Mektup 02 ŞUBAT 2015 / 09:13

‘2015 geldi geliyor’ derken, yılın ikinci ayından merhaba,

Bu haftaki mektubuma New Age müziğinin kurucusu sayılan Kitaro ile ilgili bir haberle başlıyorum: Yıllar önce tek kanallı TV günlerinin vazgeçilmezi İpek Yolu Belgeseli'nin unutulmaz ‘The Silk Road’ parçası ile kulaklarımızda yerini alan, geçen bahar seninle İstanbul’da konserine gittiğimiz Kitaro’ya dair paylaşacağım bu haberin merkezi de bu konser. Nasıl mı? Kitaro’nun ‘Symphony Live in Istanbul’ albümü, Mart 2014’te Haliç Kongre Merkezi’nde iki akşam üst üste verdiği konserlerde canlı olarak kaydedilmiş ve bu albüm ile Kitaro, New Age kategorisinde 16’ıncı kez Grammy Ödülleri’ne aday gösterilmiş. Grammy Ödül Töreni’nde bulunamasak bile, ödül adayının canlı performansını izlemiş olmak da bize yeter, değil mi J

Sırada yine bir güzel haber: eBay'in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com, Marketing Türkiye için Akademetre’nin gerçekleştirdiği “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırmasını temel alan “The ONE Awards- Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde ‘İtibarını En Yükselten e-Ticaret Markası’ seçilmiş. Araştırma toplam 12 ilde bin 536 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilmiş.

Alışveriş gündeminden devam... Superbrands Türkiye tarafından Nielsen’e yaptırılan “süpermarka” araştırmasına göre, hepsiburada.com Türkiye'nin süpermarkaları arasında yer almış. Dünyada 88 ülkede gerçekleştirilen “Superbrands”, Türkiye’de ise iki yılda bir yapılıyor. Seçim yaparken şirketin teknolojisi, yatırımları, yaratıcılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı gibi bir sürü kriter de göz önünde bulunduruluyor.

E-ticaretteki bu başarılar, KOBİ’ler için örnek olması gereken adımlar aslında. Çünkü e-ticaret, KOBİ’ler için büyük fayda demek. IdeaSoft tarafından 5 bin e-ticaret şirketinin verileri kapsamında yapılan analizlerle hazırlanan 2014 yılı Türkiye KOBİ E-Ticaret Raporu da bu faydayı ortaya koyuyor. Rapora göre, KOBİ'ler 2014 yılında önceki yıla oranla satışlarını yüzde 30 artırırken, 15 milyon adeti aşkın ürünü online mağazalardan satışa sunmuş ve 1,5 milyon siparişi tüketiciye teslim etmiş. Sonuçta kredi kartının yanı sıra kapıda ödeme gibi farklı ödeme alternatifleri ve mobil ticaretin etkisiyle büyüyen e-ticaretle KOBİ’ler ürünlerini daha da fazla tüketiciye ulaştırabiliyor. Rapora göre, 2014 yılında KOBİ’lerin sahibi olduğu e-ticaret sitelerinin ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 25 artmış. Üstüne bir de doğru danışmanlık desteği ile herkes için daha çok fayda, neden olmasın?

Bir yarışma haberini paylaşmak istiyorum seninle: Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan indir.com Mobil Uygulama Ödülleri 2015. 1 Ocak’tan sonra yayınlanan mobil uygulamaların katılabileceği yarışmaya son başvuru tarihi 20 Nisan. Mobil uygulama geliştiren herkese açık olan yarışmada, halk oylaması ve jüri değerlendirmesinin ardından finale kalan ve ilk üçe giren uygulamalara ödülleri verilecek. Sonuçlar 23 Mayıs’ta Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Salonu'nda düzenlenecek ‘Mobil Etkinlik’te açıklanacakmış. Yarışmaya www.indir.com/yarisma/ adresinden başvurulabiliyormuş, gündemimizde olsun, süreci takip edelim, ilginç projeleri gözden kaçırmayalım.

Ödüllerden bahsetmişken, atlamak olmaz: SmartSoft, Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden European Business Awards (Avrupa İş Ödülleri) 2014/15 ödül programında Ulusal Şampiyon olarak Türkiye'yi temsil ediyor. Yarışmanın ikinci turu için halk oylaması başlamış, bir üst tura geçmek için de çekilen şirket videoları oylamaya açılmış. Oylama 24 Şubat’a kadar sürecek ve böylece halk oylaması ile seçilen şirketler bir adımı daha geçecek, Mayıs ayında açıklanacak ‘kazananlardan’ biri olmak için yola devam edecek.  www.businessawardseurope.com sitesinden oy kullanabilirsin, bilgine.

Bu haftanın finalini Nexum ile yapıyorum. En fazla yazılım ihracatı gerçekleştiren bilişim şirketleri arasında yer alan Nexum, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark tarafından düzenlenen Teknolojinin Yıldızları ödüllerinde İhracat Yıldızı Ödülü’nü kazanmış.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Teknolojinin Yıldızları” Ödülleri, 15 Ocak 2015 Perşembe günü, YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini bulmuş. Türkiye’nin ve Yıldız Teknopark’ın başarılı kuruluşları ödüllerini alırken, en fazla ihracat yapan firma olarak Nexum ihracat Yıldızı ödülünü kazanmış. Ar-Ge, inovasyon ve tüm bunlarda ihracat adına daha nice iyi haberleri sana iletmek dileğiyle.

Bu haftalık da bu kadar olsun, dahası  haftaya,

 
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics