Mektup 20 AĞUSTOS 2016 / 09:00

“Dördüncü Sanayi Devrimi” şimdi Türkçe

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu sayfalarda daha önce ön lansmanının GSMA’da yapılması vesilesiyle paylaştığım kamu spotu tadında bir haberi yinelemek istiyorum ki, teknolojisever insanlar bir de mevzuya diş temizliğinden bakmayı öğrensin: Akıllı diş fırçası Oral-B Genius, Türkiye’de de tanıtılmış. Hareket Sensörü ve Pozisyon Algılama Teknolojisi ile iki önemli yeniliğe imza atan Oral-B Genius, Oral-B App 4.1 uygulaması ile ideal diş fırçalama deneyimi sunarken, 12 güne kadar hiç şarj etmeden kullanım imkanını da veriyormuş. Daha ne olsun… 
Yine bilgilendirme ihtiyacı ile bir haber sunuyorum sana: HSBC Grubu’nun 17 ülkeden 18 binin üzerinde kişinin görüşünü alarak gerçekleştirdiği “Emekliliğin Geleceği: Nesiller ve Hayat Yolculuğu” araştırmasına göre; bireyler, emeklilik ile ilgili tavsiye için profesyoneller yerine maalesef aile ve arkadaşlarına danışıyormuş. Bu danışma da ilerleyen yıllarda finansal kararlara ilişkin pişmanlıkları beraberinde getiriyormuş. HSBC Grubu’nun raporunda, emeklilikteki finansal şartların iyileştirilmesi için atılabilecek dört adım şöyle sıralanmış: Tüm emeklilik giderlerinizi gözden geçirin, birikim yapmaya erken başlayın, profesyonel danışmanlık alın ve son olarak, acı ama gerçek, finansal iniş-çıkışlara hazır olun.
Bu öğretilerin bir örneğini yıllardır hayata geçiren Visa, son olarak da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) işbirliği ile hazırlanan “Sporcular için Pratik Para Becerileri” isimli finansal eğitim programı ile sporcuların kişisel finans ve bütçe yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalarını ve sahip oldukları maddi kaynakları en verimli şekilde kullanmalarını destekliyormuş. Yani anlayacağın finansal işlemler hakkında doğru bilgiler herkesin ihtiyacı.
Gelelim sevindirici bir çevresel başlığa… Geçtiğimiz haftalardaki bir mektubumda Kaş’ın betona boğulma ihtimaline karşı isyanımı seninle paylaşmıştım. Güzel haber, tüm bu itirazlar ses getirdi. Kaş’ı yapılaşmaya açacak yeni Çevre Düzeni Planı da Antalya 4. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararla iptal edildi. Böylece Kaş’ın rotasını sürdürülebilir turizme çevirmenin tam zamanı. 
DenizBank, kültür ve sanatı toplumun geniş kesimleri ile buluşturma misyonu doğrultusunda, 2. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nı TÜRSAK Vakfı işbirliğinde, bu yıl kapsamını daha da genişleterek hayata geçiriyor. Yarışma kapsamında; senaryo alanındaki desteği artırmak adına bir panel ve özel ödül organizasyonu gerçekleşecek. Ayrıca 2016’da vizyona giren yapımlar arasından seçilecek ‘En İyi İlk Film’e Özel DenizBank ödülü verilecek. İlk uzun metraj film senaryoları ile başvuru yapacak tüm senaristlere açık olan yarışma için son başvuru tarihi 9 Aralık. Detaylar tursak.org.tr sitesinde ve Mart 2017’de finalistlerin duyurulmasının ardından, ödül töreni Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek.
Konumuz bir kez daha yaratıcılık. Tüketim çağında üretimi desteklemek, yaygınlaştırmak ve bunu kutlamak için ‘maker’lar panayırda buluşuyor. Dünyaya yayılan #makerhareketi, bildiğin gibi birçok ülkede düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor. 7-9 Ekim arasında da İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek İstanbul Maker Faire’de sanat, mekatronik, elektronik promaker ve outdoor alanlarında ilginç robotlar, drone’lar, 3D yazıcı teknolojileri, elektronik icatlar sergilenecek, seminerler ve atölyeler düzenlenecek. Takvimlerimizde yerini alsın.
Yaratıcılık ve başarının başarılı birleşiminde sıra. Hem girişimci hem yatırımcı kimliğiyle tanınan Sina Afra, dijital dünyayı şekillendiren dünyanın en önemli 100 kişisinin yer aldığı “Wired 100” listesine girmiş. Sina Afra’nın yeni girişimi ise Evtiko. Takibe devam…
Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Stevie Awards 2016’da güvenlik şirketi Pronet, Yılın Müşteri Hizmetleri Ekibi kategorisinde altın ödüle layık görülmüş. Ama bu kadar da değil… Pronet, aday olduğu diğer kategorilerde de Elektronik Sektöründe Yılın Şirketi, Yardımcı Uygulamalar ve Servisler: Pronet Panik Butonu Uygulaması ve Mobil Uygulamalar: Pronet Panik Butonu Uygulaması ile 3 altın, Yeni Ürün Yazılımı-Güvenlik Çözümü: Phantom Call, Yılın PR Kampanyası: Panik Butonu Uygulaması ve Yılın Teknoloji PR Kampanyası: Panik Butonu Uygulaması ile 3 bronz ödül daha kazanmış.
Yine güzel ve insanın risklere karşı içini rahatlatan bir haberim var: BEDAŞ; hizmet bölgesi İstanbul Avrupa Yakası’nda meydana gelen anlık arıza ve kesintilerinden hızla haberdar olmak için hastaneler başta olmak üzere kamusal alanda hizmet veren kurumlara, bekleme süresi olmaksızın BEDAŞ’a ulaşabilecekleri VIP Hat uygulamasını başlatmış, 80 itfaiye merkezi ile özel bir WhatsApp grubu oluşturulmuş. Biliyorsun, BEDAŞ’ın BT odaklı yatırımlarına, yenilenen sitesinden iOS ve Android uygulamalarına kadar birçok çalışmasına daha önce de yer vermiştim, yenilikler olsun seni yine bilgilendireceğim.
GittiGidiyor.com çalışanlarından, kadınların iş dünyasındaki önemine dikkat çeken bir tiyatro oyunu var sırada. GittiGidiyor’un çalışanları “Yayında mıyız?” isimli tiyatro oyununu sergiledi. Kadın çalışanlar için çalışmalar yapan GittiGidiyor’un WIN Grubu (Women’s Initiative Network) tarafından hazırlanan ve kadınların iş dünyasındaki yeri ve önemine vurgu yapan oyunu büyük beğeni toplamış. Amaç kadın çalışanlar ile ilgili farkındalığı artırmak. Yetmez ama budur…
Biraz da okuyalım… D&R’ın Nisan ayında Türkiye’ye getirdiği e-kitap devi Kobo ile son dönemde e-kitap okuma oranı da yükselmiş. Öyle ki, D&R Nisan ayından bu yana 5 bin 214 Kobo e-kitap okuyucu cihaz satışı yaparken, Nisan-Temmuz arasında 75 bin 188 adet de e-kitap satmış. Her platform, okumak için fırsat demek bizim için, değil mi :)
Haftaya noktayı yine bir kitapla koyuyorum: Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Davos’un kurucusu ve lideri Prof. Klaus Schwab’ın “Dördüncü Sanayi Devrimi” eserini Türkçe’ye çevirterek, ülkemizde de yayımlanmasını sağlamış. Dördüncü sanayi devriminin ne olduğu, neler getireceği, bizi nasıl etkileyeceği ve onu ortak yarara çevirmek için yapılabilecekler bu kitapta. İçinde bulunduğumuz dönemi anlamak ve anlamlandırmak için edinelim, okuyalım.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni bir gündemle haftaya bu sayfalarda buluşalım,
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics