Mektup 27 NİSAN 2015 / 10:39

Bahar coşkusu ile merhaba,

Yaz mevsimi yakın, bisikletleri çıkartma, bakımlarını yapıp sahile inme vakti geliyor. Ama varsa aklında farklı bir bisiklet, işte sana bir Audi önerisi: Audi’nin ultra felsefesi ile tasarlanan ve seri üretim otomobillerinde kullandığı ultra teknolojisiyle sınırlı sayıda üretilen Audi Sport Racing Bike. Audi’nin CarbonSports markası ile birlikte geliştirdiği Audi Sport Racing Bike, Audi Concept Design Studio tarafından tasarlanmış. 790 gram ağırlığındaki gövde ve tekerlekler Audi’nin Le Mans yarışlarındaki otomobili R18 e-tron quattro’nun kokpitinde kullanılan T 1000 Karbonfiber teknoloji ile üretilmiş. Bisikletin toplam ağırlığı ise 5,8 kilogram. Sadece 50 adet üretilen Audi Sport Racing Bike, 17 bin 500 avro satış fiyatıyla sipariş verilebiliyormuş. Geleneksel bisikletin ulaştığı bu son noktayı test sürüşü ile test edebilsek keşke.

Yaratıcılık sınır tanımıyor malum, şimdi bir örnek de BRN Mimarlık’tan. Türkiye’nin birçok kentinde, farklı fonksiyonlara sahip projeler üreten şirketin tasarladığı İzmir Otomatik Otopark, insansız mekanik kurgunun tasarıma yansıması ve kent dokusuna olan uygunluk da cabası. Bu tam otomatik otopark yapısı, kentin en hareketli noktalarından birinde yükselen 11 katlı bir makine. BRN Mimarlık, 11 değişken yükseklikte kat düzleminin yer aldığı ve tamamında çelik strüktür kullanılan otoparkta, mekanik etkinin soğuk algısını kırmak için kent dokusuna yabancılaşmayan ama gövdesiyle kendini var edebilen, ana kullanıcı profili makineler olan bir yapı ortaya koymuş. Toplam 280 araç kapasiteli tam otomatik otoparkta, yapının kullanılabilirliği açısından döşeme sistemi yer almamış ve yapının kat yükseklikleri bir arabanın sığabileceği kadar belirlenmiş. Otomobilsiz yapamayanlar için bu gibi çevreci örneklerin çoğalması dileğiyle.

Mimariden dem vurduk madem, bir güzel bilgi daha paylaşayım seninle, hem İstanbul’da bir araya gelmemiz için de fırsat olsun. 3D yazıcı firması 3Dörtgen’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri” bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı Mimar Sinan sergisi ve ustanın onlarca eserinin 3 boyutlu minyatür versiyonları da sergide ziyaretçiler ile buluşuyor. Multi teknolojik şekilde kurgulanmış sergide ziyaretçiler Ultimaker 2 Go 3D yazıcının çalışma şeklini ve üretim aşamasını görebiliyormuş. Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergi 31 Mayıs’a kadar ziyaretçi bekleyecekmiş. Takvimini ayarlasan fena olmaz.

Sıra bir başarı hikayesinde. NGN, EMC’nin EMEA bölgesindeki yaklaşık 100 “Gold İş Ortağı” arasındaki yerini almış. Böylece NGN, EMC’nin Türkiye’deki en yüksek seviyesinde yer alan ilk 3 iş ortağı arasına girmeyi de başarmış. Türk reel sektörü adına da gurur veren bir haberi paylaşmak isterim seninle. Deloitte’un “Tüketici Ürünlerinin Küresel Güçleri 2015” raporuna göre tüketici ürünleri sektörü, 2013 mali yılında 3,1 trilyon dolarlık toplam net satış elde etti. Küresel ekonomik belirsizliğin öne çıktığı bir dünyada Türkiye’den Arçelik, Anadolu Efes ve Vestel ise net satışlarda dünyanın ilk 250 firması arasına girmiş. Bu kadar da değil, Türkiye’nin gururu bu üç marka aynı zamanda Afrika ve Ortadoğu bölgesinden dünya ligine girmeyi başaran 4 firma içinde yer almış. Bu örneklerin daha da artması umudumuz.

Tüm yurdu teknoloji ile tanıştırma hedefi, illerin kalkınması, bireysel bilinç için bulunmaz fırsat ve bu yolda Samsung’da hedefler net. Samsung Electronics; Anadolu’ya yayılma stratejisi doğrultusunda 15 milyon TL’lik bir yatırımla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 17 mağaza açma kararı aldı biliyorsun. İşte Samsung, bu kapsamdaki ilk mağaza açılışını 14 Nisan’da, yatırımın ilk ayağı Van’da gerçekleştirmiş. Samsung; Van’ın ardından sırasıyla Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Urfa, Elazığ, Adana, Mersin, Diyarbakır ve Mardin’de açacağı mağazalarla, bölgede toplam 89 mağazaya ulaşacağı gibi, Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung’ın verdiği bilgiye göre, 17 yeni mağazada toplam 100 kişiyi istihdam edecekmiş. Herkes için teknoloji felsefesi hayat buluyor, ne mutlu.

Bu felsefenin gelişimi, Türk gençleri ve dolayısıyla ülkemiz için de gurur verici haberler demek. İşte bir örnek: NASA’nın dünyadaki yetenekleri bulma hedefiyle başlattığı “International Space Apps Challenge” yarışması 48 saat süren teknoloji fikirleri maratonunun ardından sona ermiş. Türk Telekom Grubu sponsorluğunda ve TAG-Tek Araba Gidelim organizatörlüğüyle yapılan etkinlikte projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan 3 takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi‘ni ziyaret etme hakkı kazanmış. Yaratıcılığın ve girişimciliğin buluşmasıyla bu sayı ilerleyen yıllarda neden artmasın?

İnovasyon dedik madem, bu haftanın finali de bu başlıkta gelsin. Siemens Türkiye gençleri inovatif düşünme konusunda özendirmek ve teşvik etmek amacıyla ‘Siemens İnovasyon Yarışması’nı hayata geçiriyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek yarışmanın başvuruları 30 Mayıs’a kadar yapılabilecek. Yarışmanın kazananları, para ödülünün yanı sıra Türkiye, Almanya, Hindistan ve Çin’de düzenlenen 3 aylık Siemens İnovasyon kamplarından birine katılarak, şirketin küresel inovasyon bilgi birikiminden faydalanma fırsatı da bulacak. Yaratıcılık ve Alman ekolünün bu büyük buluşması konusunda çevremizi haberdar edelim.

Bu haftalık da bu kadar olsun, detaylar haftaya kalsın,
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN