Mektup 23 TEMMUZ 2017 / 05:46

​Sürdürülebilirlik Raporları bir alışkanlık olsun

Poyraz sağolsun, nispeten serin günlerden merhaba sana,
 
Biz ofis çalışanları için omuz ve sırt ağrıları büyük dert. İşte bu hafta da mektubuma bu konuda bir tavsiye ve bunun araçları ile başlıyorum. Çünkü Life Fitness, “Her gün 3 saat ayakta durmak yılda 10 maraton koşmaya eşit” diyor ve çalışanları da “InMovement” hareketine katılarak daha aktif olmaya çağırıyor.  Her türlü çalışma alanına monte edilebilen “InMovement” ailesi ile ayakta çalışarak daha sağlıklı olmak mümkün. Sonuçta çalışma alanında daha hareketli olursak daha mutlu, yaratıcı ve iyi bir ruh hali bizi bekler, kilo veririz, hem her gün 3 saatten daha az ayakta durmak hayatımıza 2 yıl ekler, üstüne bir de her gün hareket etmek daha iyi bir uyku kalitesini beraberinde getirir. Bu detayları gözeterek önerileri hayata geçirelim.
Bizler bir yana, sıra evcil dostlarımızda. Alcatel’in yeni GPS takip cihazı Move Track sayesinde evcil hayvan sahipleri dostlarının 7 gün 24 saat nerede olduklarını bilecekler. Alcatel Move Track GPS takip cihazı, renkli ve darbelere dayanıklı silikon kılıfı sayesinde evcil hayvanların tasmalarına da kolayca takılabiliyor. Suya ve toza karşı IP 67 standardında dayanıklı olan Alcatel Move Track, özel bir mobil uygulamayla kullanıcılara sanal bir güvenlik çiti oluşturma imkânı veriyor ve evcil hayvanlar bu çitin dışına çıktığında, kullanıcılar da anlık bildirim alarak durumdan haberdar oluyor. Dostları haberdar edelim.
Biliyorsun her hafta burada oyun odaklı bir içeriğe yer veriyorum, çünkü hem herkes oyunu seviyor hem de ekonomide gelişim bir noktada buna bağlı. Bu potansiyel ışığında, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Alienware ve Dell Gaming partisi ile oyunseverler, sanal gerçeklik deneyim alanları, 360 fotoğraf deneyimi ve Hey! Douglas performansıyla unutulmaz bir gece yaşamış. Oyun pazarına yatırımlarını artırarak sürdüren Dell de hem PC oyun sektörünün zirvesindeki Alienware hem de yüksek performansı arayan, fiyat konusunda duyarlı oyunseverler için Inspiron Gaming serisini Türkiye’ye getirmiş, daha ne olsun.
Örnek olmasını dilediğim bir haberde sıra… Sosyal sorumluluk projelerine büyük değer veren Henkel, bu kapsamda korunma ihtiyacındaki çocukların sağlıklı bir ortamda yaşaması ve çağdaş bir eğitim alarak yeteneklerini geliştirmesi için hizmet veren Koruncuk Vakfı’nda bir dizi etkinlik gerçekleştirmiş. Etkinlikler kapsamında şirketin Sürdürülebilirlik Elçileri Programı’nda yer alan Henkel çalışanları, Koruncuk Vakfı’nda sınıflara ayrılarak, çocuklara çevre bilinci kazandırmak üzere sürdürülebilirlik sunumu gerçekleştirmiş. Sunum sonrası çocukların koordinasyon, ritim ve denge becerilerini geliştirmek üzere poi kullanımı, anlatımı ve uygulaması yapılmış. Ardından bahçeye geçilerek çevre bilinci eğitimini pekiştirmek üzere hep birlikte çiçekler ekilmiş.
Sırada yine örnek olmasını dilediğim bir haberim var. Arçelik, 2020 yılı hedeflerini ilk kez açıkladığı ‘Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlamış. Bu yıl 9’uncusu yayımlanan Sürdürülebilirlik Raporu’nda 2020 hedeflerine dikkat çeken şirket, sosyal, çevresel, etik ve ekonomik alanlardaki faaliyetlerini paydaşlarına aktarıyor. Bir hedef; 2020’de tamamen yenilenebilir enerjiye dayalı kaynaklardan elektrik sağlamak. Sürdürülebilir kalkınma için toplumsal cinsiyet eşitliği da raporda öne çıkıyor.
Vodafone ise toplumsal ihtiyaçlar paralelinde Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında sosyal yatırımlarına devam ediyor. Son 10 yılda 4 milyon vatandaşın hayatına dokunan ve 29 milyon TL’lik sosyal yatırım yapan Türkiye Vodafone Vakfı, şehit aileleri için 5 milyon TL sosyal yatırım yapacak. Önceliği şehit çocuklarına veren Türkiye Vodafone Vakfı, 5 milyon TL’lik toplam yatırımın 1 milyon TL’sini bu yıl şehit çocuklarının okul başarılarını desteklemek üzere eğitim başarı bursu olarak sağlayacak. Proje için Türk Kızılayı ile işbirliğine giden Vakıf, Temmuz 2015 - Temmuz 2017 döneminde şehit vermiş ailelerin çocuklarını kapsayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan veriler doğrultusunda belirlenen 630 şehit çocuğuna verilecek olan burs, okul seviyelerine göre oluşturulan ihtiyaç haritasına göre Türk Kızılayı liderliğinde dağıtılacak.
Bir de ödül haberim, İstanbul odaklı. Çünkü İstanbul’da iki kıta arasındaki ulaşım süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli uluslararası bir ödüle daha layık bulunmuş. Kore İnşaat Mühendisleri Derneği (KSCE – Korean Society of Civil Engineers) “Altın Kategori”de 2017 Yılın Yapı Ödülü’nü Avrasya Tüneli’ne vermiş. Bu ödül, finansman ve yapım aşamasından bu yana Avrasya Tüneli’nin aldığı sekizinci uluslararası ödül olmuş bu arada.
30 Haziran - 6 Temmuz arasında düzenlenen İran’ın köklü festivallerinden 30. Uluslararası İsfahan Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali’nin yarışma bölümünde 14 filmle birlikte yarışan ‘Mavi Bisiklet’ de dokuzuncu kez ödül kazanmış.
Haberler ödüller tamam, bu hafta son olarak gezelim… Zira transfer hizmeti veren firmalar ile seyahat planı yapan yolcuları online platformda bir araya getiren Türkiye’nin ilk online transfer platformu BiTransfer, mobil aplikasyonuyla da hizmet vermeye başlamış. Gezip dolanıp eve de huzurla varmak için aklımızda olsun…
 
Bu hafta da bu kadar, haftaya yine buradayım,
 
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics