Mektup 30 ARALIK 2017 / 09:48

Ar-Ge bireye, ülkeye, dünyaya kazandırıyor

Yeni yıldan merhaba,
 
Her yıl gibi 2017’yi de muhtelif dökümlerle tamamlama zamanı. Mesela, Interpress’in çevrimiçi firma rehberi Yellow Pages’in Türkiye'deki internet kullanıcılarının dijital platformlarda en çok neleri aradığına dair incelemesinden derlediği bilgilere göre, bu yıl en çok giyim ve giyim aksesuarları kategorisinde arama yapılmış. Yıl başından itibaren yaklaşık 9,2 milyon kişinin arama yaptığı Yellow Pages’in verilerine göre, arama yapanların yüzde 66’sı dijital platformlarda yaptığı aramalarda akıllı telefon ve tabletlerini kullanmış. Geçtiğimiz yıllarda ilk sıralarda bulunan restoran aramaları 2017 yılında ise ikinci sırada. Erkekler kadınlara oranla yüzde 60 daha fazla restoran ararken, en çok restoran arayan yaş grubu ise 18 ile 34 arası. Erkeklerin en çok aradığı kategorilerin başında devlet kurumları yer alırken, bunu sırasıyla restoranlar, cep telefonları ve 2. el araçlar izlemiş. Kadınlar ise en çok giyim, kadın giyim ve doktorları ararken, bu aramaların erkeklere göre oranının ortalama yüzde 60 daha fazla olduğu görülmüş. En çok arama yapan şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir olurken, Adana, Bursa, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır ve Samsun diğer öne çıkan şehirler. Yıl boyunca yapılan aramalara kelime bazında bakıldığında ise İstanbul’da en çok aranan kelime ‘çilingir’ olurken, Düzce’de ‘bilgisayar’, Ankara’da ‘halı yıkama’. Okulların kayıt ve açılış dönemlerinde kırtasiye aramaları doğal olarak yüzde 200 artarken, üniversitelere kayıt zamanında öğrenci yurt aramaları da haliyle yüzde 600 artış göstermiş. Yaz dönemi başında 2. el araba arayışı yüzde 150 artarken, yaz tatili dönemlerinde araba kiralama aramalarının yüzde 300 arttığı görülmüş. ‘Lastikçi’ aramalarının ise kış lastiği zorunluluğunun başladığı Kasım ile Aralık aylarında arttığı aşikar. ‘Halı yıkama’ aramaları ise ilkbaharın gelişiyle birlikte Ekim sonuna kadar en çok aranan kategoriler arasında yer alırken, ‘kuaförler’ ise dijital platformlarda en çok Mayıs ile Eylül arasında aranmış.
Yeni yılda yeni gurur veren haberleri sana iletmek dileğiyle devam ediyorum: Çanakkale Belediyesi ile Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ortaklığında Eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikasının bulunduğu alana yapılacak olan Dr. İbrahim Bodur Çanakkale Çocuk Bilim Merkezi için imzalar atılmış. Dünyanın önde gelen Çocuk Bilim Merkezleri incelenerek tasarlanan projenin sadece ülkemiz için değil, dünyada öne çıkan çocuk bilim merkezlerinden biri olması ise temel hedef. Helal olsun demek de boynumun borcu.
‘Neden?’ diyenler için gelsin: Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşan “Markut” takımı, 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde ABD’nin Kansas Eyaleti Wichita şehrinde düzenlenecek Design-Built-Fly (Tasarla-Yap-Uçur) hava araçları yarışmasına üniversiteyi ve ülkemizi temsilen katılmaya hak kazanmış. Akademik danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Durmuş Sinan Körpe’nin yaptığı ekip, bu uluslararası yarışma için dünya çapındaki 180 üniversiteden başvuran takımlar arasından ilk yüz içerisinde yer alarak yarışma için ABD’ye davet edilmiş. ‘Eğitim şart’ derken işte kastım da bu.  
Yeni yıl mektubum ödüllerle dopdolu. TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında 20 uygulayıcı kuruluştan biri olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2017 yılında BİGG kapsamında verdiği desteklerle en fazla girişimci desteklenmesini sağlayan kurumların başında yer almış.  2017 yılında TÜBİTAK, BiGG programı kapsamında Türkiye genelinde toplam 426 girişimciye destek olmuş. TEB de yılın sonuçlarının açıklanmasıyla desteklediği 40 girişimci ile en çok destek veren uygulayıcı kuruluşlardan biri konumuna ulaşmış.
Hem Türkiye’de hem yakın coğrafyada kurumsal firmalara BT yönetimi ve izleme konularında danışmanlık hizmeti sunan Basistek ise HPE yazılım birimiyle birleşen, dünyanın ilk 10 yazılım şirketinden biri olan Micro Focus’un Türkiye'de ilk defa yapılan iş ortakları toplantısında ‘’Fark Yaratan İş Ortağı’’ ödülünü almaya layık görülmüş. 
Arçelik, Ankara’da düzenlenen 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde özel sektör Ar-Ge merkezleri arasında yapılan genel sıralamada Türkiye birincisi olurken, ‘Dayanıklı Tüketim Malları Alanında Sektör Birinciliği’ ödülüne layık görülmüş. STEM eğitimi, bilişimsel farkındalık ve inovasyon destekleri ile bu birincilikler yetkin İK ile desteklenmeyi de sürdürecek. Sanayi 4.0 da zaten bunu gerektiriyor.
Bu kadar da değil… TEMSA da 6.Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde, otomotiv kategorisinde zirvede yer almış. Hatırlarsın, TEMSA, geçtiğimiz haftalarda da İnovasyon ve Girişimcilik Haftası kapsamında verilen İnovaLİG Ödülleri’nde, “İnovasyon Döngüsü” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olmuştu. Vestel ise yine 6’ıncı Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi kapsamında verilen Ar-Ge Ödülleri’nde, faaliyet gösterdiği elektronik sektöründe üst üste 5. kez ‘En İyi Ar-Ge Merkezi’ ödülünün sahibi olmuş.
Netaş da 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde, “İşbirliği ve Etkileşim” ödülünü kazanmış. 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde Şişecam Topluluğu’nun 40 milyon TL’lik yatırımla Gebze-Çayırova’da faaliyete geçirdiği Bilim ve Teknoloji Merkezi de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Fikri Mülkiyet Yetkinliği ödülüne layık bulunmuş.
Bir başka ödül başlığına geçeyim… Performans, üretim özellikleri, standartlara uygunluk, zamana ve dış çevre koşullarına dayanım ve çevre etkisi gibi kriterler ışığında, fiziksel çevreye değer katan ürünlerin ödüllendirildiği Arkitera Yapı Malzemesi Ödülü, bu yıl 9. kez sahiplerini bulmuş. Taşıyıcı Sistemler, Altyapı Bileşenleri, Kaba Yapı Bileşenleri kategorisinde ödül ise Multipor Isı Yalıtım Levhası ürünü ile Türk Ytong'a verilmiş. Neden dersen, Türk Ytong’un 2017’de üretimine başladığı Multipor Isı Yalıtım Levhası, binalarda dış duvarların dıştan ve içten mantolamasında, tavan ve teras ısı yalıtımında, ısıtılmayan hacimlerin tavanlarında, binaların konsol döşemelerinin ısı yalıtımında kullanılan, tamamen yanmaz ve mineral esaslı bir ürün. Tasarruf birçok başlıkta binada yerini alıyor anlayacağın.  
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yılın kalanı da böyle iyi haberlerle geçsin, n’olur, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics