Mektup 22 ARALIK 2014 / 13:19

2014’ün finaline geri sayımdan merhabalar,

Dört basamaklı sayılara ulaştığımız BThaber’de her zamankinden daha keyifli, daha gurur yüklü bir yorgunlukla çalışıyoruz. 1000’inci sayımızda kamunun, STK’ların, BT şirketlerinin yorumlarını okumuşsundur, gerçekten bir zoru başardık ve bunu kendi mütevaziliğimizle yaşarken, sektörden yetkili isimlerin yorumları bize ziyadesiyle gurur verdi. Bir süre daha benden bu narsist yorumları okuyacaksın, üzgünüm, ama haklıyım :)

Gelelim gündeme. 2011 yılında yelkenci iki kız kardeşin, Aysu ve Ayça Peksağ’ın eseri olan Karya Yelken’den bahsetmek istiyorum sana. 1989 yılında İskenderun Yelken ve Su Sporları İhtisas Kulübü’nde başlayan yelken macerası hiç bitmemiş, öyle ki yelken yarışçılığından, yarış antrenörlüğüne, bireysel yetişkin eğitmenliğinden, yelken hakemliğine her alanda görev de alınmış. Sana ilgini çekecek bir bilgi daha: Karya; Anadolu’da kurulmuş, Akdeniz'de nam salmış ‘denizin yüreğinde yaşayanlar’ olarak anılan bir devletin ismi. Bu devletin en başarılı hükümdarları da hep kadınlar olmuş. Bu girizgâhın ardından, gelelim esas konuya: Karya Yelken, ‘yelken eğitimi’ yanında denizcilik kültürünü de aşılamaya çalışıyor. Bu felsefe ile eğitimler Archambault Suprise marka bir Fransız teknesinde veriliyormuş ki bilenlerin yalancısıyım, eğitim vermek, yarışçılık yapmak, yatçılık bilgilerini aktarmak için en uygun platform. Karya’da farklı seviyelere bölünmüş eğitim modeli var. Misal, ‘Deniz Kokusu Programı’, hiç yelken bilmeyenler için 3 saatlik pratik program. Bunu ‘Temel Yelken Eğitimi’, ‘İleri Seviye Yelken Eğitimi’, ‘Yatçılık Eğitimi’, ‘Yarışçılık Eğitimi’ gibi başlıklar izliyor. Hafta sonu yakın mesafelere gezi organizasyonları da var, kurumlara motivasyon eğitimleri ve organizasyon çalışmaları da. Ben bu kadarını anlatmış olayım, sen detayları www.karyayelken.com sitesinden takip et.

Bu arada, yıllara meydan okuyan iki tekerlekli klasiklerden biri olan Vespa, motosiklet tutkunlarını www.doyouvespa.com sitesinde buluşturuyor, arkadaşlık, seyahat gibi birçok başlıkta hikâyelerini paylaşmalarını sağlıyor. Klasikleri seversin, bir baksan fena olmaz.

Gurur verici bir haberi paylaşmasam olmaz: T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen İTÜ Prof. Dr. Adnan Tekin Malzeme Bilimleri ve Üretim Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi ve İETT ortaklığında yürütülen “İstanbul’daki Dizel Motorlu Toplu Taşıma Araçlarının Egzoz Filtrelerini Temizlemeye Yönelik Yeni Bir Sistem Geliştirilmesi” projesi başladı, ‘Egzoz Emisyon’ projesinin ilk test sürüşleri de gerçekleştirildi. İTÜ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Tünel Tramvay İşletmeleri arasında ortak geliştirilen ve İTÜ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek proje, İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde ulaşım ve toplu taşıma kaynaklı hava kirliliğini azaltılmanın yanı sıra, ulaşımda enerji verimliliği konularında bir dizi bilimsel ve yaratıcı teknik çalışmadan oluşuyor. Süreci takip etsek hiç de fena olmaz.
Her sokak başında bitiveren kahve dükkânları, bizim gibi çaycıları bile yoldan çıkartıyor ya, bunu bir festivalle belirginleştirmenin tam vakti: Bu yıl ilki düzenlenecek olan, kahveyle ilgili konuların buluşma noktası olarak kendini tanımlayan İstanbul Coffee Festival,  25-28 Aralık tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nda kahve severlerle bir araya getirecek. Profesyonel baristalar’dan gösteri ve sunumlar, tadım ve ikramlarla gerçekleşecek festivalde tasarım ürünler, seminerler, akustik konserler, sanat sergisi gibi birçok etkinlik yer alacakmış. Festivalin biletleri Biletix’te satışta, detaylar ise www.istanbulcoffeefestival.com sitesinde, aklında olsun.

Türkiye’de katılım bankacılığı sektöründe 25 yılı geride bırakan Kuveyt Türk, 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezi Zirvesi’nde Bankacılık ve Finans Sektörü kategorisinde Ar-Ge çalışmalarıyla ödüle layık görüldü. Kuveyt Türk, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma" temasıyla Ankara’da yapılan zirvede 164 Ar-Ge Merkezi içinde İnovasyon Ödülü’ne layık bulundu. Ödül törenine Kuveyt Türk’ü temsilen Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar katıldı.

Bu haftalık da bu kadar olsun, haftaya yılın son mektubunda buluşalım.

 

 

 
ETİKETLER : 1001

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics