Mektup 30 NİSAN 2017 / 04:22

Baba Sahne’de oyuna var mısın?

Yepyeni günlerden merhaba,
 
Yine bir kamu spotum var takipçiler için. Çünkü biliyorum dostlar baş dönmesi ile deliriyor resmen. Baş dönmesi, bir başka deyişle ‘vertigo’ maalesef toplumda çok yaygın. Acıbadem Fulya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyzi Elez de baş dönmesinin şekli, süresi ve tabloya eşlik eden belirtilerin altta yatan etken hakkında fikir verdiğini belirterek, “Tanıyı koymak için ise denge testi ile işitme testinin mutlaka yapılması gerek” demiş. Dr. Elez, baş dönmesine yol açan 10 nedeni de şöyle anlatmış: Menier hastalığı, yani kulak çınlaması, kulakta dolgunluk, işitme kaybı ve baş dönmesi krizleri, kulak kristallerinin dökülmesi, iç kulak nezlesi, kronik orta kulak iltihapları, acı ama gerçek migren, üstüne hipertansiyon, varis ve aritmiler gibi kalp damar sistemi rahatsızlıkları, tiroit hastalıkları, kansızlık, diyabet, böbrek üstü bezi hastalıkları ve otoimmun hastalıklar gibi sistemik hastalıklar, depresyon, anksiyete ve korku gibi nedenlerden kaynaklanan psikolojik kökenli baş dönmeleri, deniz ve uçak yolculukları, bir de anksiyete, depresyon, uyku ve tansiyon sorunlarında kullanılan bazı ilaçlar ve yine bazı antibiyotikler. Ben bu kadarını söylemiş olayım, derdi olan n’olur doktoru ile görüşsün.
Sırada övgüye layık bir girişimim ve destek beklentim var. Ankaralı sosyal girişimci Onur Kılıç tarafından geliştirilen “Sesli Durak” bir mobil uygulama. Görme engellilerin duraklara gelen otobüslerden ve bu otobüslerin hangi hata ait olduklarından haberdar olmalarını sağlıyor. İlk olarak Ankara’da hizmet vermeye başlayan “Sesli Durak”, Türkiye’nin daha fazla ilinde, daha fazla görme engelliye hizmet verebilmek için Buluşum’da destekçilerini bekliyor. Detaylar ve destek için bilgiler https://www.bulusum.biz/ProjeDetay/sesli-durak sitesinde, benden duymuş ol.
‘Talas Belediyesi, kendi elektriğini üretmeye başladı’ diyerek çevresel başarılarıma geçiyorum. Kayseri Talas Belediyesi, tükettiği elektrik enerjisini karşılamak için Süleymanlı mahallesinde 1 MW gücünde güneş enerjisi santralinin (GES) kurulumunu gerçekleştirmiş. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından, projenin resmi kabulü de yapılmış. Bu projeyle, yılda 400 bin TL’nin üzerinde para Talas Belediyesi’nin kasasında kalacak. Çevresel artıları da cabası.
Tüketici haklarının ele alındığı 30. Uluslararası Tüketici Zirvesi’nde ‘2017 Lobin Consumer Quality Awards’ ödülleri de verildi. Törene tüketici memnuniyetini ilke edinen, bizlerin de tüketmekten keyif aldığımız Beypazarı Maden Suyu da ödül aldı.
Anladığın üzere, ödüllere geçiş yaptım. Küresel analitik şirketi SAS, Linktera’yı MEA bölgesinde diğer çözüm ortakları arasından birinci seçerek yılın iş ortağı olarak belirlemiş. Türk Telekom’un kurumsal okulu Türk Telekom Akademi ise Küresel Kurumsal Üniversiteler Konseyi Ödülleri kapsamındaki ‘İnsan ve Dijital Yaklaşımı Bütünleştiren En İyi Kurumsal Üniversite’ kategorisinde gümüş ödülün sahibi olmuş. Dijital dünya ile insan kaynağı eğitim uygulamalarını bir araya getirdiği programları ile bu ödülü alan Türk Telekom Akademi, böylece başarısını küresel arenada bir kez daha göstermiş.
Refik Anadol’un, SALT Araştırma arşiv koleksiyonları arasındaki ilişkileri yapay zekâ araçlarıyla değerlendirdiği medya enstalasyonu ‘Arşiv Rüyası’ 11 Haziran’a kadar SALT Galata’da. ‘Arşiv Rüyası’ projesi için Google Artists and Machine Intelligence programıyla konuk sanatçı olarak çalışan Anadol, süper bilgisayarlar ve makine zekâsındaki gelişmelere başvurmuş. SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarını, yüksek işlemci gücüne sahip yapay zekâ ve makine öğrenimi algoritmalarıyla görsel bir okumaya tabi tutan, çok boyutlu verileri birbiriyle etkileşime açan Anadol’un ‘Arşiv Rüyası’, işte bu zengin belge birikimini, izleyicinin tümüyle çevrelendiği bir mekânda çeşitli açılardan inceleme, değerlendirme ve yorumlama imkânı sunuyor. Google Sanatçılar ve Makine Zekâsı’nın yanı sıra Doğuş Teknoloji, ŠKODA ve Volkswagen Doğuş Finansman desteğiyle 2017’de üretilen Arşiv Rüyası ziyareti kaçınılmaz olarak gündemimizde olsun.  
Kadınlar arası dayanışmanın ve ortak üretimin gücüne inanarak yola çıkan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yine bir ilke imza attı. Festival kapsamında ulusal ve uluslararası işlere imza atmış 100’e yakın kadın yönetmen/yapımcılar Türkiye’de ilk defa yapılan Kadın Yönetmenler/Yapımcılar Buluşması etkinliğinde bir araya geldi. Türk sinemasının birbirinden ünlü başarılı kadınlarının ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen "Kameranın Arkasındaki Kadınlar Buluşması" ayrıca kitap haline getirilecek ve network ağı veri tabanı da oluşturulacak. Filmmor adına açıklama yapan Melek Özman’ın dediği gibi, birlikte yollar bulmak, açmak üzere...
Şevket Çoruh’tan tiyatro dünyasına bir vefa örneğin paylaşacağım seninle. Çoruh, büyük emeklerle hayata geçirdiği Baba Sahne’nin localarına İstanbul’un ilk yakılan, ilk yıkılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmayı sürdüren tiyatro salonlarının ismini vermiş: Gedikpaşa Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Küçük Sahne ve Ses Tiyatrosu. Oyun bilgileri için babasahne.comfacebook.com/babasahnetwitter.com/babasahne ve instagram.com/baba.sahne her daim takibimizde olsun.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics