Mektup 13 AĞUSTOS 2016 / 10:12

​Çevrecilik, kurumsal bir bilinç

Sıcak hava ızdırabından merhaba,
 
Bu haftayı yenilikçi haberlere ayırdım, biraz olsun serinletse kafidir. Misal, The Ritz-Carlton İstanbul, misafirlerinin konaklamaları boyunca rahat edecekleri yaratıcı servis anlayışına bir yenisini eklemiş. The Ritz-Carlton İstanbul’un odalarındaki akıllı telefonlar en yeni otel yardımcısı olarak misafirlerin ihtiyaç duydukları bilgilere daha hızlı ulaşmalarını, misal otel dışında gezerken rota takibi gibi destekleri sağlayacakmış. Hizmet sektörünün kapsamı işte bu gibi adımlarla sürekli genişleyecek. Çünkü Dassault Systèmes Başkanı ve CEO'su Bernard Charlès’ın da belirttiği gibi, başarılı olan üreticiler her şeyin kalbine hayal güçlerini koyanlar olacak. Bir hayal gücü endüstrisinde dijital miras ve ekonomik model de stratejik rekabet avantajları haline gelecek. Yani yaratıcılıkta sınır gerçekten yok.
Yaratıcılığı çevrecilikle buluştursak hiç de fena olmaz. ExxonMobil tarafından her yıl yayınlanan ‘Energy Outlook’ raporuna göre, küresel enerji talebinin 2014-2040 yılları arasında yüzde 25 artış göstermesi bekleniyor. Öngörülen bu artışın neredeyse yarısı da Hindistan ve Çin gibi gelişen ülkelerin ekonomik kalkınmasından kaynaklanıyor. Küresel enerji talebinin yüzde 30’unu oluşturan 10 kilit pazar arasında Türkiye de var. Küresel enerji talebindeki artışın yüzde 40’ının ise doğalgazla karşılanması bekleniyormuş.
Bu arada, Greenpeace de küresel ve Türkiye enerji piyasalarıyla ilgili analizleri “Enerji Masası” isimli sitede toplamış. Dünya enerji piyasalarındaki gelişmelere, finansal kuruluşların enerji alanındaki son yatırım analizlerine ve sürdürülebilir yatırımlar odaklı çalışmalara http://enerjimasasi.org/ sitesinden kolaylıkla ulaşabiliriz, takip listemizde yerini alsın. .
Bir de kurumsal gurur haberi paylaşayım çevre başlığında, tam olsun: Sürdürülebilir dünyanın önündeki en önemli engelin iklim değişikliği olduğu bilinciyle hareket eden Mitsubishi Electric, 100. yıldönümü olan 2021 yılına kadar koyduğu hedeflerle ürün kullanımından ve üretimden kaynaklanan karbondioksit salınımını yüzde 30 azaltmayı hedefliyordu. Ancak markanın 2016 Çevre Raporu’na göre, bu hedefe büyük ölçüde ulaşılmış durumda. Japonya’nın ilk büyük ölçekli, yüksek saflıkta plastik geri dönüştürme sistemini hayata geçiren Mitsubishi Electric, daha önce yüzde 6 olan plastiğin geri dönüştürülme oranını tam yüzde 70’e çıkarmış. Evler, ofisler, fabrikalar, altyapılar ve hatta uzay için yapılan çalışmalarla dünyayı desteklemek işte böyle olur. 
Gelelim senin gibi Instagram hayranlarını buluşturan yarışmaya. Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Instagram yarışması Canon Eurasia’nın desteğiyle başlıyor. Bu yıl 3’üncü kez düzenlenecek fotoğraf festivali Fotoistanbul 2016 kapsamındaki yarışmaya herkes #Fotoistanbul2016 etiketiyle fotoğraflarını yükleyerek katılabiliyor. 21 Ağustos’ta bitecek yarışmada ilk 3 isim de Canon 6D & EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM Lens, Canon Powershot G3 X ve Canon EOS M3 & EF-M 18-55mm IS STM Lens kazanacak. Bu arada ilk 10 fotoğraf Beşiktaş Meydanı’nda da sergilenecek.
Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express, Türkiye'nin en köklü elektronik spor kulüpleri arasında yer alan Dark Passage'ın League of Legends takımının ana sponsoru olmuş. eSpor kulübü Dark Passage, League of Legends turnuvalarında bundan böyle "BKM Express.Dark Passage" ismiyle yer alacak.
Oyunlara devam… Türkiye’nin ilk ve en yenilikçi teknoparkı olan ODTÜ TEKNOKENT, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ile birlikte Avrupa’nın en büyük oyun fuarı olan Gamescom’un bu yılki partnerliğini üstlenmiş. Firmaların en popüler oyunlarını sergiledikleri ve kullanıcılarla buluşturdukları fuara ODTÜ TEKNOKENT ve TOGED’in girişimleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Ankara Kalkınma Ajansı destekleriyle Türkiye partner olmuş. 17-21 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşecek fuara, ODTÜ TEKNOKENT bünyesindeki 20 firma da katılacak. Türkiye Pavilyonu olarak fuar alanında önemli yere sahip olacak firmalar, tüm dünyadan katılımcılara projelerini ve ekiplerini tanıtma fırsatı da elde edecek. Dilerim başarılı sonuçları da seninle paylaşma fırsatı bulurum.
Gurur veren bir haberim daha var: Fotoğraf sanatçısı Nilay İşlek, Fujifilm’in X serisi fotoğraf makinelerini kullanan dünya çapındaki seçkin fotoğrafçılar arasında yerini almış. Türkiye’deki 5 erkek fotoğrafçının ardından çalışmaları X-Photographers sitesinde sergilenmeye değer bulunan Nilay İşlek’in, şehrin içinde, günlük yaşama dair 33 adet sokak fotoğrafı sergileniyormuş. http://fujifilm-x.com/tr/photographers/ platformuna kabul edilen ilk Türk kadın fotoğrafçı olan İşlek, bu platformdaki fotoğraflarının çoğunluğunu da Paris, Moskova, Amsterdam, Roma ve Türkiye’de çekmiş.
Fotoğraftan belgesel filme geçiş yapıyorum, çünkü Qualcomm’un ‘Invent-Off’ belgeselinin ilk bölümü yayınlanmış. Qualcomm’un internet üzerinden yayınlanan beş bölümlük belgeseli olan bu çalışma, iki mucit takımının üç gün içerisinde hayat kurtarabilecek yeni bir teknoloji geliştirmek için yaptıkları mücadeleyi konu alıyormuş. İlk bölümü izlemek, diğer bölümleri zamanında takip etmek için adreslerimiz https://youtu.be/8ryVbAkDNMo veya www.qualcomm.com/inventoff.
SAP Çözüm Satış Yöneticisi Ogan Özdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yayımlanan ‘Büyük Veri Denizi: Veri Yönetimi Hakkında Her Şey’ kitabı Elma Yayınevi’nden çıkmış. Sektördeki özgün ve Türkçe kaynak eksikliğini göz önünde bulundurarak büyük veri ve veri yönetimi alanlarında yazmaya karar veren Özdoğan’ın bu çalışması, her yönüyle büyük veri kavramını ve geleceğini irdeliyor. Bu durumda bize de kitabı edinmek düşer. 
Haftaya noktayı ise kitaplarla koyuyorum. Zira Hepsiburada.com’un en çok ilgi gören kategorilerinden olan kitap başlığında yüzde 40’a varan indirim fırsatı var. Ünlü yazarların imzalı kitaplarının da alınabildiği hepsiburada.com’da en çok satan kitaplar listesinin ilk üç sırasında; “Havva’nın Üç Kızı” kitabıyla Elif Şafak, “Senden Sonra Ben” eseriyle Jojo Moyes ve “Bebek Kafası” ile Vedat Özdemiroğlu var. Mevsim sonu indirim fırsatının böylesi zihin açar değil mi :)
 
Bu hafta da bu kadar, dilerim biraz olsun serin günlerde buluşuruz yine,  
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics