Mektup 12 MART 2017 / 09:00

Ambalajın kaynağı okyanus plastiği

Düşen cemreler sonrası bahar günlerinden merhaba,
 
Bahar diyerek başladım, ama acı bir gerçekle devam etmek durumundayım. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) araştırmasına göre; Türkiye’de tasarruf oranı yüzde 24.8, hane halkının tasarruf oranı ise yüzde 9.4. Tasarruf oranlarının bu denli düşük seviyelerde olması maalesef kazançla doğru orantılı ama bir taraftan da tasarruf konusunda yeterli bilinç de yok. Bu nedenle yastık altı birikimle ev sahibi olmak, Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi’ye göre pek mümkün değil. 160 aya varan taksit imkanıyla Birevim, peşinat ödemeden ev sahibi olunması hedefiyle, bireylerin küçük birikimlerini ülke ekonomisine kazandırmayı amaçlıyor. Ev sahibi olma hedefiyle tasarruf alışkanlığını edinebilirsek ne ala…
Gerçekleri, bir inovasyon ve yatırım desteği haberim izlesin. Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan İTÜ Çekirdek girişimlerinden olan, İsa Uysal tarafından 2016 Ocak ayında kurularak hizmet vermeye başlayan Ceptetamir.com, ilk kez melek yatırımını yapacak olan Burak Menteşe‘den 2 milyon TL değerleme ile yatırım almış. Bu yatırımla beraber Cepte Tamir, B2B anlaşmalarına hız verip, ekibini genişleterek, İstanbul’un tamamına hizmet sunmayı amaçlıyor. Halihazırda müşterileri arasında Back-Up, BKM Express, Markafoni gibi markalar olduğu için bu hedefe ulaşmak da sadece zaman meselesi, değil mi?
Yaratıcılıkta bir haberim daha var: Birçok sektörde vazgeçilmez halini alan mobil uygulamalar, yapı sektöründe de kendini gösteriyor. Mobil uygulama geliştiren Sistem Alüminyum da teknik katalogları kullanan teknisyenlerin ve mimarların ağır ve kalın basılı katalogları taşımalarına gerek kalmaksızın, diledikleri an ve yerde ürünlerle ilgili teknik bilgilere erişimini kolaylaştırıyor. AppStore ve Play Store’dan indirilebilen Sistem Alüminyum Mobil Uygulama, ilk açıldığında kısa bir animasyonla kullanıcıyı karşılıyor. Kullanıcı uygulamayı cep telefonu veya tablet gibi taşınabilir bir cihaza indirdikten sonra da menüden kataloglar sekmesini tıklayıp, dilediği katalogu cihazına indirebiliyor, dilediği zaman ve yerde cihazından teknik kataloglara erişim sağlayabiliyor.
Kullanıcı faydası ve beraberinde çevresel hassasiyet odaklı bu yaratıcılığı pekiştirelim o vakit. Dell, yenilikçi ve doğa dostu yaklaşımının sonucu olan, teknoloji sektörünün ilk okyanus plastiği ambalajının sevkiyatına başladığını duyurmuş. Dell, sürdürülebilir tedarik zinciri stratejisini geliştirerek Dell XPS 13 2'si 1 arada ürününün yeni ambalaj tepsisinde kullanılmak üzere kanal ve kumsallardan toplanmış plastikleri geri dönüştürmüş. 2017 yılında okyanus plastikleri pilot çalışması ile az değil, 7 bin 250 kg plastiğin okyanusa girmesi engellenecek.
Çevrecilik hayatın her adımında yerini alıyor, işte bir örnek. GSK Türkiye Antalya Bölge Müdürü Ayhan Aytar’ın genç yaşta hayatını kaybetmesinin ardından, GSK çalışanları da ekip arkadaşlarının anısını yaşatmak üzere Antalya’da 700 fidanlık bir ağaç dikim etkinliği düzenlemiş. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteğiyle hayata geçirilen etkinlik, Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk ve GSK Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Dr. Emin Fadıllıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilmiş. Çevresel adımlar, kayıpların verdiği acıları da bir nebze olsun azaltabiliyor.
Fayda yüklü adımlara devam… Nuh'un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi'nde gelişimsel olarak zorluk çeken ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için SPLAY - Special Education & Play adlı oyun grubu uygulaması başlamış. SPLAY, bir yandan gelişimsel olarak zorluk çeken çocukların bire bir aldıkları eğitimi tamamlarken, sosyal ortamlara uyumlarına da destek oluyor. Çevremizi bilgilendirelim ki ihtiyacı olanlar bu fırsattan yararlanabilsin. Çünkü Nuh'un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi Kurucusu Mine Nişlioğlu’nun da belirttiği gibi hedef; ailelerin ekonomik gücünü zorlayan eğitim sürecini biraz olsun kolaylaştırmak, gelişimsel bozukluğu olan çocukların, onları 'geleceğe hazırlayan ve sosyal beceriler geliştirmelerini sağlayan bir ortamda' oyunlarla öğrenmelerini sağlamak. Detaylar için www.nuhunmerkezi.com sitesi seni bekliyor.
Yaratıcılıkları ödüllerle zenginleştirelim. Vestel, Venus V3 5570’lerle yaptığı akıllı telefon duvarı ile Guinness rekoru kırmış. Barselona’da Mobile World Congress’deki (MWC) standında 504 adet Vestel Venus telefonla dünyanın en büyük telefon duvarını inşa eden Vestel, böylece rekorlar kitabında yerini almış.
Türk Telekom da MWC kapsamında gerçekleştirilen Glomo Ödülleri’nde (Glomo Awards-Global Mobile Awards) “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde finale kalan ‘Sesli Adımlar’ projesi ile birincilik ödülünü elde etmiş. Türk Telekom’un 170’ten fazla proje arasından birinciliğe layık görülen ‘Sesli Adımlar’ projesi, işitme ve görme engellilerin kapalı alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri amacıyla geliştirildi.
Bu kadar da değil… Turkcell ise MWC kapsamında düzenlenen Glomo Ödülleri’nde Suriyeli mültecilerin Türkçe öğrenme, iletişim ve bilgiye ulaşma alanlarındaki ihtiyaçlarına çözüm sunmak için geliştirdiği “Merhaba Umut” uygulamasıyla “Sosyal ve Ekonomik Gelişim” kategorisinde “Olağanüstü ya da İnsani Durumlarda Mobil İletişim” ödülünü almış.   
Vodafone Vakfı da ülkesinden ayrılan Suriyelilere yönelik çalışmalarıyla Mobil İletişim Sektörüne Önemli Katkı Ödülü’ne layık bulunmuş. Vodafone Vakfı’nın da içinde yer aldığı beş operatör; kamplara ekipmanların hızla dağıtılması, özel acil servislerin ve yardım hatlarının sevki, kişiselleştirilmiş mobil aplikasyonlarla sağlanan inovasyon, insan hakları destek hattı ve konaklama yardım hizmetleri gibi kriterlerde değerlendirilerek sağladıkları fayda ile bu ödülü kazanmış.
Küresel gurur olan bu başarıların ardından, haftayı bir sergi haberi ile tamamlıyorum. Pera Müzesi, Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in “Bir Bosna Alegorisi” sergisi ile 7 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 2012 yılında hayatını kaybeden sanatçının Bosna’nın masalsı manzaralarına yaptığı seyahatlerin etkisinden, Srebrenitsa’nın karanlık çukurlarına uzanan geniş bir yelpazedeki eserleri ön plana çıkıyor. Gündemimizde yerini alsın.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir mektupla buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics