Mektup 18 ARALIK 2016 / 07:11

Ajandamız Somalı çocuklardan olsun

Yeni bir haftadan selam olsun,
 
İlk haber senin için gelsin: Starbucks mobil uygulaması artık Türkiye’de. Uygulama ile en sevdiğin kahvene ulaşman pek kolay. Android ve iOS sistemleri ile kullanılabilen Starbucks Mobil Uygulaması ile yıldız toplayabiliyor, kişiye özel hediye ve kampanyalardan faydalanabiliyorsun.  Hem de Starbucks Mobil Uygulaması’nı telefonuna yükleyen herkese, ilk kullanımında Starbucks mağazalarından alınacak ilk içecek hediye.
Gelelim 2016 dökümüne. Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesini sağlaması için bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında TİM İnovasyon Ödüllerinde, İnovasyon Sonuçları kategorisinde Pavo Tasarım  Türkiye ikincisi oldu. İnovasyonu tüm iş süreçlerinde uygulayıp, yeni süreçlerin tasarlanmasında ve işleme alınmasında etkin olan Pavo ödülünü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’den aldı. Her bir çözümü ile tüm sektörlerde fark yaratıp, müşterilerinin katma değerlerini arttıran Pavo ödülünü müşterileri, tedarikçileri ve çalışanlarına armağan etti.
Bu arada, GittiGidiyor’un çalışanları “Yayında mıyız?” isimli tiyatro oyununu bir kez daha sergilemiş. Tiyatro oyunun geliri de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’na bağışlanmış. Kadının yeri ve önemini vurgulayan oyunun oynandığı merkezde KEDV’in standı da varmış. 
UBER ve “Nakitsiz Toplum” vizyonuyla çalışmaları yürüten BKM (Bankalarası Kart Merkezi), işbirliğiyle Uber kullanıcılarını ulaşımda kredi kartı kullanımına davet ediyormuş.  İşbirliği ile daha önce Uber yolculuğunu nakit ödemiş olan kullanıcılar, Uber hesaplarına kredi kartı ödeme seçeneğini ekledikten sonraki ilk yolculuklarını BKM desteğiyle ücretsiz yapabilecekmiş. “Nakitsiz Toplum” hedefinde yerinde adımlar...
Ulaşımdan devam edeyim… Google Transit ile toplu taşıma bilgisine tek tıkla ulaşabilirsin. Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına geliyor. Ankara’da tren ve otobüs, İstanbul’da bunlara ek olarak vapur, deniz otobüsü, metrobüs, tramvay, Marmaray ve bazı dolmuş hatlarının yer aldığı sistemde toplam bin 100’den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi cebinde. Google Transit’ten yararlanmak için yapman gerekense bilgisayardan veya mobil cihazlarında bulunan Google Haritalar uygulamasından gitmek istediğin yerle ilgili arama yaptıktan sonra yol tarifi için Transit / Toplu Taşıma seçeneğine tıklamak.
Konecranes, Türkiye'deki atıktan-enerjiye (WTE) ve biokütle uygulamaları için özel olarak tasarlanmış kaldırma ve malzeme elleçleme teknolojilerini piyasaya sunuyor.
Atıktan enerji üretimi, kentsel atıkların yakılması ile ortaya çıkan ve genellikle elektrik ve buhar formundaki enerji oluşturma süreci. Vinçler, modern atık yakma tesislerinde atıkların taşınmasından, yakılması için ayrıştırılana kadar önemli rol oynuyor. Gezer köprülü vinç üretiminde ve servis hizmetinde öne çıkan Konecranes, WTE endüstrisi vinçleri konusunda geniş çaplı bir deneyime de sahip.
Bu arada, Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, Adana’da düzenlenen 7. Türkiye Enerji Zirvesi’ndeki konuşmasında, Türkiye’de güneş paneli üretiminin gelişmesinin, Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına ve nitelikli insan kaynağına yapılacak yatırımlara bağlı olduğunu söylemiş. Türkiye güneş enerjisi pazarının pek çok şirketin iştahını kabarttığına dikkat çeken Kılıç, eskiden yenilenebilir enerji dendiğinde akla ilk önce rüzgâr enerjisinin geldiğini belirterek, “Güneş enerjisi artık başlıca enerji konusu. Türkiye’de 4 yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bu süreçte pek çok başarılı projeyi hayata geçirdik” demiş.
Biraz da keyifli mevzular olsun… Misal, Netmarble Games tarafından sunulan ücretsiz dans ve arkadaşlık oyunu MStar, Türkiye’nin ilk online dans turnuvası “MStar Neoklasik Dans Turnuvası”nı 18-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirmiş. Türkiye’nin birçok yerinden oyuncuların online katıldığı ve üçer kişiden oluşan 16 takımın katıldığı turnuvada oyuncular online dans yeteneklerini sergilemiş. Finali 6 Aralık’ta düzenlenen turnuvanın şampiyonu ise BequieTNEO.
Gurur veren bir haberle devam…  Galata İş Melekleri (Galata Business Angels – GBA), otizmli kişiler ve ebeveynleri için uygulamalar geliştiren Otsimo girişimine yatırım kararı almış. Bu yatırım GBA üyelerinin tamamının ilk kez bir girişime yatırım yapması açısından da önem taşıyormuş.  
Böylece sıra ödüllede…. Sektöründe öncü şirketlerinin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında geliştirdikleri projelerin ödüllendirildiği CIO 2016 Ödülleri sahiplerini bulmuş. Aktif Bank da bilgi ve iletişim teknolojilerinde doğru araç ve yöntemler geliştirerek kurumsal kârlılığı artırdığı için ödüle layık görülmüş. Samsung Electronics Türkiye de Capital Dergisi tarafından düzenlenen ve bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilen "Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri" Araştırması’nda “Tüketici Elektroniği” kategorisinde zirveye yerleşmiş.
Bu kadar da değil… Samsung Akademi öğrencilerinin ve eski mezunlarının da yer aldığı İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İTOBOT Robot Takımı da 19-20-21 Kasım’da düzenlenen 2016 Türkiye First Robotics Yarışması (FRC) Off-Season’da şampiyon olmuş.
Geleneksel  SAP Türkiye Kalite Ödülleri 2016 da sahiplerini bulmuş. Bu yıl 21. kez gerçekleştirilen ödül töreninde, geleceği hayal eden ve yılın en başarılı teknoloji projelerine imza atan firmalardan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu, “Dönüşüm” kategorisinde; Uğur Selüloz Kimya “Hız” kategorisinde; AGT Ağaç ise “İnovasyon” kategorisinde Altın Ödüller’in sahibi olmuş.
Yeni yıla geri sayımda Somalı çocukların dilekleri ajanda oldu. Kadıköy Belediyesi desteğiyle bastırılan Sosyal Haklar Derneği 2017 ajansında çocukların dilekleri var. Ajandayı İstanbul’da edinilebileceği yerler Birikimhane (Beyoğlu), HedefCopy (Beyoğlu), JustCoffee (Beşiktaş), Karma Drama (Kadıköy), Lemur Store (Kadıköy), Leyla Gencer Opera Sanat Merkezi (Bakırköy), Mefisto Kitabevleri (Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy) ve Semerkant Kitabevi (Beyoğlu), iletişim içinse sosyalhaklar@yahoo.com başvuru noktalarımız
 
Bu hafta bu kadar olsun, yeni gündemimle haftaya buradayım,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics