak nitelendirdi.

CIO’nun işi hiç sona ermeyecek
BT birimlerinin bankanın diğer iş birimleri ile ilişkisi sorusuna ise tüm CIO’lardan gelen yanıtlarla, bu konuda önemli bir yol alındığı görüldü. Tüm CIO’ların hemfikir olduğu konu; sürekli gelen binlerce iş talebini doğru yönetmenin bir gereklilik olduğu. Tarafların açıklamaları, her bankada BT projelerinin yürütülmesinde birbirinden farklı süreçler izlense de, uygulamada benzer süreçlerin ve birimlerin oluşturulduğunu da ortaya koydu. CIO’ların dikkat çektiği bir konu da, banka çalışanlarının artık BT ekipleri kadar olmasa da, BT’yi ve BT’den ne beklemesi gerektiğini bilen kişiler olması. İş tarafında bu tarz çalışanların artması, panelin konuşmacılarına göre, BT ve iş yönetimi arasında uyumu ve bütünleşmeyi beraberinde getirdi. Ama tüm CIO’ların hemfikir olduğu konu; CIO’lardan beklentilerin arttığı, bu beklenti yoğunluğunun devam edeceği.

Finansı bağlayan eğilimler

BThaber Platform etkinliğinin kapanışını, ‘Gelecek Teknolojiler ve Finans Dünyası Üzerindeki Etkileri’ başlıklı sunumu ile Gartner Yönetici Ortağı Halil Aksu yaptı. Aksu öne çıkan ‘megatrend’leri şu şekilde sıraladı:
“Birincisi bulut bilişim. Düzenlemelerin yoğun olduğu alanda zorlayıcı oluyor, ama bu, bilişimin sanayileşmesi adına önemli ve bunu reddedemezsiniz. İkinci önemli megatrend mobil bilişim. Akıllı telefonların kapsamı büyüyor, sunumları hızlanıyor. Üçüncü megatrend sosyal medya ve finans sektörü bu yapıda yerini alacak. Dördüncü megatrend ise bilginin kendisi. Bilgiyi kaydediyoruz ve finans sektörü gibi birçok alanda bunlar iş zekâsı uygulamaları ile kullanılıyor.”
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics