Mektup 18 KASIM 2017 / 05:22

​TROY, yeni projeleri ile büyüyor

Yeni haftadan merhaba,
Twitter'daki 140 karakter sınırı bildiğin gibi 280'e çıktı. Bu konuda bir test uygulamaya başlamıştı Twitter, bunun sonucunda da bu kararı almış. Oysa kısa ve öz yazmanın temel mecrası idi, bu adımı nasıl karşılanır bilmem, ama ben uzundan ziyade sadetten yana olduğum için ‘neden?’ ve ‘nasıl?’ sorularını sormadan geçemiyorum. Neyse süreç içinde hepimiz bir şekilde uyum sağlayacağız.
Önümüzde daha zaman var, ama hele de konu bebek ve çocuk olduğu zaman hediyenin yılbaşı versiyonu için erkenden yola çıkmak gerek. Çocuklu yaşam için en geniş ürün gamına sahip alışveriş platformu Keyif Bebesi, bizi yılbaşında da yalnız bırakmayacak… Hamile veya yeni anne bir arkadaşımıza hayatını kolaylaştıran bir hediye veya bir çocuğun çok eğleneceği oyuncak ile hediye arayışına bir tık ile son verebileceğiz. iOS ve Android mobil uygulaması olan Keyif Bebesi, 200’ün üzerinde marka ve 10 binin üzerinde özel ürün ile kolay ve keyifli alışveriş için kendini geliştirmeye, bize de çözüm olmaya devam ediyor. Hem www.keyifbebesi.com.tr’de havale/EFT ile ödemenin yanı sıra 7 ayrı bankanın kredi kartına özel 9’a varan taksit ve kapıda ödeme imkanı var. Daha ne olsun. 
Çevresel gündemimde Mitsubishi Electric’e yer vereceğim. Çünkü sürdürülebilir dünya ve toplum için yenilikçi teknolojiler geliştiren Mitsubishi Electric, dünyanın prestijli çevre girişimlerinden CDP (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) tarafından geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da iklim ve su kategorilerinde en yüksek sıralama olan A listesine layık görülmüş. “Çevre Vizyonu 2021” planı doğrultusunda toplumun karbon salınımını düşürmeyi ve geri dönüşüme dayalı bir toplum yaratmaya katkıda bulunmayı hedefleyen Mitsubishi Electric, iklim değişikliği ile mücadeleye ve su kaynaklarını korumaya yönelik teknolojiler sunuyor. Suyun israfını önleyen ve yeniden kullanım oranını artıran teknolojiler için kendilerine teşekkürler…
Türkiye’nin eşsiz zenginliğini, köklü ödeme alışkanlıklarını ve dinamizmini Türkiye’nin ‘Ödeme Yöntemi’ne dönüştüren TROY, Evrencan Gündüz ile birlikte bu toprakların ortak değerlerini keşif yolculuğuna çıkıyormuş. Proje kapsamında çeşitli yörelerden türküler, Evrencan Gündüz’ün yorumuyla izleyenlerle buluşuyor. İşbirliğinin ilk çalışması ise Atatürk’ün çok sevdiği bir Selanik Türküsü olan “Çalın Davulları”. TROY YouTube kanalı www.youtube.com/watch?v=JXTuXaWt-Ns, Evrencan Gündüz YouTube kanalı ise https://www.youtube.com/watch?v=OvhPEgtH6s0.  
Başarı yüklü haberlerim bununla sınırlı değil. ABD’yi ‘gerçekten’ yoğurtla tanıştıran Hamdi Ulukaya, 6 bin 500 metrekarelik modern bir bina ile Amerika’nın Idaho eyaletinde Twin Falls kasabasını “Yoğurt Vadisi” haline getiriyormuş. 9 Kasım’da temelleri atılan yeni bina, Ulukaya’nın ABD’de Chobani markasıyla kurduğu dünyanın en büyük yoğurt fabrikasına ek olarak inşa edilecekmiş. 2018 yazında tamamlanması hedeflenen bina, şirketin Ar-Ge ekibine ev sahipliği yapacak, Chobani çalışanlarına ve ziyaretçilerine sosyal olanaklar sunan bir “halk evi” işlevi de görecek. Sürdürülebilir ve akıllı tasarım ile Chobani, bölgesinde ekonomiyi harekete geçiriyor sonuçta.
Böylece gelelim başarılara ve ödüllere… AKUT Oryantiring takımımız, dünyada iki kıtada birden düzenlenen ilk ve tek oryantiring yarışı olan İst5days'e katılmış. İstanbul Oryantiring Grubu (İOG) tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen yarışlarda gönüllü sporcularımız, AKUT’a 2 birincilik, 3 ikincilik ve 1 üçüncülük kazandırmış. Bu arada, harita ve pusula yardımı ile kısıtlı zamanda belirtilen rotaya ulaşmayı hedefleyen Oryantiring sporu, yurtdışından da yoğun ilgi görmüş. İsveç, Finlandiya, Rusya, Bulgaristan ve Kazakistan başta olmak üzere yurtdışından da çok sayıda sporcunun yer aldığı İst5days’e toplam 580 yarışmacı katılmış.
Doğuş Otomotiv’in çalışanların kurum içi iletişimini artırmak ve gelişmeleri anlık olarak takip etmeleri için geliştirdiği D-Mobile uygulaması ise Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde “Mobil Uygulama, İş/Yönetim” dalında gümüş ödüle layık bulunmuş. Arçelik de MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin Lovemark’ları” araştırmasında bu yıl da en sevilen beyaz eşya markası seçilip, 10 yıl üst üste bu başarıyı elde eden tek marka olarak bir ilke de imza atmış. Global Finance 2017 Dijital Bankacılık Ödülleri’nde Odeabank, sosyal medya kategorisinde dünyanın en iyisi olmuş. Odeabank ayrıca 5 ayrı kategoride ‘Batı Avrupa’nın En İyisi’ seçilmiş. Mastercard ise Türkiye’de kadınların finansal okuryazarlık oranını artırmak için başlattığı Evin Hesap Uzmanı Kadın projesi ile MarCom Awards’tan iki ödül ile dönmüş. 19 ülkeden 6 bin 500 pazarlama iletişimi projesinin katıldığı yarışmada Mastercard, Evin Hesap Uzmanı Kadın projesi ile Dijital Medya - Eğitim ve Stratejik İletişim – Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorilerinde Platin Ödül kazanmış. Türkiye'nin ilk akıllı cep telefonu Venus'ü daha ileriye götürmek için üniversite öğrencileri arasında düzenlenen "Venus’ünü Tasarla" yarışmasında ödül alanlar belli olmuş. Finale kalan 10 proje arasından birinci olan Mercury Takımı ‘GPS üzerinden konum takibi yapan mobil uygulama’ projesi ile ödüllendirilmiş ve Vestel’de proje bazlı çalışma imkânına sahip olmuş, daha ne olsun.
Biliyorsun Deloitte, Türkiye’de 2017’nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketini açıkladı. Kâğıda dayalı iş süreçlerini dijitale taşıyan E-GÜVEN, sıralamada ilk 50 şirket arasında yer almış. Araç takip sistemleri ve IoT alanında çözümler üreten Trio Mobil de son 5 yılda avro bazında cirosunda sağladığı yüzde 868’lik büyüme ile Deloitte Fast 50 sıralamasında 9’uncu olmuş. İnnova ise 12’nci kez Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda yer almayı başararak, bu segmentte önemli bir ilke imza atan tek şirket. Ama bu kadar da değil… İnnova, ayrıca “Big Star” kategorisinde “En İyi Performans Gösteren Şirket” ödülüne layık görülmüş ve büyüme performansıyla ‘Büyükler Ligi’ olarak bilinen ‘Big Star’ kategorisinde en iyi performansı gösteren şirket olarak liderliğini pekiştirmiş.
Bu hafta mektubuma noktayı sektörümüzden bir büyüğümüzün kitabı ile nokta koyuyorum: Gazeteci ve yazar Şafak Altun’dan ‘Ferrari'yi Çalan Fil’. Acaba insan; hem grup davranışı hem toplumsal ve bireysel olarak hangi etkiler altında? İşte bu kitapta, farkında bile olmadığımız etkilerin hayatımızı nasıl değiştirdiğini okuma imkanı bulacağız. Tez zamanda edinelim…
 
Akabinde yeni bir mektupta buluşalım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics