Mektup 11 KASIM 2017 / 10:22

​Yorulduk, ama zirveye de bu yakışırdı 😊

İyi bir hafta olsun,
 
Bilişim Zirvesi ’17 yorgunuyuz, ama yine keyifli, ziyadesiyle verimli bir etkinlik sonrası yorulmak bahane, 2018 yılı zirvesine şimdiden hazırlanmaya başlamak şahane 😊 Zirveye dair detayları gazetemizde hem bu hafta hem ilerleyen sayılarımızda tüm detayları ile okuma fırsatın olacak, hem malum burada yerim sınırlı. Ama Türkiye’nin bilişim ekosistemine, özel sektörü, kamu birimleri ve STK’larına binlerce kez teşekkürler.
Eskiden bir diziyi baştan sona izleyebilmek için TV karşısına geçip yeni bölümünün yayınlanmasını beklerdik, ama ‘streaming’ çağında bir dizinin tüm bölümlerini peş peşe, üstelik akıllı telefondan tablete pek çok farklı cihazda izlemek mümkün, ki biz ’80 çocukları için de bulunmaz nimet. Ancak Netflix’e göre, Türkiye dahil pek çok ülkede, televizyon tahtını hiç kaptırmadı. Dizi ve film izlemek için hala en çok tercih edilen araç. Dünden bugüne tek fark, TV izlerken farklı cihazlarla da etkileşim kurmamız. Özellikle Türkiye ve Asya Pasifik ülkelerindeki Netflix kullanıcılarının TV izleme alışkanlıklarının benzerlik gösterdiği görülüyor. Hepsi, dizi ve film izlemek için sayıları üç ila beş arasında değişen internet bağlantılı cihazlar kullanıyor. Yani tek cihaz hakimiyeti giderek devredışı kalıyor.
Şimdi yola çıkma ve en kestirme rotaları kullanma zamanı… Tek tuşla olduğun yere taksi hizmeti sağlayan akıllı telefon uygulaması BiTaksi, yeni güncellemesiyle yol tarifi sorununu ortadan kaldırıyor. BiTaksi kullanıcıları artık yolculuk öncesinde veya yolculuk sırasında varış noktasını seçebiliyor, yol tarifi yapmak zorunda kalmıyor. Ana ekranda bulunan varış noktası ekleme butonuyla kullanıcılar, sıklıkla gittiği yerleri ve favori adreslerini görüntüleyebiliyor, tek tıkla varış noktasını seçebiliyor. BiTaksi yolcusu ile eşleşen sürücü, varış noktası seçimini ancak yolculuk başladığı andan itibaren görebiliyor.
Sırada çevresel gündemim var. Eczacıbaşı Profesyonel yüksek kaliteli, kullanışı pratik ve çevre dostu ürünleriyle; 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde kağıt tasarrufunun önemine dikkat çekti. Selpak Professional ve Marathon markalarıyla son tüketiciye ulaşan Eczacıbaşı Profesyonel, Sürdürülebilir Orman Yönetimi’ni destekleyerek çevresel sorumluluğunu da yerine getiriyor. Yani hem bireylerin tasarruf etmesini sağlıyor hem bilfiil çevre dostu adımlar atıyor, örnek olsun.
Kadıköy Belediyesi, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önlenmesi için harekete geçmiş. Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” çerçevesinde yaklaşık 50 bin avro hibe almaya hak kazanan Kadıköy Belediyesi, çalışmalarını başlatmış. Bir yıl sürecek proje ile katılımcı perspektif ile belediye personeli ve Kadıköylülerin aktif katılımıyla iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapılacakmış. Emin ol, ilçemdeki bu çalışmalarda ben de yerimi alacağım.
Böylece sıra ödüllere gelir… Sony, Los Angeles’ta 25 Ekim’de düzenlenen 69. Mühendislik Emmy Ödülleri’nde Television Academy tarafından Philo T. Farnsworth Kurumsal Başarı Ödülü’ne layık görülmüş. Bu sefer kurumsal bir ödülden ziyade, bizim gibi teknoloji alışverişseverleri için ödül gibi bir haberim var sana. Zira MediaMarkt, Türkiye’deki 10. yılını Türkiye’de büyüyeceğini müjdeleyerek kutluyor. Müşteri memnuniyetini merkeze alan yaklaşımıyla yeni nesil elektronik perakendeciliğinin kurallarını belirleyen şirket, yatırımlarını artıracağını açıklamış. Az buz değil, Türkiye’de elektronik perakende sektörünün 40 milyar TL’lik büyüklüğü var ve sektördeki büyüme oranının 2020’ye dek yüzde 5,9 olması öngörülüyor. Bu da MediaMarkt’ın faaliyet gösterdiği ülkeler arasında Türkiye’nin elektronik perakende pazarına ilişkin büyüme beklentisinin en yüksek olduğu ülke konumunda bulunduğunun göstergesi. 
Alcatel, TOP/COM GRANDS PRIX Müşteri Ödülleri’nin “Global Tasarım” kategorisinde, yeni marka platformu “enjoy.now” ile TOP/COM Gümüş Ödülü’nü kazanmış. Canon’un geniş formatlı tek sensörlü fotoğraf makinelerine yönelik “4K zoom lensi” serisinin tamamı, teknoloji ve mühendisliğin Emmy Ödülü’nü almış. Televizyon Sanat ve Bilim Akademisi (ATAS) tarafından verilen teknoloji ve mühendislik Emmy Ödülleri, 69 yıldır yayıncılık teknolojisindeki gelişmeleri ve yenilikleri ödüllendiriyor. Canon’da ödüller bununla sınırlı değil. Canon, Océ Arizona düz yataklı yazıcı ailesinin hızlı kuruyan UV mürekkepleri ve yeni lanse edilen Océ Colorado rulodan ruloya yazıcının Canon UVgel mürekkebi, UL Environment’tan GREENGUARD Gold Sertifikası’na layık görülmüş. Çevre için atılan adımlar gördüğün gibi ödülsüz kalmıyor.
4 Kasım’da ‘Kuş Yuvası’ olarak da bilinen Pekin Ulusal Stadyumu’nda Kore’nin en iyi iki takımını karşı karşıya getiren League of Legends final mücadelesinde kazanan Samsung Galaxy oldu. Geçtiğimiz yıl SK telecom T1 ile oynadığı final maçını kaybeden ve bu yıl rövanş için bir kez daha rakibinin karşısına çıkan Samsung Galaxy, 3-0’lık skorla şampiyonluğunu ilan etmiş. Kariyer.net, en beğenilen markaların ve projelerin yarıştığı 15. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde ‘Halkın Favorisi’ seçilmiş. Hem de şirket, bu yıl ilk kez katıldığı “Hizmet” kategorisinde 10 marka arasından öne çıkarak, halkın en çok oy verdiği ve beğendiği marka olmuş.
Haftaya noktayı bu sefer bir ilimizin gurur veren başarısı ile koyuyorum. Edebiyat, film, müzik, zanaat, halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya olarak belirlenen 7 farklı temadan oluşan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Kütahya çinisi ve folkloru zanaat ve halk sanatları alanında dahil edilmiş. Bu yapıya, daha önce Türkiye’den 2015 yılında gastronomi alanında Gaziantep kabul edilmişti. Kütahya’nın dünyada Çini’nin tescilli başkenti olduğunu dile getiren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 2 yıl süren hazırlıklar sonucunda yapılan çalışma ve çabaların karşılıksız kalmadığını vurgulamış. Memleketimizden daha nice gurur veren adımlar ve ödüllerin haberini paylaşmak dileğiyle.
 
Yeni haftada buluşalım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics