Mektup 29 MAYIS 2016 / 08:18

​Hakkımızı ve hukukumuzu bilelim

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Otomobil sevdası edebiyatımızda da gündelik hayatta da bir vazgeçilmez madem, ihtiyaca ve zevke en uygun araçları almak için de sosyal medya meraklılarını bekliyor ve Twitter önemli bir kaynak. Meraklısı olan dostlar için en iyiler gelsin: @cnnturkoto, @NTVOtomobil, @NTVOtoFark, @AksamOtomobil, @OtoStil, @otomobiltutkunu, @otodergi, hatta bir de elektrikli ve hibrid otomobiller dergisi @EHcars.
Otomobilden, benim favorime, yani yürüyüşe geçtiğimizde, alışveriş durağımız Migros, önde gelen sağlık ve fitness uygulaması FitWell ile işbirliği yapmış. Kampanya çerçevesinde 10 bin adım ve üzeri yürüdükleri her gün için 1 Money kazanma şansı yakalayan Migros müşterileri, düzenli hareket ettiklerinde hem kendi bedenlerine kazandıracak hem kazandıkları Moneyleri, Migros ve Macrocenter mağazalarında veya Fitwell Premium üyelik satın alımında kullanabilecek. 31 Mayıs’a kadar geçerli ‘Harekete Geç’ kampanyasından yararlanmak için akıllı cihazlara Migros mobil uygulamasından veya FitWell uygulamasından kayıtlı Money Club veya Money Club özellikli kartlarıyla giriş yapmak ve ‘Harekete Geç’ kampanyasına dahil olmak yeterli.
Gündelik hayatın karmaşasında psikolojik destek için de yeni bir kanal var artık. "Düşüne taşına olmuyorsa, konuşa konuşa çözelim" diyerek 1 Nisan’da hizmete başlayan www.konusakonusa.com farklı uzmanlık alanlarından psikologlardan oluşan kadrosuyla dünyanın yükselen trendi web terapiyi Türkiye’ye taşıyor.
Engellilere yönelik iki gurur veren girişimden bahsetmem lazım. Engelli müşteriler için mobil, internet, telefon ve TV hizmeti ilk kez Türk Telekom’dan, ‘Erişilebilir Yaşam Paketi’yle bir arada.  Engelli müşteriler ve birinci derece yakınları dilerlerse, ‘Erişilebilir Yaşam Paketi’ içindeki mobil, internet, telefon ve TV hizmetlerini ayrı ayrı da alabilecekler. Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Düşler Akademisi ile 3 bin 500 engelliyi destekleyen Vodafone ise Teknoloji Hayatın Hizmetinde sloganıyla mobil teknolojilerin dönüştürücü gücünü engelli bireylerin ihtiyaçlarına cevap vermek için kullanıyor. “Düşler Kulübü” programı altında engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servisler sunan Vodafone, son olarak 3 milyon işitme engelli ve yakınının hayatını kolaylaştıracak Türkiye'nin en kapsamlı işaret dili eğitim uygulamasını hayata geçirmiş.
Mektuplarımızın vazgeçilmezi çevre başlığında önemli bir mesajı, çevreci üretimin gerekliliğini ileteceğim: Ege Üniversitesi 13. Biyomühendislik Günleri’nde konuşmacı olarak yer alan VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş, Türkiye’nin 1,34 dolar olan 1 kg’lık ürün ihracatının artırabilmesi için 1 kg’ı 675 bin dolar olan biyoteknolojik ürünlere ağırlık verilmesi gerektiğini söylemiş. Varlıbaş, cari açığı azaltma, ekonomik kalkınmanın sağlanmasında biyoteknolojinin stratejik bir sektör olduğunu da vurgulamış.
Tasarım ve marka deneyimi ajansı I-AM ise Avrupa’nın en yüksek yeşil duvarlarıyla kentsel dönüşümden yeşil dönüşüme geçişin öncülüğünü yapan Greenox Urban Residence projesinin iç mimari tasarımını üstlenmiş. Sürdürülebilirlik ilkelerine sadık kalınarak geliştirilen projede I-AM de doğayla bütünleşik, konforlu ve ferah bir iç mimari tasarım uygulamasına imza atmış. Betona değil, yeşile doyduğumuz günler dileğiyle…
Bu temenniden sonra gelelim haftanın ödüllerine… Eray Teknoloji, biri “Toshiba Sales Innovation Awards 2015”, diğeri “POS AŞ 2015 yılı Pazarı Geliştirme Ödülü” olmak üzere iki farklı ödüle değer bulunmuş. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği öğrencisi Aykut Türe ise bu yıl Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen 10. Ulusal BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) Kurultayı’nda, “BÖTE Mezunu Kimdir?” konulu tasarımıyla, Afiş Tasarımı kategorisinde 39 proje ve 192 katılımcı arasından birinci olmuş. TURCom Teknoloji ise Cisco İş Ortakları Zirvesi 2016’da  “Yılın Cisco Capital İş Ortağı” ve  “Mimari Başarı: Veri Merkezi” ödüllerine sahip olmuş. Sırada Vodafone’un ödülleri var. Vodafone’un “Between Us” projesini gerçekleştiren Y&R Team Red Istanbul ve Mindshare ajansları, MIXX Awards Europe’da bu proje ile başta Grand Prix ödülü olmak üzere 8 ayrı ödül almış. Bu kadar da değil… Vodafone Türkiye, Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda 9 ödül almış. Vodafone, kadına şiddete son vermek hedefiyle geliştirdiği ve 300 bini aşkın kadına ulaşan ‘Kırmızı Işık’ mobil uygulamasıyla Mustafa Koç Özel Ödülü’nü almaya hak kazanırken, işletmelerin iş süreçlerini dijitalleştirerek yarına hazır hale getirmeyi amaçladığı 'Vodafone İş Ortağım Programı' ile ‘B2B Pazarlama’ kategorisinde Altın Effie’ye layık görülmüş. Teknoser ise siber güvenlik alanında çözümler üreten Fortinet’in Türkiye pazarındaki payını artırmasına sağladığı katkı nedeniyle “Türkiye’de 2015 Yılının Kurumsal İş Ortağı”  ve “Türkiye’de 2015 Yılının Veri Merkezi Projesi” ödüllerine layık bulunmuş.
Haftaya noktayı yine bir kitapla, hem de bizim için bir çalışma ile koyuyorum. “Gazetecinin El Kitabı”. ‘Söküğünü dikemeyen gazeteciler için rehber kitap’ sloganı ile kitap, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) eseri. TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük’ün hazırladığı “Gazetecinin El Kitabı: Basın İş Kanunu’ndan Doğan Haklar” çalışması Konrad Adenauer Stiftung Derneği’nin katkılarıyla basılmış. Hedef ise gazetecilerin karşılaştığı hukuki sorunlara pratik çözümler sunmak.
 
Yine zengin bir içerikle haftaya buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics