M3 21 MART 2010 / 18:00

Sosyal ağlar, yeni iş geliştirme platformu

Xing, yeni uygulamaları Türkiye’ye yaygınlaştırmayı ve iş ağları konusunda kullanıcıların bilincini artırmayı hedefliyor.

Xing, yurtdışında hayata geçirdiği yeni uygulamaları Türkiye’ye taşıyarak daha fazla üyeye ulaşmayı hedefliyor. Platformun diğer önemli amacı ise ülkemizde iş ağları konusunda bireysel ve kurumsal kullanıcıların bilincini artırmak.
Türkiye’de resmi oluşumu Nisan 2008’de başlayan Xing, 280 bin olan üye sayısını iki yılda 750 bine taşımış durumda. Platform hayata geçirdiği yeni uygulamalarla bu rakamı daha da artırma konusunda iddialı. Türkiye’de internet kullanım oranı anlamında halen gelişmiş pazarlara oranla geride olduğumuzu hatırlatan Xing Türkiye Ülke Müdürü Hakan Gönenli, dolayısıyla önemli bir potansiyelin söz konusu olduğunun altını çizdi.
Gönenli, “Sosyal medya henüz tanınmaya başlıyor. Bu ortamda çok büyük bir potansiyel söz konusu. Xing olarak çok daha fazla büyümeyi hedefliyoruz. Bu konuda Türkiye daha işin başında” dedi.
Eğlence odaklı sosyal ağlarla iş odaklı sosyal ağlar birbirinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Gönenli, “Aradaki farkı öğrenmeye ihtiyacımız var. Bizim misyonlarımızdan biri de bu ayrımı bireylere ve kurumlara öğretmek. İş ağı kültürünün yerleşmesi gerekiyor. Eğlence ağları tarafında iyi durumda olmamıza karşın, iş ağları konusunda Avrupa ve ABD’ye göre bir parça gerideyiz. Bu platformlar hakkında çok bilinçli değiliz. İnsanların iş ağlarını nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. 2010 yılında bu bilinci artırmak için çalışmalara ağırlık vereceğiz” dedi.

Bilinçlendirme etkinlikleri
Xing gerçekleştirdiği etkinliklerle bu bilinci artırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu etkinliklerden biri üniversitelerle gerçekleştirilen toplantılar. Platform üniversitelerde düzenlenen etkinliklerde geleceğin çalışanlarıyla biraraya geliyor. Onlara iş ağları ve bunların kendilerine sağladığı avantajlar hakkında bilgi veriyor. Türkiye’de toplam 11 elçisi bulunan Xing, bu elçiler aracılığıyla eğitimler gerçekleştiriyor.
Xing olarak gerçekleştirdikleri çevrimdışı etkinliklerle de farklılaştıklarının altını çizen Gönenli, şunları aktardı: “Bunlardan birincisi üyelerimizin düzenlediği ekinlikler. Burada üyeler gerçekleşen çevrimdışı etkinliklerle gerçek dünyada tanışıyorlar. İkincisi de resmi Xing etkinlikleri. Dünya çapında farklı kentlerde elçi programımız söz konusu. Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya ve Bursa’da toplam 6 bölge elçimiz bulunuyor. Bu elçiler resmi Xing etkinlikleri düzenliyorlar. Örneğin bundan birkaç hafta önce İstanbul elçimizin düzenlediği yuvarlak masa toplantısı gerçekleşti. Türkiye’de ilk olan bu etkinliğe toplam 134 kişi katıldı. Bu toplantılarda üyelerin mümkün olduğunca çok insanla tanışıp iletişim kurması hedefleniyor. Bu toplantıların sayısını artırmayı planlıyoruz.”
Platform diğer yandan Xing Trainers etkinliğini başlattı. Yine çevrimdışı olan bu programda platformun nasıl daha verimli kullanılacağına dair katılımcılar aydınlatılıyor.

SosyalŞirket profilleri

Bireysel ve kurumsal üyelere yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Gönenli, Türkiye pazarında yeni hayata geçirdikleri şirket profilleri fonksiyonu hakkında bilgi verdi: “Şirketler artık sosyal medyada yer almalı. Orada birey gibi davranmak durumundalar. Geçtiğimiz yıllarda platformumuzda şirketler kurumsal gruplar kurabiliyorlardı. Devreye aldığımız şirket profilleri ise otomatik yaratılıyor. Şu anda dünya çapında 100 binden fazla şirket grubu var. Bu uygulama şöyle çalışıyor: Bireyler profillerinde şirket bilgilerini giriyorlar. Dört ve üzeri bireysel kullanıcının yazdığı şirket için sistem, otomatik olarak bir grup yaratıyor. Burada sistem grubu otomatik kuruyor. Bu özellik şirket gruplarıyla ilgili istatistikler yaratıyor ki bu rakamlar çok değerli. Burada şirket üyelerine grubun yönetimi olanağını sunuyoruz. Şirket bu ortamda kurumsal iletişim çalışmalarını yürütebiliyor. Bu aslında şirketler için yeni bir kanal.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics