Mektup 20 MAYIS 2017 / 15:14

​Netaş, yarım asrı geride bıraktı

Yepyeni bir haftadan selam sana,
 
Bu hafta mektubuma yemekten büyük zevk aldığımız bir mevsim sebzesi ile başlıyorum; semizotu. Salatasına ve tadına doyum olmaz, ama şifa kaynağı olduğunu da bilmek gerek. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, 100 gramında 32 kalori bulunan semizotunun demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden yana ziyadesiyle zengin olduğunu belirtmiş. Kalbi koruyor, kötü kolesterolü düşürüyor, hastalıklardan koruyor, kanserin beslenme tedavisinde öneriliyor, böbrekte kum ve taşı döküyor, kabızlığı önlüyor, yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Daha ne olsun, baharın tadına varalım o vakit.
Yine bu sayfalarda geçtiğimiz haftalarda paylaştığım bir konuda gelişmeler var: Boyner Grup’un sosyal girişimcileri destekçileriyle buluşturmak için kurduğu Buluşum Platformu’nda yer alan “givin” projesi, hedeflediği 25 bin TL’lik desteği toplayıp başarıya ulaşmış. Fazlalık olarak duran eşyaların satış geliriyle eğitim için çalışan STK’lara destek olunabilecek bir mobil uygulama olan “givin, sosyal faydaya katılımı artırmanın yanı sıra STK’lar için yeni ve verimli bir kaynak geliştirme kanalı oluşturmayı amaçlıyormuş. Detayları https://www.bulusum.biz/ProjeDetay/givin sitesinden takip edelim.
Gurur veren bir doğum günü haberim var. Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, 50. yıldönümünü “Netaş 50.Yıl Özel Konseri” kapsamında MFÖ’nün sevilen şarkılarıyla kutlamış. Türkiye iş dünyasının liderleri, Netaş iş ortakları ve paydaşları, basının önde gelen isimleri, Netaş yönetim kurulu ve çalışanlarının katıldığı kutlamada Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, Türkiye’nin teknoloji gururu Netaş’ın, 50 yıllık tarihiyle, bilgi ve iletişim sektörünün yanı sıra Türk ekonomisinin ve Ar-Ge tarihinin de bir yansıması olduğunu belirtmiş. Daha nice yaşlara.
Türk Telekom, Anadolu Ajansı (AA) işbirliği ile Telefon Kütüphanesi’ne Anadolu Ajansı tarafından servis edilen gündem haberlerini de eklemiş. Bu yeni kategori ile Telefon Kütüphanesi, görme engellilere Türkiye ve dünya gündemini anlık olarak takip etme imkanı sağlıyor. Malum, AA haber servisinin yanı sıra Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projesi Telefon Kütüphanesi’nde; kitaplar, sesli betimlemeli filmler, deneme sınavları ve dünyaca ünlü ressamların sesli betimlemeli tabloları başta olmak üzere 50 farklı kategori var.
Dünyanın birçok ülkesinde eş zamanlı olarak yapılan Wings for Life World Run koşusunun Türkiye ayağı İzmir’deydi ve Univera da 7 Mayıs’ta omurilik zedelenmelerini tedavi etme misyonuyla gerçekleştirilen World Run’da yerini almış. Omurilik zedelenmelerini tedavi etmek ve bu konuda araştırmalara destek verip farkındalık yaratmak için kurulan Wings for Life’ın dünya çapında düzenlediği World Run, aslında 2 yıldır Univera’nın desteklediği organizasyonlardan.
Vodafone ise yeni “Çiftçi Kampanyası” ile çiftçilerin özgürce iletişim kurmasını ve çiftçilikle ilgili bilgilere erişmesini sağlıyor. Vodafone’a gelen çiftçiler, kampanya kapsamında ayda 19 TL’den başlayan fiyatlarla sunulan konuşma ve internet paketlerine ek olarak ücretsiz Çiftçi Haber Paketi sayesinde hem yakınlarıyla iletişim kuruyor hem mobil dünyanın olanaklarını kullanarak verimliliklerini artıracak tarımsal bilgilere kolayca erişiyor. Ama bu kadar da değil… Vodafone Türkiye bünyesinde geliştirilen ve “Tarımda Türk Reçetesi” olarak adlandırılan “Vodafone Çiftçi Kulübü” programı, Hindistan, Gana, Kenya, Tanzanya, Yeni Zelanda ve Mısır olmak üzere 6 Vodafone ülkesinde daha kullanılıyor. Bugüne kadar dünyada 3 milyon çiftçiye ulaşan “Vodafone Çiftçi Kulübü”, Vodafone Türkiye’nin dünya pazarına kazandırdığı bir çalışma yani.
Sıra haftanın ödüllerinde… Yemeksepeti’nin geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Suç ve Ceza projesi, Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği tarafından düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda markaya iki ödül birden getirmiş. SAP Türkiye, 2016’nın ardından bu yıl ikinci defa Top Employers Institute tarafından “En İyi İşveren” sertifikasına layık bulunmuş. Türkiye’de sertifikaya başvuran şirketler arasında en yüksek puanı alarak sıralamada birinci olan SAP Türkiye coğrafi konumu itibarıyla Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu için ayrı ayrı verilen “En İyi İşveren” sertifikası ile de ödüllendirilmiş.
TÜBİTAK desteği ile 2014 yılında başlayan ve liderliğini Başkent EDAŞ’ın yaptığı SEAS-Gölbaşı Mikro Şebeke Demonstrasyonu, Avrupa’da son 10 yılın en inovatif projesi olmuş. 7 ülkeden 33 şirketin işbirliğiyle hayata geçirilen, Digital Innovation Forum 2017’de “İnovasyon ve İş Etkisi Mükemmelliği” ödülü alan toplam 21 milyon avro bütçeli SEAS projesinin Mikro Şebeke Demonstrasyon çalışmalarını Enerjisa dağıtım şirketlerinden Başkent EDAŞ yürüttü. Elektrik dağıtım ve perakende sektörü şirketi CK Enerji, Entegre Bilişim Sistemleri (EBS) Projesi ile bu yıl Antalya’da düzenlenen IDC Türkiye CIO Summit 2017’de ‘En İyi Bilişim Teknolojileri Yönetişimi Ödülü’ne layık bulunmuş.
Ödülleri tamamlayıp, müzik gündemine geçiyorum bu hafta. Pentagram’dan 30. yıla özel “Akustik” albümü plak formatında dinleyiciyle buluşuyor çünkü. Efsane grupta yer alan tüm isimler bir arada.
Bu hafta sana iki kitap haberim var. 7 yaşından beri meditasyon yapan, dört buçuk sene feng shui eğitimi ve Egerton Rothesay School‘da sosyoloji ve psikoloji eğitimleri alan Can Aydoğmuş’un 3. kitabı “Düşle İnan Yaşa”, Doğan Novus yayınlarıyla raflarda yerini almış. Aydoğmuş, deneyimlerinden elde ettiği, kolaylıkla uygulayabilecek birbirinden değerli pek çok bilgiyi bu kitapta toplamış.
Yazar Adil Yıldırım’ın kaleme aldığı roman “Gecede Saklı Yalnız Aşklar” da Doğan Novus etiketiyle internet satışına başlamış. Yıldırım kitabında, Roma, Venedik ve İstanbul’da geçen bir aşk öyküsünü ele alıyormuş.
 
Bu hafta da bu kadar, yine zengin bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics